jonathan mast ntjpaf3o Bw unsplash

Miks külmkuivatatud vaarikad on nii kasulikud?

Vaarika sisaldavad palju toitaineid.  Üks tass vaarikaid annab üle 50% päevasest minimaalsest C-vitamiini eesmärgist, mis toetab immuunsust ja naha tervist ning aitab toota kollageeni. Vaarikad sisaldavad ka mangaani ja K-vitamiini, mis mõlemad mängivad rolli luude tervises. Ja nad annavad väiksemas koguses E-vitamiini, B-vitamiine, magneesiumi, vaske, rauda ja kaaliumi.

Vaarikad on madala suhkrusisaldusega

Vaarikad on ka üks madalaima suhkrusisaldusega aedvilju, vaid 5 grammi värske tassi kohta, võrreldes umbes 20 grammi ühe keskmise õunaga. See teeb neist suurepärase võimaluse kõigile, kellel on magusaisu ja kes soovivad oma üldist suhkrusisaldust minimeerida.

 Vaarika antioksüdandid aitavad vähendada põletikku

Neis tükkides on palju vananemisvastaseid antioksüdante.  Vaarikad on antioksüdandid. Need tervist kaitsvad ühendid on seotud madalamate südamehaiguste, vähi, diabeedi ja rasvumisega. Vaarika antioksüdandid aitavad vähendada põletikku, mis on enneaegse vananemise teadaolev käivitaja. Vaarikates sisalduvad looduslikud kaitseained on seotud ka parema DNA parandamise ja artriidivalu käivitavate ensüümide blokeerimisega. Uuringud näitavad ka seda, et vaarikates sisalduvad fütotoitained, näiteks ellagitanniinid, võivad aidata vähirakke tappa.

Külmkuivatatud vaarika tükid sisaldavad rohkelt kiudaineid

Tass vaarikaid sisaldab 8 muljetavaldavat toidukiudu, mis on kolmandik päevaset minimaalsest eesmärgist. See kõrge kiudainesisaldus vähendab ka vaarikate süsivesikute sisaldust umbes 7 grammini tassi kohta (kuna meie keha ei ole võimeline kiudaineid seedima ja imama). See kiudainet soodustab ka täiskõhutunnet, blokeerib seedimist aeglustades veresuhkrut ja toetab seedetrakti head tervist. Vaarikakiud aitavad ka kasulikel soolebakteritel kasvada ja areneda. Viimased on seotud tugevama immuunsuse ja positiivsema meeleoluga.

Vaarikad teravdavad teie aju ja mälu

Vaarikad võivad aitavad võidelda oksüdatiivse stressi vastu, mis on sisuliselt tasakaalu rikkumine rakke kahjustavate vabade radikaalide tootmise ja keha võime vahel võidelda nende kahjulike mõjude vastu. Kuna oksüdatiivne stress on selliste haiguste, nagu Alzheimeri ja Parkinsoni tõbi, põhjustav tegur, annavad vaarikad peamist aju toetavat toitu. Samuti on täheldatud, et marjades sisalduvad flavonoidid aitavad parandada koordinatsiooni, mälu ja meeleolu. Need marjad aitavad puhastada aju düsfunktsiooniga seotud mürgistest valkudest.

Kuidas kasutada külmkuivatatud vaarikaid oma roogades?

Külmkuivatatud vaarika tükid annavad kauni ja maitsva lisa paljudele roogadele ning need sobivad hästi nii magusate kui ka soolaste toitude valmistamiseks. Külmkuivatatud vaarika tükke soovitame kasutada müslides või küpsetistes. Kui soovite külmkuivatatud vaarikaid süüa näksina – suupistena kommi asemel, siis soovitaksime teile terveid vaarikaid, mida on mugav näpu vahel krõmpsutada. Vahusta smuutides külmkuivatatud vaarika pulbrit või kui soovid vaarikaid kasutada tervetena salatis, siis niisuta paar minutit neid enne leige veega ja kasuta neid siis täpselt nii nagu värskeid marju.

Allikas: berryshop.eu

Vaata ka:

Yana Toom

Jana Toom Teatas Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku Esindajate Leidmisest

Euroopa Parlamendi saadik Jana Toom (Keskerakond) teatas, et on leidnud advokaadid Moskva patriarhaadi Eesti õigeusu

3bc7fb52 1cc1 42a8 9726 5ed649ec9b58

Isiksusetest: Milline Kevadine Aiavaade Kõige Rohkem Kõnetab Sind?

Kevad toob endaga kaasa looduse ilu, värvikirevad lilled ja värskuse. Milline osa kevadisest aiavaatest sind