Monday , 21 June 2021
Burning Calories While Sleeping How Much Do You Burn At Rest 640x426 1

Loe, miks mõned inimesed enne uinumist tõmblevad.

Kui sinagi enne magamajäämist tõmmelnud oled, tead, kui veider tunne see on. Sead end kenasti linade vahele ning hakkad juba unenägudemaale sõudma, kui äkitselt ärkad lihastõmbluse peale.
Mõned inimesed kirjeldavad seda, mis neid üles äratab kui kukkumistunnet, teised nagu valgusesähvatust. Osad inimesed aga ei mäleta une-eelseid „hüppeid“ ja tõmblusi üldse.

Teadlasi huvitab see omapärane nähtus samuti. Seegi on huvitav, et inimene tegelikult üldse ei tea, miks ta magama peab. See tähendab, et kõik teavad, et teatud aja järel, kui nad on piisavalt kaua üleval olnud, jäävad nad magama. Kuid milline on selle protsessi täielik bioloogiline mehhanism, on siiani teadmata.

Üks levinumaid teooriad selgitab, et magamine lubab ajul ja kehal taastuda, kinnitada teadmisi ja oskusi, mida vajame, ning eemaldada need, mida me ei vaja.

Mis on aga une-eelse tõmblemise põhjuseks? Kas seda on võimalik vältida? Võib-olla on see mingi kummaline pärand meie ammustelt esivanematelt?
Teadlased selgitavad asja niimoodi. Tõmblusi, mida sa enne uinumist tunned, nimetatakse hüpnagoogilisteks nõksatusteks.

Proovi järele: lihtne nipp, mille abil uinud minutite jooksul!

Kuigi arvad, et ainult sina tunned selliseid nõksatusi, tea, et tegelikult kogevad neid 60-70% inimestest, sageli ise sellest aru saamata. Kuna tõmblused leiavad aset ärkveloleku ja uinumise piiril, siis tavaliselt neid ei mäletata, kui nad just nii tugevad pole, et ärkamise põhjustavad. Hüpnagoogiliste nõksatuste teket seletatakse kahe peamise teooriaga.

1. Need on loomuliku uinumisprotsessi osad.

Üleminekul ärkvelolekust unne hakkab närvisüsteem „tõrkuma“ ning tekivad lihasspasmid. Ärkveloleku ja magamise eest vastutavad aju erinevad osad, olles nagu kaks erinevat töölist tehases, kes üksteisele vahetust üle annavad ning kellest üks on unustanud oma tööle tuleku või sealt mineku väravas registreerida.

2. Need on jäänukid ammustelt esivanematelt pärit enesekaitsemehhanismist.

Tänapäeval ei põhjusta kiskjad inimestele suuri probleeme, kuid ajaloo jooksul on nad seda teinud küll ja küll. Eriti haavatav oli magav inimene. Tol kaugel ajal magasid inimesed sageli puude otsas ning tõmblus äratas nad üles, kui nad alla kukkuma hakkasid.

Allikas: wimp.com

Jaga

Vaata ka:

sad

Vägivallast loobumise tugiliinile on aasta jooksul pöördutud üle tuhande korra

Vägivallast loobumise tugiliinile on aasta jooksul pöördutud üle tuhande korra Esimese tegutsemisaasta jooksul on vägivallast …

laps

Imiku ja vanema koosmagamise lähendav mõju on müüt

Imiku ja vanema koosmagamise lähendav mõju on müüt Siiani on levinud arvamus, et kui ema …

12586772t1h39c1

Kirsti Timmeri taroskoop 21.-27. juuni: mida toob alanud nädal 12 tähemärgile?

Timmeri taroskoop 21.-27. juuni: mida toob alanud nädal 12 tähemärgile? Kirsti Timmer laob igal nädalal …

suvinepaaripaev 1

Täna on SUVINE PÖÖRIPÄEV, 21. juuni 2021

Täna on SUVINE PÖÖRIPÄEV, 21. juuni 2021 Suvine pööripäev on päikesekalendri aastajaotustähis. „Päev“ (päike) püsib …