Rahandusminister vastas maksuküüru kaotamist ja maksutõuse puudutavale arupärimisele
Riigikogu liikmed Kersti Sarapuu, Ester Karuse ja Maria Jufereva-Skuratovski viitasid oma arupärimises (nr 78), et maksuküüru kaotamisest ja tulumaksuvabastuse tõusust 1200-eurose ja väiksema palga teenijad ega pensionärid suurt ei võida, samas kui käibemaksu, tulumaksu ja aktsiiside tõusu, automaksu, ostukorvi kallinemise ning vähenevate peretoetuste tõttu inimeste sissetulek väheneb.
Rahandusminister nentis, et raha riigieelarvesse tuleb maksutulust ning riiki ei saa üleval pidada vaid makse alandades ja toetusi makstes. „Maksuküüru kaotamisega tööjõumaksud langevad, inimesed saavad rohkem raha kätte,“ sõnas Võrklaev ning lisas, et tulumaksuvabastuse, toimetulekutoetuste ja pensionide tõstmisega jääb väiksema sissetulekuga inimestele rohkem raha kätte. „Aga kuskilt peab riigile maksutulu tulema.“
Võrklaev toonitas, et riigi rahandus on kehvas seisus ning riigieelarvesse on täiendavate kulude, näiteks kaitsekulude kasvu tõttu vaja lisaraha. „Me ei saa makse langetada ja samal ajal riigieelarvet korda teha,“ rõhutas ta. Osutades käibemaksutõusule, aktsiiside tõstmisele ja mootorsõidukimaksule ütles Võrklaev, et need on täiendavad maksud, mille puhul on võimalik valida, kas sõita väiksema või suurema autoga, kui palju ja mida tarbida. „Tegelikult rikkamad maksavad käibemaksu kokkuvõttes rohkem, sest tarbivad rohkem ja kallimaid tooteid.“
Minister osutas, et koos maksuküüru kaotamisega tõstetakse alates 2025. aastast ka tulumaksuvabastus 654 eurolt 700 eurole ning pensionäride tulumaksuvabastus 700 eurolt 776 eurole. „Pensionärid on väiksemate sissetulekutega, nendel on ka teistsugused maksusoodustused,“ lausus Võrklaev.
Rahandusminister vastas veel Riigikogu liikmete arupärimistele ministri valdkonnas mõjuanalüüside puudumise (nr 19), äriühingute kestlikkuse aruandluse direktiivi (nr 52), majutusasutuste käibemaksu (nr 63), toiduainete käibemaksu (nr 76), käibemaksu tõstmise (nr 101), automaksu kehtestamise (nr 118), riigieelarve puudujäägi (nr 121) ning maksupaketi terviklike mõjude kohta (nr 140).
Riigikogu liikmete arupärimistele majandusasutuste käibemaksu tõstmise (nr 69), inflatsiooni mõju kohta ministri juhitava ministeeriumi haldusalas (nr 137) ning rohepöörde mõju kohta ministri juhitava ministeeriumi haldusalas (nr 138) vastas majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo.
Arupärimistele investeeringute kohta transpordi vallas (nr 11), tuumaelektrijaama rajamise (nr 21), maavarade kasutamise (nr 20), Ida-Virumaa korterelamute renoveerimise (nr 55), hoonete sundrenoveerimise keskkonnamõju ja kodanike maksevõime (nr 123) ning maksupaketi terviklike mõjude kohta (nr 141) vastas kliimaminister Kristen Michal.
Vastavalt arupärijate ja ministrite vahelisele kokkuleppele jäid istungi päevakorrast välja arupärimised valeliku poliitika kohta (nr 80 ja nr 89), samuti jäi päevakorrast välja arupärimine metsanduse arengukava rakendamise kohta (nr 28), mille arupärijad võtsid tagasi.