Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised

OLE ETTEVAATLIK – toidu küpsetamisel tekkivad akrüülamiidid

Kas tead, et sina ise võid oma toidu vähkitekitavaks küpsetada? Akrüülamiidid on keemilised ühendid, mis tekivad eelkõige tärkliserikka toidu kõrgel temperatuuril (üle 175C) küpsetamisel, praadimisel ja röstimisel – seda nii koduköögis kui tööstuslikult valmistatud toidus. Kui tööstustes tegeletakse tehnoloogiate täiustamisega, et saavutada võimalikult ohutu tulemus, siis kriitiliselt tasuks vaadata üle koduköökide toodang nii kohvi kui küpsetiste osas.

Teadlaste sõnul võivad akrüülamiidid põhjustada vähkkasvajaid ja kahjustada DNA-d.

Ka Eesti toidujärelvalve suhtub teemasse tõsiselt – 2021 sügisel korraldas Maaeluministeerium akrüülamiidi teavituskampaania. PTA 2021. aasta saasteainete proovidest võeti kõige enam just akrüülamiidide proove. 143 proovist ületas kehtestatud piirnormi 19 ja 17 proovil puudus võrdlusväärtus – see tähendab, et pole kehtestatud väärtust, palju võib olla akrüülamiidi sisaldus. Vaatluse all oli kohv, beebitoit, friikartulid ja teravilja valmistooted.

Akrüülamiidi liigne kogus tuvastati ühest röstitud kohvist, 5 friikartulitest, 7 saia-leivatoodetest, 4 beebitoidust ning 2 hommikuhelvestest.

Kuigi proove võeti vaid tööstuslikust toodangust, siis arvatavasti palju suurem risk akrüülamiide toidu seest leida on meie enda kodus valmivast toidust. Üleküpsetatud röstsai, kuivaks ja pruuniks küpsetatud kartulid, leib või vahvlid- need on liigse akrüülamiiidi allikad.

PTA 2021 raport näitab, et pea igas testitud valmistoote kategoorias olid piirnorme ületanud tooted – seda isegi kõrgete ohutusnõuetega beebitoidu kategoorias. Väga kõrge akrüülamiidi sisaldus oli ka kartulikrõpsudel, kuid kuna selles kategoorias on kehtestatud ka väga kõrge võrdlusväärtus (neid ei saagi oluliselt tervislikumalt valmistada), siis ei ületanud need oma kategooria norme.

Akrüülamiidi teket täielikult vältida pole võimalik, kuid seda saab oluliselt vähendada, kui lähtuda toiduvalmistamisel  teatud reeglitest. Kõige olulisem on vältida kartulite, pagaritoodete ja muu tärkliserikka toidu üleküpsetamist ja liiga kõrgel temperatuuril valmistamist.

Allikas: https://fuudish.com/

Vaata ka:

joulud

Mis on jõulustress?

Jõulustress viitab pinge- ja stressitundele, mida paljud inimesed kogevad pühadeperioodil, eriti jõulude eel ja ajal.

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik