Pidevad kriisid on Brüsseli rahakotile pannud põõna ja edasiminekuks peaksid liikmesriigid panema ühisesse kassasse natuke raha juurde, teatas Euroopa Komisjon.
Alates seitsmeaastase eelarve vastuvõtmisest 2020. aastal on Euroopas üks kriis ajanud teist taga ja tipnenud viimaks Vene sõjaga Ukrainas. Selliseid olusid ei osanud eelarveläbirääkimiste ajal keegi ette aimata, mistõttu tuleks tuua eelarvesse raha juurde, rääkis pressikonverentsi andnud Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen teisipäeval.
Ta lisas, et mõistab, et liikmesriikidel tuleb endil pärast koroona- ja energiakriisi avalikke vahendeid kokku tõmmata, aga sellegipoolest küsitakse neilt nüüd juurde 66 miljardit eurot. Võrdluseks, seitsmeaastane eelarve ise on pisut enam kui triljon eurot.
Lõviosa sellest on mõeldud Ukraina abistamiseks 50 miljardi eurose laenupaketina, millega Ukraina saaks katta oma jooksvaid kulusid ning valmistuda ülesehitustöödeks. Von der Leyen meenutas, et Ukrainale on praegusest eelarvest juba kõrvale pandud 30 miljardit eurot. Tema sõnul oleks selline finantsreserv järgmiseks neljaks aastaks vajalik selleks, et Ukrainal oleks teatav kindlus Euroopa partnerite suhtes (ja motivatsioon reformidega jätkamiseks) ning teised sponsorriigid samuti ei väsiks uusi abivahendeid otsimast.
Loe pikemalt Äripäevast: SIIT
Allikas. Äripäev