Thursday , 21 November 2024
Erakorralised uudised
alkohol

Psühhiaater Jüri Ennet: Eestlaste alkoholitarvitamisega on olukord katastroofiline

“Maailma Terviseorganisatsioon ütles juba aastakümnete eest, et kuni viis liitrit absoluutset alkoholi inimese peale kompenseeritakse veel ära, 5-10 liitrit tekitab tõsiseid probleeme ja kui tarvitatakse üle 10 liitri absoluutset alkoholi inimese kohta, siis see on katastroofiline ja probleemiga peab väga tõsiselt tegelema,” kirjeldas psühhiaater Jüri Ennet.

“Eestis tarvitatakse aastas umbkaudu 11 liitrit absoluutset alkoholi inimese kohta ja see nivoo on sama kõrgel, kui ta oli 1985. aastal, kui alkopoliitikat aeti ja probleemiga tõsisemalt tegeleti,” lisas Ennet.

Keskkonnas on viimastel aastatel tema sõnul väga palju psühholoogiliselt negatiivseid tegureid, stress on kõrge ja selle maandamisega ei tulda toime.

“Inimene on praegu selles mõttes rataste vahel ja selliselt, et osa asju ei sõltu temast. Ja selleks, et selle kõigega toime tulla ja alguses veidi und parandada, tehakse väiksed napsud. Aga kui seda nüüd pidevalt teha, siis protsess on krooniline ja varem või hiljem olenevalt pärilikkusest tekib sõltuvus.”

Üheks probleemiks on kogenud psühhiaatri hinnangul ka alkoholi liigne kättesaadavus linnades.

“Kui inimene on näiteks Naissaarel ja seal ei ole ühtegi alkoholi müügi paleed, kust seda osta saaks, siis probleeme ei ole. Aga kui ta on sellises kohas, kus ostukohti on palju ja tihedalt, siis on ka tarvitamist rohkem,” ütles Ennet.

Alkoholism kahjustab tervist –  kehalist, vaimset, ja sotsiaalset tervist. Igal aastal on Eestis alkoholist tingitud surmasid Enneti sõnul 800-900 ringis ja lisaks sellele on veel umbkaudu 8000 juhtumit, kus alkoholi tarvitamine on oluliseks komponendiks muude haiguslike seisundite tekkimisel ja süvenemisel.

Õlu on salakaval jook

Kui õlle puhul rõhutavad reklaamid sellele, et tegu on ühe hästi vahutava karastusjoogiga, siis tasub JürI Enneti sõnul mõista, et ühes pudelis õlles on keskmiselt umbes samapalju alkoholi kui 50 milligrammis viinas.

“See tähendab, et kui ma kaks pudelit õlut ära joon, siis on juba nagu 100 milliliitrit viina joodud. Kui inimene selle peale mõtleb, siis saab ehk aru, et see õlu on ikkagi alkohoolne jook, aga see petab ära nii noored kui ka staažikamad tarvitajad. Nendega on lugu selline, et lõpuks nad kanget jooki enam juua ei saa, ainult õlut. Aga nad tapavad ka sellega ennast üsna edukalt ära,” tõdes Ennet.

“Tervise Arengu Instituut teeb tänuväärset tööd. Aga sellest üksi ei aita, sest alkoholiga on selline asi, et ta on küllaltki suurte juurtega ühiskonna sees, ehk see ei ole ainult meditsiiniküsimus ja kehalise-vaimse tervise küsimus, see on sotsiaalselt kõiki  ühiskonnakihte ja inimesi puudutav,” sõnas Ennet.

Igal programmil on Enneti hinnangul omad plussid ja oleneb, kuidas edastatav info konkreetse inimeseni jõuab.

“Seni, kuni see on ainult teadmine, see üksi inimest kainemaks ei tee või probleeme ei kõrvalda. Esimene moment on see, et asjast aru saadakse. Piltlikult öeldes: kui lektor sai asjast aru ja mõtleb, et kui ta nüüd ühe loengu ära peab, et  inimesed saavad kõik aru. Ei pruugi saada. Teine tasand, on see, kuidas rakendatakse: nii kaua kui inimene oma neid tervise valdkonda tarkusi ei rakenda, siis tulemust ei ole,” märkis Ennet.

“Isadepäev on tulemas. Soovin kõikidele isadele ja vanaisadele kainust, karskust ja eeskuju lastele ja lastelastele.”

