Erakorralised uudised
Peeter Schamardin SEB

Neli rahatarka otsust enne puhkusele minekut

Puhkus on taastumiseks, laadimiseks ning uute elamuste kogumiseks. Enne juhtme seinast tõmbamist soovitab SEB Varahalduse äriarendusjuht Peeter Schamardin aga teha mõned väikesed rahatargad sammud. Nii oled Sina puhanud, aga Sinu raha on vahepeal tööd teinud.

Tõsta teise samba makset

Kasuta võimalust, et saad teise pensionisambasse koguda senise 2% asemel ka 4% või 6% oma brutopalgast. Selleks, et suuremad sissemaksed saaksid järgmisel aastal laekuma hakata, tuleb avaldus esitada novembrikuu lõpuks. Teise samba pensionifondi sissemakse suurust saab tõsta internetipangas või Pensionikeskuses.

Kontrolli, kas oled kolmandasse sambasse kogumisega järje peal

Kolmandasse sambasse investeerimisel pea meeles, et riik tagastab tulumaksu kolmanda pensionisamba sissemaksetelt, mis ei ületa 15% sinu aastasest maksustatavast tulust ega 6000 eurot aastas. Pool aastat on märkamatult mööda saanud, kas oled kogumisega graafikus?

Sissemakseid saab muidugi teha igal ajal ja ka ühekorraga, kuid regulaarselt investeerides võivad summad olla väiksemad ega pea korraga nii palju välja käima. Regulaarse investeerimisega hajutame ka turu kõikumise riski ehk ohtu, et ühekordset suuremat investeeringut tabab järgmistel nädalatel või kuudel turu languse faas.

Vaata üle, kas kogud sobivas fondis

Aeg-ajalt on mõistlik oma kogumine üle vaadata – vanusele sobivas fondis kogudes võtad  täpselt parasjagu investeerimisriski, mis nooremas eas loob eelduse pensionivara kiiremale kasvule ja vanemas eas kaitseb järskude turukõikumiste vastu. Fondi valikut saab kontrollida internetipangas või Pensionikeskuse veebilehel.

Kui oled 18-aastaseks saanud ning esimest korda tööle läinud, siis saad pensionifondi ise valida. Kui sa pole valikut teinud, loositakse sulle fond. Olulisi otsuseid ei peaks fortuunale jätma, tee valik ise!

Hoia eelarvel silm peal

Loodetavasti oled jõudnud puhkusefondi täita, et nüüd selle tulemust nautida. Selleks, et puhkuselt naastes vähem stressi koguneks, jälgi, et kuumas suves kulutused kontrolli all oleksid. Planeeri oma eelarve, hoia ootamatute kulude jaoks veidi varu – nii saad muretult puhata ja naasta rahuliku südamega.

SEB pensionifonde haldab SEB Varahaldus. Eelnev teave on informatiivse iseloomuga ja seda ei tohi käsitleda investeerimisalase soovituse, nõustamise ega toote või teenuse pakkumise või soovitusena lepingu sõlmimiseks. Iga investeerimisotsusega kaasneb risk. Enne lepingu sõlmimist tutvuge fondi prospekti, põhiteabe ja tingimustega SEB kodulehel. Vajadusel pidage nõu asjatundjaga või registreerige nõustamisele SEB kodulehel seb.ee.

Peeter Schamardin

SEB Varahalduse äriarendusjuht

Vaata ka:

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Sel suvel kandideeris SEB praktikaprogrammi Youth LAB 2374 noort

Sel suvel tähistas SEB juba seitsmendat aastat, mil alustas noorte praktikaprogramm Youth LAB, mis  pakub

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Maksekeskus AS sai krediidivahendaja tegevusloa

Finantsinspektsioon andis esmaspäeval, 22. juulil Maksekeskus AS-le krediidivahendaja tegevusloa, mis annab ettevõttele õiguse vahendada tarbijale