Lastekaitsetööga on seotud palju emotsioone, sageli ka hoiakuid ning eelarvamusi. Sellel kõigel on omad põhjused. Peresüsteemi sekkumine, isiklike ja sageli valusate teemade avamine eeldab usalduse tekkimist pere ja lastekaitsespetsialisti vahel. Lastekaitsetöötaja korduvad kirjad, kõned, meeldetuletused ja pöördumised võivad tekitada perele, kes ei mõista lastekaitse sekkumise vajadust, vastumeelsust, arusaamatusi ning sunnitud osalemist juhtumikorralduses. Olukord muutub, kui murega tegeletakse koos perega ning fookuseks seatakse ikka lapse heaolu. Elva valla lastekaitsespetsialist Jessica Kaur jagab avameelses intervjuus, mida tema valitud amet endast päriselt kujutab ja kaasa toob.
Kui pikalt oled lastekaitsetööd teinud ja mis ajendas seda valikut tegema?
Olen lastekaitsetööd teinud nüüdseks poolteist aastat. Tegelikult oli mul plaan pärast ülikooli sotsiaaltöötajaks saada, aga veidi enne kooli lõpetamist vabanes minu kodukohas lastekaitsespetsialisti ametikoht. Kuigi olin eelnevalt seal ka praktikal käinud, siis olin alguses kahtlev, kas ma selle tööga toime tulen. Miski minus siiski ajendas kandideerima ja selle töö ma sain. Nüüdseks võin öelda, et see oli parim otsus, sest tunnen see on just see töö, mis on minu jaoks. Mulle meeldivad väljakutsed ja neid selles töös jagub.
Millised oskused ja omadused peavad olema lastekaitsetöötajal?
Usun, et lastekaitsetöötajal peab olema kindlasti suur empaatiavõime ja pingetaluvus, sest selles ametis võib ette tulla olukordi, kus tuleb langetada väga olulisi otsuseid. Kindlasti peaks lastekaitsetöötaja olema laia silmaringiga ja ennast pidevalt koolitama, sest töövaldkond on lai ning töötada tuleb väga erinevate inimeste ja spetsialistidega. Koostöö on väga oluline.
Millised on lastekaitsetöö positiivsed küljed?
Positiivsetest külgedest tooksin välja laste ja perede elu paremaks muutmise.
Meie töö seisnebki peamiselt selles, et lapsi ja nende peresid keeruliste olukordade ning murede korral toetada.
Tegeleme ka palju erivajadustega laste peredega ning teenuste pakkumise kaudu saame muuta nii lapse kui ka lapse pere elu kergemaks.
Millised on lastekaitsetöö varjupooled? Kuidas rasketel hetkedel toime tuled?
Üheks varjupooleks on kindlasti lastekaitsetöötaja kuvand ühiskonnas.
Tihtipeale tajutakse lastekaitsetöötaja suunas justkui hirmu. Küsitakse, et mida on valesti tehtud, kui lastekaitse nende ellu sekkub või juhtumitega tegeleb.
Püüame seda kuvandit muuta, et pered teaksid, et lastekaitse ei tegele vaid laste ära võtmisega nagu kahjuks suuresti ühiskonnas arvatakse, vaid tegeleme pea kõigega, mis laste ja peredega seondub.
Milline juhtum on sulle eriti hinge läinud ja saab nimetada nii-öelda edulooks?
Eks keerulisi juhtumeid on ikka ette tulnud. Kohe meenub juhtum, kus meile teavitati pisikesest lapsest, kes on elanud oma esimesed eluaastad kohas, kus talle ei ole võimaldatud elementaarseid asju nagu voodi, korralik toit ja vanemate hoolitsus. Sellest tingituna oli laps tugevalt arengust maas ning tuli teha kindlaks, kas tegemist on lapse elukorraldusest või erivajadusest tuleneva probleemiga. Algas tihe koostöö erinevate ametnike ja spetsialistide vahel, mis viis selleni, et laps sai soovitud abi ning hetkel kasvab ta koos oma teise vanemaga ning areneb iga päevaga aina enam. Loodetavasti esimestel eluaastatel kogetu jääb kaugele selja taha. Nii nagu ka selle loo puhul, on enamus juhtumite puhul võtmesõnaks koostöö.
Koostöö erinevate ametnike ja spetsialistide vahel aitab näha suuremat pilti erinevatest vaatenurkadest ning läbi erinevate teadmiste ja kogemuste leida parim võimalik lahendus lapse ja pere aitamiseks.
Kuidas laste lood sinuni jõuavad?
Enamus lood jõuavad minuni läbi vanema pöördumise või siis kolmanda isiku kaudu, olgu selleks näiteks peretuttav, naaber või asutuse spetsialist.
Abivajavast lapsest saab teatada ka Lasteabi (116 111) kaudu:
Kas ja kui sageli on pöördujaks laps/noor ise? Saab ta seda soovi korral teha?
Jah, lapsed ja noored saavad alati lastekaitsespetsialisti poole pöörduda. Praegu pöördutakse pigem harva, aga nad pöörduvad tihtipeale Lasteabisse, kust siis teated lastekaitseni edasi suunatakse ning seejärel võtan juhtumi üle.
Millised on peamised pöördumise teemad?