 TAI kutsub programmiga “Selge” alkoholitarvitamist vähendama

Rahvusvaheline eneseabi programm “Selge” tugineb tõenduspõhistel teraapiameetoditel ja on mõeldud iseseisvaks kasutamiseks kõigile, kes soovivad oma alkoholitarvitamise harjumust muuta – tarvitada alkoholi vähem või see üldse lõpetada. Uuenenud programm aitab saavutada parema kontrolli oma tunnete, mõtete ja harjumuste üle ning muuta elustiili tervislikumaks. 

“Julgustame programmiga liituma kõiki inimesi, kes tarvitavad alkoholi sagedamini kui kord nädalas – olgu siis stressi maandamiseks, tähistamiseks, lõõgastuseks või lohutuseks – hoolimata tarvitatavatest kogustest,” selgitas TAI alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel.
“Programm aitab alkoholiga seotud harjumusi paremini tundma õppida ning liikuda vastavalt enda seatud eesmärkidele selgema elu suunas,” lisas Sammel.

Internetipõhine programm on anonüümne ning tasuta kättesaadav igal sobival hetkel. Programm võimaldab tuge pakkuda ka neile, kes ei ole veel valmis oma probleemist spetsialistiga rääkima. Programmi saab kasutada nii eesti kui vene keeles.

TAI avas programmi kõigile tasuta ja anonüümseks kasutamiseks 2020. aasta kevadel. Praeguseks on programmiga liitunud juba ligi 5000 kasutajat. “Selge” programmi leiab TAI hallatavalt veebiaadressilt selge.alkoinfo.ee.

Osalejate sõnul on programmist palju kasu

“Selge” koosneb kaheteistkümnest moodulist, mis sisaldavad harjutusi ja toimetuleku nippe alkoholitarvitamise vähendamiseks kaheksa nädala jooksul. Toetav kasutuskeskkond võimaldab seada endale eesmärke, võrrelda neid hiljem tegelikkusega, pidada alkoholitarvitamise päevikut, tujupäevikut ning kirjutada üles oma kogemusi ja tõhusamaid käitumistavasid.

TAI kohandas rahvusvahelise programmi Eesti oludele vastavaks ning viis läbi ka mõju-uuringu, nagu seda on tehtud ka teistes riikidest. Uuring kinnitas, et programm aitab vähendada tarvitatavaid alkoholi koguseid ning suurendada alkoholivabade päevade arvu. Uuringu ajal programmiga liitunutest 87 protsenti olid rahul otsusega programmi kasutada.

Lisaks langes programmis osalemise tulemusena nii teiste narkootiliste ainete tarvitajate osakaal, stressitase kui depressioonisümptomitega inimeste osakaal. Mõju-uuringu põhjal saab öelda, et suurenes inimeste eneseusk, et alkoholitarvitamise vähendamine on nende võimuses. Vähem nähti põhjust alkoholi tarvitamiseks: viiest mõõdetud tarvitamismotiivist näitas selget taandumist neli.

“Programmi “Selge” võiks läbida kõik, kes tarvitavad alkoholi sagedamini kui kord nädalas. Püstitades endale 8 nädalaks vähegi pingutust nõudva eesmärgi ja teadvustades, kas selle täitmine valmistab raskusi, on igaühel võimalik hinnata, kuivõrd sõltuvuses on ta alkoholist,” sõnas psühholoog Jane Alop.

“Kui iseenda poolt püstitatud käitumismuutust nõudvaid eesmärke ei suudeta täita, on põhjust järelemõtlemiseks. Kuna programmi saab läbida veebis mitu korda, siis soovitan proovida veel kord ja ebaõnnestumisel pöörduda spetsialisti poole.”

Vaata ka:

83098745 136590864704593 7382531267673579511 o

TÄIENDATUD: Pärnumaal juhtunud liiklusõnnetuses hukkus inimene

Täiendus kell 16:53Räägib Pärnu politseijaoskonna patrullpolitseinik Kertu Liis Järvmägi: Esialgse info kohaselt liikus Volvo reisibuss

Seminar Almatos

Almatõs arutati multilateralismi väljakutseid

Eile, 20. novembril toimus Almatõs välisministeeriumi, Eesti suursaatkonna Kasahstanis ja mõttekoja CAPS Unlock korraldatud rahvusvaheline