Friday , 24 September 2021
eur500

Luminor hoiatab: pensioniraha meelitab pettureid

Sel kuul hakati esimest korda maksma pensioniraha välja neile, kes otsustasid pärast pensionireformi oma raha teisest sambast välja võtta. Luminor kutsub üles kõiki olema sel sügisel eriti ettevaatlik, kuna inimeste kontodele laekuvad suuremad rahasummad muudavad ka petturid aktiivsemaks.

Pangaklientide petmiseks kasutatakse erinevaid skeeme. Üheks levinumaks on olukord, kus saadakse kõnesid või kirju kelmidelt, kes üritavad pangatöötajaid teeseldes saada kätte klientide andmeid, sh internetipanga juurdepääsu ja PIN-koode. Teise väga levinud skeemi järgi pakutakse inimestele võimalust teenida suurt tulu, näiteks kandes raha mõne tundmatu ettevõtte kontole, et seda seeläbi justkui krüptovaluutasse investeerida. Mõlemal juhul jääb inimene suure tõenäosusega kogu oma rahast ilma.
„Paljudele inimestele, kes on otsustanud oma raha teisest sambast välja võtta, tähendab tänavune september, et nende kontole laekub ühtäkki korraga suurem hulk raha,“ selgitas Luminori finantskuritegevuse tõkestamise spetsialist Taavi Eplik.

„Paraku ei tasu arvata, et sellisest olukorrast ei proovi tulu lõigata ka kurjategijad, kes tahavad inimeste heausklikkust või hooletust ära kasutada ning raha endale saada. Seetõttu kutsume kõiki üles olema iseäranis ettevaatlik igasuguste „kiiret rikastumist“ pakkuvate skeemide osas ning mitte jagama võõrastega internetipanka sisenemiseks vajalikke andmeid, nagu kasutajatunnus ja PIN-koodid,“ lisas ta.

Kuidas kelme paremini ära tunda?

Oskamaks pettusi vältida ja olla kelmidest kavalam, on pank välja toonud peamised punktid, mille abil kurjategijad ära tunda.

Ole teadlik sellest, mida pangatöötaja kunagi ei küsi. Pank ei küsi oma kliendile helistades kunagi tema kontonumbrit, maksekaardi andmeid (nt kaardinumbrit või CVC-koodi kaardi tagaküljel) ega internetipanga juurdepääsu paroole.

Jaga

Vaata ka:

Tarokaart

Kirsti Timmeri tarokaardid ennustasid Uudo Sepa lahkuminekut ette

Pühapäeval puhkes skandaal Uudo Sepa ümber, kes avalikustas sotsiaalmeedia vahendusel, et läks reisil olles lahku …

auto

SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor: Soodne autosõit ei teeni ühiskonna huve

Tugeva lobitöö, hea maksulaekumise ja inflatsioonihirmu tõttu on valitsus otsustanud kütuseaktsiisi tõusu edasi lükata. Kuigi …

Tarokaart

Reede 24.09 Tarokaart on MÜNDID 5

Mündid 5 pole just heade mõjudega kaart. Seetõttu tuleks täna olla valmis mitmesugusteks tagasilöökideks ja …

Henn Polluaas.minuaeg

Jürgen Ligi: EKRE liige Enn Põlluaas on suur naljanumber

Eile toimus esimene “Raua valimisstuudio” otsesaade. Saatejuht Mihkel Raud rääkis Eesti poliitilise raskekahurväega ühiskonnas debatti ja vastakaid arvamusi …