Huvitavat

NEITSI MAARJA ILMUTUSED: jumalaema on toonud lõpu katkule, aidanud ravimatuid haigeid ja hoiatanud raskete aegade eest

Teda on kirjeldatud kauni helendava naisena. Kord on tal seljas sinine kuldsete tähtedega kleit, kord istub kuldsel troonil vahtrapuu all, ingel kaaslaseks. Ta naeratab ja õhkab rahu ning soojust. Ajaloost on teada sadu neitsi Maarja ilmutusi. Enamasti on jumalaema ilmunud lastele ning sageli konkreetse sõnumiga.

Ajaloo kõige esimene neitsi Maarja ilmutus leidis aset juba ajal, kui jumalaema veel reaalselt elas, aastal 40 a. D, vahendab Vikipeedia.

Kristuse apostel Jaakobus, kes oli Rooma riigi Hispaania aladel jumalasõna kuulutamas ja inimesi kristlusesse pööramas, seisis oma missioonil silmitsi suurte tagasilöökidega – inimesed ei kuulanud teda – ning ta oli meeleheitel. Ta laskus Ebro jõe kaldal Zaragozas palvesse, paludes taeva poolt juhatust. Ühtäkki seisis Jaakobuse ees neitsi Maarja ise, ümbritsetuna sadadest inglitest ning julgustas apostlit oma missiooni jätkama. Eriti kummaliseks teeb jumalaema ilmumise asjaolu, et füüsiliselt viibis naine sel ajal Jeruusalemmas ehk tegemist oli müstilise biolokatsiooni fenomeniga.

Kohale Zaragozas, kus neitsi Maarja Jaakobusele ilmus, ehitati suur kirik – Pilari Jumalaema katedraal. See on ajaloo esimene jumalaemale pühendatud kirik.

Näitab end tänase päevani

Hiljem on neitsi Maarja ilmunud sadu, ilmselt isegi tuhandeid kordi, et inimesi rasketel hetkedel toetada ja aidata. Kuulsamad on Prantsusmaal Lourdes’i ja Portugalis Fatima neitsi Maarja ilmumised möödunud ning ülemöödunud sajandil. Viimase aja tuntuim ilmutuskoht on Medjugorje Bosnia ja Hertsegoviinas (endises Jugoslaavias).

Katoliku kirikus on erinevatele jumalaema ilmutustele antud erinev kaal. Kui näiteks Pilari neitsi Maarja ilmutus on Vatikani poolt kanoniseeritud, siis Medjugorje oma seni veel mitte. Tõsi küll – kiriku veskid jahvatavadki eriti aeglaselt.

„Kõik ilmumised ei ole sama kaaluga ja neil peab vahet tegema,“ kinnitab Tartu Pühima Neitsi Maarja Pärispatuta Saamise Kiriku preester, isa Miguel Angel Arata Rosenthal. „On kolm kategooriat. Esiteks Vatikanis kanoniseeritud neitsi Maarja ilmutused, mida on kokku vaid mõni. Seejärel nii-öelda kohaliku tähtsusega ilmutused, mida on tunnustanud kohalik piiskop. Ja siis on ka selliseid ilmumisi, mida on kogenud vaid üks või paar inimest ning mida kiriku tasandil üldse ei tunnistata.“

Isa Miguel lisab, et iga konkreetne neitsi Maarja ilmutus on seotud ühe kindla kohaga, ta näitab end tavaliselt konkreetsel ajavahemikul mitu korda ja tunnistajaks on rohkem kui üks-kaks inimest. „Aga ei ole ka nii, et jumalaema end ühes kohas kogu aeg näitab – et lähme ja vaatame. Ilmutused on tavaliselt seotud ka mingi kindla sündmusega, näiteks keskajal katkuga.”

Loe edasi SIIT
Allikas. Õhtuleht

Jaga
Back to top button