Friday , 24 September 2021
maailm

MIT 1972 ennustus: Inimühiskond kukub kokku 21. sajandi keskel – viimased näitajad viitavad, et oleme graafikus

1972. aastal Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi poolt läbi viidud uuringu järgi pidi kiire majanduskasv 21. sajandi keskpaigaks viima ühiskonna kokkukukkumiseni. Uus teadustöö näitab, et inimkond on täpselt ennustatud stsenaariumi graafikus.

Ühe maailma suurima raamatupidamisettevõtte juhi poolt läbi viidud uuring on leidnud, et kuulus ja praeguseks juba aastakümnete vanune hoiatus MIT-lt tootmisühiskonna lagunemise kohta paistab uute empiiriliste andmete põhjal olevat täpne.

Rooma Klubi poolt avaldatud süsteemidünaamika mudel tõi välja eesseisvad „kasvu piirid,“ mis tõestas seda, et tootmisühiskonda oli planeedi ressursside ületarbimise tõttu ootamas kokkukukkumine millalgi 21. sajandi jooksul.
Nüüd, kus maailm ootab pandeemiast räsitud majanduskasvu taastumist, tõstatab see teadustöö küsimuse, millised riskid võivad kaasneda püüdlustega naasta pandeemia-eelsesse „normaalsusse.“

1972. aastal otsustas grupp teadlasi MIT-s uurida ühiskonna kokkukukkumisega seonduvaid riske. Nende Rooma Klubi poolt avaldatud süsteemidünaamika mudel tõi välja eesseisvad „kasvu piirid,“ mis tõestas seda, et tootmisühiskonda oli planeedi ressursside ületarbimise tõttu ootamas kokkukukkumine millalgi 21. sajandi jooksul.

MIT vastuoluline analüüs õhutas tulist debatti ning sai laialdase pilkamise osaks nende poolt, kes selle tulemusi ja metodoloogiat valesti tõlgendasid. Nüüd on aga nende analüüs saanud täiendava tõestuse KPMG, niinimetatud „Suurde Nelja“ kuuluva raamatupidamisettevõtte vanemdirektori poolt koostatud uuringu näol.

Kasvu piirid

Teadustöö avaldati 2020. aasta novembris ajakirjas Yale Journal of Industrial Ecology ning on leitav ka KPMG veebilehel. Uuringus järeldati, et praegune globaalse tsivilisatsiooni äri-nagu-tavaliselt trajektoor liigub järgmise kümnendi jooksul majanduskasvu lõpliku languse suunas ning mis veel hullem, võib aastaks 2040 kaasa tuua ka ühiskonna kokkuvarisemise.

See on esimene kord, kui ülemaailmses korporatsioonis töötav tippanalüütik võtab „kasvu piiride“ mudelit tõsiselt. Teadustöö autor Gaya Herrington on Jätkusuutliku ja Dünaamilise Süsteemianalüüsi (Sustainability and Dynamic System Analysis) juht KPMG-s USA-s. Siiski otsustas ta ette võtta teadustöö kui isikliku projekti selleks, et paremini mõista, kui hästi MIT mudel ajaproovile vastu on pidanud.

Praegune globaalse tsivilisatsiooni äri-nagu-tavaliselt trajektoor liigub järgmise kümnendi jooksul majanduskasvu lõpliku languse suunas ning mis veel hullem, võib aastaks 2040 kaasa tuua ka ühiskonna kokkuvarisemise.

Teadustöö ise ei ole  KPMG-ga seotud või nende läbi viidud ning ei pruugi vahendada KPMG vaateid. Herrington viis Rooma Klubi nõunikuna uurimuse läbi oma Harvardi Ülikooli magistritöö jätkuna. Sellegipoolest on temapoolsed selgitused tööle leitavad KPMG veebilehelt:

„Arvestades kokkuvarisemise väljavaate ebameeldivust, tekkis minus huvi teada saada, millised stsenaariumid kattuvad tänapäevaste empiiriliste andmetega kõige enam. Seda maailma mudelit sisaldanud raamat oli 1970ndatel väga menukas ning praeguseks on kogunenud aastakümnete jagu andmeid, mis muudaksid võrdluse sisukamaks. Minu üllatuseks ei leidnud ma aga ühtegi hiljutist katsetust neid kahte võrrelda. Niisiis otsustasin seda ise teha.“

Teadustöös pealkirjaga „Kasvu piiride uuendus: World3 mudeli võrdlemine empiiriliste andmetega“ püütakse hinnata, kuidas MIT „World3“ mudel suhestub uusimate andmetega. Varasemad uuringud on tõestanud seda, et mudeli mustemad stsenaariumid kirjeldavad üsna täpselt arenguid, mis reaalses maailmas on aset leidmas. Hiljutisim taoline analüüs viidi aga läbi aastal 2014.

Kokkuvarisemise oht

Herrington analüüsis andmeid seoses kümne olulisema muutujaga: populatsioon, viljakus, suremus, tööstustoodang, toidutoodang, teenused, taastumatud ressursid, püsiv saaste, inimeste heaolu ning ökoloogiline jalajälg. Ta leidis, et uusimad andmed kattuvad kõige enam kahe stsenaariumiga: äri-nagu-tavaliselt (business-as-usual – BAU2) ja terviklik tehnoloogia (comprehensive technology – CT).

„BAU2 ja CT stsenaariumid näevad ette kasvu peatumist ligikaudu järgmise kümnendi jooksul,“ järeldatakse uurimuses. „Mõlemad stsenaariumid viitavad sellele, et äriga tavapärasel moel jätkamine ehk püsiva kasvu poole püüdlemine ei ole võimalik. Isegi koos pretsedenditu tehnoloogia arengu ja kasutuselevõtmisega viib selline lähenemine „kasvu piiride“ mudeli järgi lõpuks ikka languseni nii tööstuskapitalis, põllumajandustoodangus kui ka heaolu tasemetes ning seda juba selle sajandi jooksul.“
Autor Gaya Herrington ütles väljaandele Motherboard, et MIT World3 mudeli järgi ei tähenda kokkuvarisemine , et „inimkonda enam ei ole,“ vaid pigem, et „majanduse ja tööstuse kasv peatub ning seejärel langeb, mis kahjustab toidutootmist ning elatustaset. Ajalises plaanis näitab BAU2 stsenaarium järsku langust ligikaudu 2040. aastaks.“

Kasvu lõpp?

CT stsenaariumi järgi leiab majanduslangus aset umbes samal ajal ning saabub koos hulga teiste kahjulike tagajärgedega, kuid ei too endaga kaasa ühiskonna kokkukukkumist.

Jaga

Vaata ka:

12586772t1h39c1

FOTO: Kirsti Timmeri uus välimus.

“Kui natukene jälgid, mida suhu pistad, siis tulemuseks on kahe nädalaga miinus 4kg,” muigab Timmer, …

Tarokaart

Kirsti Timmeri tarokaardid ennustasid Uudo Sepa lahkuminekut ette

Pühapäeval puhkes skandaal Uudo Sepa ümber, kes avalikustas sotsiaalmeedia vahendusel, et läks reisil olles lahku …

auto

SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor: Soodne autosõit ei teeni ühiskonna huve

Tugeva lobitöö, hea maksulaekumise ja inflatsioonihirmu tõttu on valitsus otsustanud kütuseaktsiisi tõusu edasi lükata. Kuigi …

Tarokaart

Reede 24.09 Tarokaart on MÜNDID 5

Mündid 5 pole just heade mõjudega kaart. Seetõttu tuleks täna olla valmis mitmesugusteks tagasilöökideks ja …