Monday , 18 October 2021
people gae11d83e4 640

Miks meie hääl kostab meile endile teistmoodi kui teistele?

Paljude jaoks meist kujutab iseenda hääle salvestise kuulamine tõeliselt piinarikast kogemust. Hääl ei kõla üldse sellisena, nagu meie arust peaks, vaid plekisema ja peenemana ning üleüldse
Kuid lint (või mp3-fail) ei valeta ning meie hääled ei kõla teiste jaoks tõesti nii nagu arvame. Taolise julma vembu põhjuseks on heli levimise iseärasused inimese sisekõrvas.

Iga heli, mida kuuleme, kujutab endast läbi õhu liikuvat rõhulainet. Väliskõrv„püüab“ neid laineid ning, toimides lehtrina, suunab need kuulmekanali kaudu meie pähe. Helid tabavad trummikilet, pannes selle võnkuma ja läkitades võnked edasi sisekõrva, kus need transleeritakse sellisteks signaalideks, mida saab juba kuulmisnärvi kaudu ajule tõlgendamiseks saata. Sisekõrva ei stimuleeri aga ainult kuulmekanali kaudu saabuvad välishelid; see registreerib ka kehasiseseid võnkeid.

Heli, mida me iseennast rääkimas kuuldes tajume, moodustub nende signaalide kombineerumisel. Kõnelemisel resoneerivad häälekurdude tekitatud võnked kõris ja suus; osa võnkeid kandub edasi kaelalülide ja kolju kaudu. Sisekõrv reageerib neile täpselt samamoodi nagu kõigile teistele võngetele, muutes need elektrilisteks signaalideks ja läkitades need ajju. Kõnelemisel stimuleerivad sisekõrva nii kehasisesed vibratsioonid luudes kui ka suust väljuvad ja läbi õhu kõrvadesse kanduvad helid. Kaht eri marsruuti pidi sisekõrva jõudvate võngete kombinatsioon annab inimese häälele tema enda jaoks ainulaadse kõla, mis muudel, ainuüksi õhukaudsetel helidel puudub. Luud võimendavad eriti jämedamaid, madalama sagedusega võnkeid, mistõttu teie enda hääl kõlab teie kõrvus alati täidlasemalt ja madalamalt kui selle salvestis.

Jaga

Vaata ka:

man g1c5b593f8 640

Mida tajume surma eel?

Peaaegu kõik surmaeelsed kogemused hõlmavad nägemusi, millest allpool juttu. Inimesi, kes on n-ö surma lävele …

laps

KURB: Tüdruk räägib turvakodus nukkudele, et ema jälle ei tule…

“Meil on olnud juhus, kus 9-aastase tüdruku ülesanne oli igal hommikul üles ajada oma narkomaanist …

space g07ab4bcc2 640

KUUM: Hiigelsuur komeet on meie poole teel!

Kaugelt Päikesesüsteemi äärealadelt, Öpik–Oorti pilvest on meie poole teel võib-olla kõige suurem komeet, mida seni …

keel

9 muutust keelel paljastavad peaaegu kõik sinu haigused

Võib-olla sa ei mõtle tihti oma keelele, aga kui arst palub sul suu lahti teha …