Teemasid on väga palju. Peamiselt lapsevanemate vahelised probleemid lapse/lastega suhtlemisel ning edasine elukorraldus pärast lahkuminekut, koolikohustuste mittetäitmine, lapse erivajadusest tulenevad probleemid, lapse hooletusse jätmine, lähisuhtevägivald lapsevanemate vahel, erinevatele teenustele suunamine, toetuste taotlused – tööpõld on väga lai.
Loe rohkem, kuidas vanemate vahelistes vaidlustes kasutada perelepitusteenust:
Kui kaua keskmiselt kulub ühe juhtumi lahendamiseks?
On juhtumeid, mida saab lahendada mõne päevaga ja on juhtumeid, mis kestavad aastaid. Seetõttu on väga keeruline välja tuua keskmist aega, kui kaua kulub juhtumi lahendamiseks. Juhtumid ise on kohati väga erinevad ning „lahendamiseni“ kuluv aeg võib olla väga pikk ja nõuab sageli suurt tööd mitmete spetsialistide ja ametnike poolt.
Kirjelda, mis saab edasi, kui laps/pere jõuab lastekaitse vaatevälja?
Kõigepealt tuleb teha lapse abivajaduse hindamine. Kasutame riiklikult soovitatud lapse heaolu hindamise kolmnurga meetodit, millest saame lapse abivajaduse hindamisel lähtuda. Üldiselt, kui oleme saanud teate abivajavast lapsest, siis kontrollime väiteid, kas siis suheldes lapsevanematega, lasteaia/kooliga, teostades kodukülastust või suheldes teise ametniku/spetsialistiga. Keeruline on välja tuua ühtset lahenduskäiku, sest juhtumid ja olukorrad on erinevad.
Ühiskonnas on lastekaitsetöötajate suhtes levinud paraku mitmeid eelarvamusi ja hoiakuid. Milliseid neist oled ise kogenud ja kuidas neid murda?
Sageli arvavad lapsevanemad, et soovime nende lapsi perest eraldada või on midagi hirmsat juhtunud, et lastekaitse sekkub. See on tegelikult väga kurb, sest töötame ju selleks, et lapsi ja peresid toetada, mitte neid mingil moel hirmutada.
Arvan, et eelarvamusi saab murda suuremat teavitustööd tehes ning lastekaitsetööd ka laiemas pildis kajastades. Nimi „lastekaitse“ on minu arust veidi ajale jalgu jäänud, ning usun, et ametinime vahetus vähendaks mingil määral negatiivseid eelarvamusi. Paljud omavalitsused on juba ametinimetuse ära muutnud, ei ole enam lastekaitsespetsialist vaid on laste- ja perede heaoluspetsialist, mis mulle isiklikult väga meeldib. Loodan ,et tulevikus on kõik omavalitsused selle nimevahetuse teinud ja usun, et siis vähenevad ka negatiivsed eelarvamused ja hoiakud. Tuleb rohkem näidata meie töö häid külgi.
Millal on õige aeg lastekaitsetöötaja poole pöörduda? Kuidas Sinu poole pöörduda saab?
Nagu näeb ette lastekaitseseaduse § 27, siis on kohustus igal inimesel teavitada lapsest, kelle heaolu on mingil moel kahjustatud. Abivajavast lapsest tuleb viivitamata teatada kohaliku omavalitsuse üksusele või sotsiaalkindlustusameti lasteabitelefonil 116 111.
Lastekaitsespetsialisti poole võib pöörduda ka siis, kui kellelgi on kahtlus, et laps võib abi vajada ja meie töö on abivajadus välja selgitada. Kui mure on seotud lapsega või tema perega, siis lastekaitsele teavitada võib alati. Minu poole saab pöörduda nii e-kirja kui ka telefoni teel. Kontaktid on valla kodulehel olemas.
ELVA VALLA SPETSIALISTIDE KONTAKTID
Kommentaar
Sotsiaalkindlustusameti puudega laste tugiteenuste juht Marta Rohtla
Aastatel 2015-2022 pakuti sotsiaalkindlustusametis Euroopa Sotsiaalfondi toel tugiisiku-, lapsehoiu- ja transporditeenuseid raske ja sügava puudega lastele. Tugiteenuste pakkumise perioodi jooksul tundus aina enam, et lapsed jõuavad lastekaitsetöötaja vaatevälja pigem hiljem kui varem. Kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötaja poole saab lapsevanem või lapsega töötav spetsialist pöörduda kohe, kui märkab lapse käitumises või arengus muutust ja/või eripärasid. Mida varem jõuavad lapsed teenustele või saavad muud vajalikku tuge, seda paremini on võimalik olukorra süvenemist ära hoida. Vähem tähtis ei ole ka lapsevanemate toetamine nendel hetkedel, kus olukord tundub segane ja lahendust justkui pole. Koostöös valdkondade ülese võrgustikuga on võimalik lapsele tagada tugi võimalikult kiiresti ja lapsevanematele toetav nõustamine paralleelselt kõrvale.
Usun, et käesolevas artiklis lastekaitsetöötaja enda poolt välja toodud näidete ning vastuste pinnalt saavad kõik lugejad julgustust lapse abivajaduse ilmnemise korral pöörduda, et üheskoos lapsele vajalik tugi leida.
Lastekaitseseaduse kohaselt tuleb abivajavast lapsest viivitamata teatada kohaliku omavalitsuse üksusele või lasteabitelefonil 116 111.
Alliakas: Sotsiaalkindlustusamet