Erakorralised uudised
Lauri Laanemets

Läänemets: automaksu pikk eesmärk peab olema liikuvusreform, mitte autojuhtide karistamine või riigikassa täitmine

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets ütles nädalavahetusel toimunud erakonna volikogu seminaril, et plaanitav mootorsõidukimaks võiks võtta arvesse ka regioonide eripära ning rõhutas vajadust vaadata mootorsõidukimaksu ja ühistranspordi liikuvusreformi koos.

„Reformierakonna väljapakutud ühetaolise automaksu disainimisel vaja teha veel tööd, et regionaalne mõõde oleks selgelt suurem ja see arvestaks erisustega. Automaks on toetav komponent suures liikuvusreformis, kus uuel tasemel ühistransport vähendab elukeskkonna huvides linnas sõitvate autode arvu. Ilma liikuvusreformita, mille põhimõtted saavad paika uue aasta alguseks, oleks automaksu ainukeseks selgeks mõjuks riigikassa täitmine Reformierakonna maksuküüru kaotamise tasandamiseks,“ tõdes ta.

„Järgmise nelja aasta jooksul peab riik suunama ühistranspordi arendamisse vähemalt kaks korda sama suur summa kui automaks hakkab riigikassasse tooma. Meie eesmärk ei tohi olla karistada autosõitjaid, kes on selleks igapäevaselt sunnitud, vaid korraldada põhimõtteliselt ümber ühistransport selliselt, et Eesti inimeste igapäevane liikumine võiks olla keskkonnasõbralikum, igaühele kättesaadav ja väärtustaks meie aega,“ märkis Läänemets.

„Mullu registreeriti Eestis kõigi aegade suurim arv luksusautosid, mistõttu ilmselt isegi paari tuhande eurone registreerimismaks ei mõjuta inimesi keskkonnasäästlikumalt käituma. Hindan rahandusministri pakutud lahendust maksustada vanemate autode omanikke vähem, aga maapiirkondades omatakse autot, kuna enamasti seal ilma selleta kuidagi ei saa. Seega on vaja nüüd automaksu plaani tõsiselt edasi arendada, sest maks ei tohi karistada inimesi, kes madalate sissetulekute juures sõiduki säästlikuma ja uuema auto vastu vahetada tahavad,“ tõdes Läänemets.

LOE LISAKS: Jaak Aab: automaksu ainus eesmärk on täita riigikassat

Nädalavahetusel toimusid sotsiaaldemokraatide suvepäevad koos volikogu koosoleku ja aruteludega. Kohal oli arvukalt oma valdkonna tippe, kes koos sotsiaaldemokraatidest ekspertidega vaagisid poliitilistes töötubades metsanduse, majanduse, vaimse tervise ja regionaalpoliitika probleemide ning lahenduste üle.

Vaata ka:

auto

Kas maalt linna tööle sõitmine on tööaeg ja kes tasub sõidukulu?

Peame töötama kaheksa tundi päevas, lõuna on pool tundi. Teised töötajad tulevad tööle samast linnast,

swan 4013225 1280

Loe, kas sinu ja su armsama tähtkujud sobivad üldse kokku.

Vähk Iseloomustus: Vähi jaoks on ennekõike oluline see, et teie vahel kujuneks välja suhe. Kui