Monday , 25 October 2021
metsavana414

Metsavana ennustab milline tuleb sügis ja talv.

„Pihlakad on lookas. Isegi dekoratiivpihlakad, mis muidu väga ei kanna. See näitab, et hilissügis tuleb tänavu vihmane,“ selgitab Raplamaa ilmatark Arvo Saidla, kes 13. septembril tähistab oma 70. hällipäeva. Juubilar teab rääkida, millal saabub vananaistesuvi ja pajatab ka seda, kuidas ta 40 aastat tagasi loodusmärke lugema hakkas.
Oktoobris saab nädala jagu sooja

Viimasel ajal on Metsavana rohkem ilmamärkmeid üles täheldama asunud. Varem on ta rohkem oma head mälu kasutanud. Nüüd lööb ta lahti märkmed ja kalendri ning prognoosib suuresti kuufaaside järgi. Niiviisi pidavat ilma eripärasid hästi ette nägema. Metsavana libistab näpuga üle paberi. „Nii, mhm. Kolmandal päeval on ilm püsiv, siis vahetub kuu 21. septembril,“ podiseb ta omaette. „Vot! Kuufaas muutub 6. oktoobril. Ja siis tuleb üks nädal väga ilusat ilma, mida siis teataksegi vananaiste suve nime all. Hakkab sügis pihta. Praegu on veel suvi!“ lausub Metsavana, kelle sõnul on ilm 21. septembrini ehk sügisese pööripäevani võrdlemisi soe. „17–18 kraadi. Lõuna-Eestis võib rohkemgi tulla,“ lausub ta.

Talv seevastu tuleb pigem lumerohke. Seda näitavat tõsiasi, et kuusepuud on tihedalt käbisid täis ja nii ladvani välja. Kusjuures nõndaviisi – kuusekäbide järgi – ennustas Metsavana ilma ka esimeses pikas Õhtulehele antud intervjuus 2015. aastal. Toona ütles ta juba 16. juunil: „Käbisid on ääretult vähe üleval. Lund ei tule.“ Prognoos läks nii ja naa, lumi tuli küll maha, aga seda oli vähe.

Metsavana on harjunud, et ennustused vahepeal täppi ei lähe. Ta tunnistab isegi, et ega see täppisteadus ole ning ta pole seda kunagi väitnudki. „Kui 50 protsenti läheb täkke, siis löön rinna kummi. Kui 70 protsenti ja rohkem, siis ütlen, et „voh!“. Tänu sellele inimesed üldse mind kuulavad,“ lausub Saidla.

Loe edasi SIIT
Allikas: Õhtuleht

Jaga

Vaata ka:

Screenshot 2021 10 25 at 17.04.27

Politsei- ja Piirivalveameti nädalavahetuse sündmused Tallinnas ja Harjumaal

Möödunud nädalavahetusel registreeriti Politsei- ja Piirivalveametis 147 avaldust ja teadet kuritegudest. Nende hulgas oli üks …

office g5b51fe347 640

Kas töötasu tõus leevendaks müüjate ja turvatöötajate põuda?

Kuigi tänasest peab poodides jm kohustuslikus korras maski kandma, on puudu tuhandeid eesliinivõitlejaid, kes selle …

crayons g8b4a34a6b 640

Koolivaheaja soovitus lastele: Üks võimalus end päriselt välja puhata, on viibida värskes õhus

“Üks võimalus end koolivaheajal  päriselt  välja puhata ja mõtted välja lülitada igapäevasest arvuti taga istumisest …

lightbulb g78fb3c71d 640

Aab: energia hinnatõusu leevendatakse kahe meetme abil

“Võrguteenuse tasust 50 protsenti plaanime riigi poolt kõigile kodu- ja äritarbijatele kinni maksta. Soodustus kehtiks …