Paberist joogikõrred pole nii keskkonnasõbralikud, 90% neist sisaldavad mürgiseid kemikaale. | MinuAeg
Laupäev , 9 detsember 2023
drink 6809525 1280

Paberist joogikõrred pole nii keskkonnasõbralikud, 90% neist sisaldavad mürgiseid kemikaale.

Euroopa värkseim uuring leidis, et 90% nn keskkonnasõbralikest paberist tehtud joogikõrred sisaldavad “igavesi kemikaale” – ühendeid, mis ei lagune või lagunevad vaevaliselt ning võivad kuhjuda meie organismidesse, põhjustades seeläbi terviseprobleeme.

“Igavesed kemikaalid” on mitteametlik nimetus rohkem kui 12 000 keemilise ühendi klassile, mida ametlikult tuntakse polü- ja perfluoroalküülainetena (PFAS). Need kemikaalid ei lagune praktiliselt keskkonnas ega meie organismides. Seepärast saavad need kemikaalid ka meie kehas neid kõrsi kasutades nii öelda igaveseks osaks.

Inimesed puutuvad peamiselt PFAS-iga kokku toidu ja joogivee kaudu. Lisaks võivad paljud toidupakendid ja plastikust kotid sisaldada PFAS-i, mis võivad toidusse üle kanduda. Ameerika Ühendriikide 2021. aasta uuring leidis, et PFAS oli olemas taimse päritoluga joogikõrtes. Seetõttu analüüsisid Belgias Antwerpeni Ülikooli teadlased erinevatest materjalidest valmistatud kõrsi, et näha, kas ka Euroopas kehtib sama olukord.

Teadlased testisid 39 erineva joogikõrre toote, mis olid valmistatud paberist, klaasist, bambusest, roostevabast terasest ja plastikust ning analüüsisid neid 29 erineva PFAS-i ühendi suhtes.

Enamik testitud kõrtest sisaldab PFAS-i ühendit, kokku leiti uuringu seast 18 sellist kõrt. Kõige tõenäolisemalt sisaldavad PFAS-i ühendit paberist kõrred, mida on leitud 90 protsenti testitud kõrrebrändidest.

Kõige sagedamini on uuringu käigus tuvastatud perfluorooktaanhapet, mis on seotud kõrge kolesterooli, nõrgenenud immuunvastuse, kilpnäärmehaiguse ja suurenenud neeru- ja munandivähiga. 

Bambusest valmistatud kõrred on paberkõrtest paremad, neis leiti PFAS 80% testitud brändidest. Kemikaale leiti 75% plastiktorudest ja 40% klaasibrändidest. PFAS-i ei tuvastatud üheski testitud terastorudest.

“Taimepõhistest materjalidest, nagu paber ja bambusest valmistatud kõrsi reklaamitakse sageli jätkusuutlikumate ja keskkonnasõbralikemate alternatiividena kui plastikust valmistatud joogikõrtele,” sõnas uuringu eest vastutav Thimo Groffen, kuid nii see pole.

Turvalisuse tagamiseks soovitavad teadlased inimestel hakata kasutama roostevabast terasest kõrsi või üldse neid vältida.

 

allikas: newatlas.com

Vaata ka:

Ukraina rahuvalemi kohtumine scaled

Asekantsler Lind Kiievis: küüditatud Ukraina lastele tuleb nende lapsepõlv tagasi anda 

Välisministeeriumi globaalküsimuste asekantsler Minna-Liina Lind kinnitas Kiievis kohtumisel Ukraina asevälisministri Emine Džaparovaga Eesti igakülgse ja

395118043 122114687660049784 9166389791607244825 n jpg

Asetage kolm loorberilehte padja alla enne magamaminekut: siin on põhjus

Loorberilehed pole populaarsed mitte ainult köögis maitseainena, vaid neil on ka pikad traditsioonid rahvameditsiinis. Põnev

error: Sisu on kaitstud!