Sunday , 19 September 2021
Mida raagivad meile vanaaja joulukombed 1

Mida räägivad meile vanaaja jõulukombed?

Oluline oli jõuluaja algus Toomapäeval 21. detsembril. Selleks päevaks pidid olema kõik aasta toimetused tehtud, võlad makstud ja lubadused täidetud. Paadid viidi varju alla ja naiste vokid peideti ära, et enam tööd teha ei saaks. Kõige suurema keelu all olidki kõik tööd, ms ringikäimisega seotud. Sinna hulka kuulusid ketramine, jahvatamine, vankriga sõitmine jne. Saaniga võis sõita, sest saan ega regi ei käi ringi. Paatidele viidi aga lähkriga jõuluõlut ja valati neile peale, et ka neil raske tööaasta järel jõulud oleksid.

 

Jõulude tähistamine ajavahemikus 1930-1935 (autor: Hans Voolmann), ERM Fk 2957:86

Enne pärisjõulude pidamist tehti majapidamises tõeline suurpuhastus, see oli ainuke kord aastas, kui isegi sauna kerisekivid puhtaks pesti. Lauad küüriti üle ja magamiskottidesse pandi värsked heinad – maja pidi jõuluks täiesti korras olema. Kõnekäänd ütles, et toomapäeval aetaks Must Toomas välja. Seda vennikest on nimetatud mitut moodi, ka Tahma-Toomas või Nõgi-Toomas. Toomapäeva hüüti aga nõgikukepäevaks või tahmapäevaks. Kõik suurem praht, mis koristamise käigus kokku korjati, nimetati Mustaks Toomaks ning maeti maha. Kardeti, et kui korralikult ei mata, siis poeb Must Toomas tagasi. Kaltsudest tehtud Tahma-Toomast viidi ka salaja teise pere ukse taha. Kes selle sealt leidis, pidi selle kiiresti edasi toimetama, sest kelle ukse taha Toomas lõpuks ööseks jäi, seal majas valitses terve järgmine aasta mustus ja kogu küla näitas näpuga.

 

 

Toomapäevast kuni jõululaupäeva hommikuni toimus usin pühadeks valmistumine. Kõik tööd, mis polnud jõuludega seotud, olid keelatud. Jõululaupäeval oli aga oluline õlgede tuppa toomine. Tooja küsis ukse tagant, kas jõulud vastu võetakse. Lõuna-Eestis tehti seda lauldes:

Jõnkadi, jõnkadi jõulud tulevad,

jõulud tulevad, mured lähevad;

kas on luba jõulul tulla?

 

 

Seepeale vastasid toasolijad: tule ise ja too jõulud kaasa! Tavaliselt olid õled põrandal kuni kolmanda jõulupühani, mõnel pool ka vana-aasta õhtuni. Jõuluõhtul ei tohtinud õlgi sassi ajada, seevastu vana-aasta õhtul oli luba seal mürada ja möllata. Õlgedel magamine hoidis ära seljavalu.

Jaga

Vaata ka:

Tarokaart

Pühapäev 19.09 Tarokaart on ARMASTAJAD

Tänase päeva Taro kaardi nimi Armastajad on romantilise kõlaga. Traditsiooniliselt tähendab antud kaart mõningaid probleeme …

242282563 2008683005967760 6536352264939314420 n scaled

Laupäeval 18.09 sängitati Haljala kalmistulmulda armastatud, laulja ja looja Lea Dali Lion’i urn.

Laupäeval 18.sept. sängitati Haljala kalmistul Lääne-Virumaal mulda armastatud, mitmekülgse ja väga erilise andega laulja ja …

maal elamise paev 2021 scaled

Maal Elamise päev – 25. september 2021

Maal Elamise päeva eesmärk on avada uksed tegusatele ja säravatele inimestele, et aidata neil leida …

vesi2

JAHMATAV AVASTUS: Kõik, mis inimesed on vee joomise kohta teadnud, on vale.

Väidetakse, et midagi rohkem juua vett, seda parem on mälu ja vaimne tervis, seda rohkem …