Monday , 18 October 2021
man g068c78c2c 640

Miks me haigutame?

Miks me haigutame, miks haigutavate kaasinimeste nägemisel hakkame meiegi tahtmatult haigutama ja miks koerad haigutavad – kõigele sellele pole kuigi kerge vastata.

 

 

Ühe teooria järgi on see kuidagi seotud hapniku ahmimisega ning võib olla sünnieelse arengu hingamisprotsessi jäänuk. Siiski ei ole eksperimendid, kus katsealustel lasti hingata erineval hulgal hapnikku, kinnitanud selle mõju haigutamisele, mistõttu ilmselt ei tule otsida põhjust hapnikust. Teise teooria järgi tingib haigutamise mingi geen, mis on kuidagi seotud meie kõikide kalakujuliste eellaste lõpustega. Eksperimendid on siiski kinnitanud, et haigutamine aitab jahutada aju või keha.

 

 

On tuvastatud, et viirpapagoid haigutavad sagedamini soojas ruumis kui külmas, ning et kõige rohkem haigutavad nad temperatuuri tõustes. Ka inimeste haigutamine muutub sõltuvalt temperatuurist: need, kes hoiavad laubal külmaveekotti, haigutavad vähem, võrreldes nendega, kellel on kotis soe vesi. Siiski on vaieldav, kas see ikka kinnitab haigutamise kui jahutusmehhanismi toimet.

 

Haigutamine võib inimeste seas lausa nakkusena levida. Seejuures puudub isegi kindel vajadus teist inimest näha. Teiste haigutuste peale altimalt ka ise haigutavate inimeste tulemused on emotsionaalset intelligentsust mõõtvates testides läbivalt kõrgemad. Nii on teadlased otsustanud nähtust ka loomade empaatia uurimiseks rakendada. Varasemalt on nõnda näiteks tähele pandud, et teadlaste haigutuste peale hakkavad noored šimpansid sama tegema. Loomi jätsid külmaks nii paavianid kui tundmatud liigikaaslased, kuid mitte võõrad ja tuttavad inimesed.

MAAJA

Jaga

Vaata ka:

laps

KURB: Tüdruk räägib turvakodus nukkudele, et ema jälle ei tule…

“Meil on olnud juhus, kus 9-aastase tüdruku ülesanne oli igal hommikul üles ajada oma narkomaanist …

space g07ab4bcc2 640

KUUM: Hiigelsuur komeet on meie poole teel!

Kaugelt Päikesesüsteemi äärealadelt, Öpik–Oorti pilvest on meie poole teel võib-olla kõige suurem komeet, mida seni …

keel

9 muutust keelel paljastavad peaaegu kõik sinu haigused

Võib-olla sa ei mõtle tihti oma keelele, aga kui arst palub sul suu lahti teha …

youtube g486e85199 640

YouTube keelab ära kõik vaktsineerimise suhtes skeptilisust väljendavad videod

YouTube keelustab oma platvormil kogu „kahjuliku sisu vaktsiinide kohta”, kaasa arvatud väited, et vaktsiinid on …