Oma teismelise lapse küsimustega piinamise asemel loe vastuseid, mida meie kuulnud oleme. Me küsisime neilt, mida nad oma vanematele öelda tahaksid. Nad andsid ausaid vastuseid järgmiste asjade kohta…
OMA TEISMELISE LAPSE KÜSIMUSTEGA PIINAMISE ASEMEL LOE VASTUSEID, MIDA MEIE KUULNUD OLEME.
Me küsisime neilt, mida nad oma vanematele öelda tahaksid. Nad andsid ausaid vastuseid järgmiste asjade kohta…
1. PRIVAATSUS
“Ma vihkan seda, et mu vanemad mulle üldse privaatsust ei anna,” ütleb 14-aastane Tiina. „Nende meelest ma ei vaja seda.”
Isegi kui su laps jagab oma venna või õega tuba, loo nende jaoks mingi ala, mis on ainult nende oma ning kuhu mitte keegi teine ei tohi ilma loata minna (ka sina mitte), näiteks laud või lisakapp.
2. MÕNIKORD TAHAN MA VAID, ET MIND KUULATAKS
„Ma räägiksin neile kõike,” ütleb 13-aastane Andy, „kuid ma ei taha, et nad näägutama hakkaksid.”
Kui laps kurdab, et tema matemaatikaõpetaja käitus temaga halvasti, siis julgustage teda avatud küsimustega sellest rohkem rääkima („Mida sa sellest arvad?”). Ära anna talle kohe nõu ega ähvarda kohe sekkuda.
3. TAL ON POISS-SÕBER, KUIGI SEE POLE TALLE LUBATUD
„Ma pole oma vanematele rääkinud, et mul on poiss-sõber, sest nad ei ole seda mulle lubanud,” ütleb 15-aastane Aida. „Nad teavad, et temaga koos ringi liigun, ent ma ütlesin neile, et oleme vaid sõbrad.”
Selle asemel et sundida oma tütart valetama, lubage tal käia grupikohtingutel, kus on tema ja ta sõbraga koos ka teised teismelised.
4. KEHVAD HINDED
„Kui ma saan halva hinde, siis ma ei räägi sellest oma vanematele, sest ma ei taha kuulda, et olen neile pettumuse valmistanud,” ütleb 16-aastane Sam.
Kui teie poeg tunneks, et ta saab teile oma hindest rääkida, ilma et hakkaksite teda süüdistuste ja õppimisnippidega pommitama, ei peaks te ootama poolaasta lõppu, et tema kehvadest õpitulemustest teada saada.
5. TA EI TAHA TEIEGA SEKSIST RÄÄKIDA
„Mu ema teab, et olen poisiga suudelnud,” ütleb Neli, „aga ma ei räägi talle midagi muud. See on minu elu, mitte tema oma.”
Ära sunni oma last detailidest rääkima ning anna talle pigemnõu(pillid, haigused, jne).
6. KÕIGILE SAMAD REEGLID
„Mulle käib tõsiselt närvidele, et mu vanemad taluvad minu noorema venna käiumist,”” ütleb Dino.
Sa pead teadma, mida igas situatsioonis teha, lapse vanusest hoolimata. Lapsed peavad sinust rohkem lugu, kui nad arvavad, et sa oled õiglane ja mõistlik lapsevanem.
7. ARVESTA TEMA TUNNETEGA
„Mind kurvastab, kui mu ema mu peale siis karjub, kui ma juba niigi end halvasti tunnen,” ütleb 17-aastane Vita.
Kui oled ärritunud, hinga paar korda sügavalt sisse – see annab sulleuue vaatenurga ning võimaluse oma tütre enesetunnet hinnata.
8. TA VALETAB, SEST EI TAHA TEID VIHASTADA
„Mõnikord ei lähe ma koju, sest olen sõitmiseks liiga purjus,” ütleb 19-aastane Alex. „Kui ma sellest oma vanematele räägiksin, läheksid nad endast välja, seega ma valetan.”
Ole mõistlikning ära sunni last end ohtlikesse situatsioonidesse asetama lihtsalt sellepärast, et ta õigeks ajaks koju jõuaks.
9. JUTLUSED VANUSEST
„Ühel korral ütlevad mu vanemad, et olen liiga noor, ja siis jälle, et liiga vana,” räägib 17-aastane Isabelle. „Otsustage see lõpuks ära!”
Katsuge oma laste jaoks paika pannakindlad reeglid, mis ei olene vanusest.
10. TA SOOVIB TEIE USALDUST
„Minu vanemad ei usu mind, kui ütlen, et ma ei tarvita narkootikume,” ütleb 15-aastane Jake. „Nad usuvad kõike, mida teised ütlevad, aga mind üldse mitte.”
Pidev laste süüdistamine – eriti, kui sinu süüdistustel pole kindlat põhja – põhjustab usaldamatust.
allikas: dormeo.ee