Esmaspäev , 22 aprill 2024
Erakorralised uudised
ashley jurius 1ZvFTjgEodk unsplash

Miks mõned inimesed kiusavad ja alandavad teisi?

Õelus on käitumisviis, mis võib ilmneda erinevatel põhjustel ja erinevates vormides. Kuigi paljud meist on kogenud kellegi teise kiusamist või alandamist, on oluline mõista, miks inimesed selliselt käituvad. Selle mõistmine võib aidata leevendada õelusest tulenevat valu ja pakkuda teadmisi, kuidas selliste inimestega toime tulla.

Miks inimesed käituvad õelalt?
Madal enesehinnang ja enesekindlus: Mõned inimesed kiusavad teisi kompensatsioonimeetodina oma madala enesehinnangu või enesekindluse tõstmiseks. Teiste alandamisega võivad nad tunda end ajutiselt paremini või domineerivamana.

Vajadus kontrollida: Mõned kiusajad otsivad kontrolli teiste üle. Alandades teisi, tunnevad nad, et neil on jõud ja võim ning nad saavad olukorda juhtida.

Keskkonna mõjud: Inimesed, kes on üles kasvanud keskkonnas, kus on palju konflikte, agressiooni või vägivalda, võivad omandada õelaid käitumisharjumusi.

Kadedus: Mõned inimesed kiusavad teisi kadeduse tõttu. Nad võivad tunda end ähvardatuna kellegi teise edu, välimuse või oskuste poolt.

Kaitsemehhanism: Ironilisel kombel võivad mõned inimesed kasutada õelust kui viisi enda kaitsmiseks. Nad võivad tunda end haavatavatena ja usuvad, et ründamine on parim kaitse.

Sotsiaalne õppimine: Mõned inimesed kiusavad teisi, sest nad on näinud sarnast käitumist oma eeskujudelt või kogukonnas. Nad võivad olla kasvanud uskuma, et see on normaalne või aktsepteeritav viis suhtlemiseks.

Mõju kiusatutele
Kiusamine ja alandamine võivad jätta sügavad psühholoogilised haavad. Ohvrid võivad kogeda depressiooni, ärevust, madalat enesehinnangut ja isegi traumajärgseid sümptomeid. See mõjutab nende suhteid, töövõimet ja üldist elukvaliteeti.

Kuidas suhelda õelate inimestega?
Püsi rahulik: Oluline on mitte langeda kiusaja provokatsioonidesse. Rahulikuks jäämine ja enese kaitsmine ilma agressioonita näitab tugevust ja enesekindlust.
Piirangud: Seadke piirid selle kohta, mida peate aktsepteeritavaks käitumiseks.
Nõustamine: Kui kiusamine muutub krooniliseks või väga kahjulikuks, võib olla kasulik kaaluda teraapiat või nõustamist.

Vaata ka:

Taroskoop- Esmaspäev 22 aprill 2024

Täna, 22. aprillil 2. aprillil 2024, on Päike Sõnnis, tuues kaasa rahu ja tasakaalu energiat.

horoskoop

Horoskoop – Esmaspäev 22 aprill 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill): Võtke aega enda eest hoolitsemiseks ja stressi maandamiseks. Pöörake

error: Sisu on kaitstud!