Wednesday , 29 January 2025
Erakorralised uudised
peace of mind 349815 1920

Kuidas parandada mälu?

MIS ON MÄLU?

Mälu võib määratleda kui vaimset tegevust, mis võimaldab meelde tuletada teavet ja andmeid, mida saime või kogesime varem. Mälu on ka võime talletada ja säilitada teavet ja võime seda vajaduse korral meenutada. Kui meil ei oleks mälu, reageeriksime igas situatsioonis, just nagu oleks see esimene kord, kui sellise olukorraga kokku puutume.

MÄLU LIIGID

  • Sensoorne mälu: kestab vaid mõne sekundi.
  • Lühiajaline (ajutine) mälu: kestab lühikest aega (tunni kuni paar).
  • Pikaajaline mälu: võib kesta piiramatu aja ja sellel puuduvad mahupiirangud.

MIKS TEKIVAD MÄLUHÄIRED?

Mäluhäired tekivad mitmesugustel põhjustel: joove (alkohol, ravimid), haigused (epilepsia), vigastused, infektsioonid jne

TUTVU KAHEKSA TÕHUSA MÄLUPARANDAMISE VÕTTEGA

1.MÕÕDUKUS ALKOHOLIGA

Liigne alkoholitarbimine nõrgendab mälu ja mõjub halvasti ajule. Alkohol võib pikas plaanis põhjustada vähktõbe, kopsu- maohaigusi jms.

2. VÄHENDA STRESSI

Krooniline stress kahjustab füüsiliselt aju ja selle tagajärjel väheneb suutlikkus meelde jätta. Ürita stressi piirata või vähemalt leevenda seda lõõgastavate harjutuste, joogaga jne.

3. TEE REGULAARSELT SPORTI

Regulaarne aeroobne liikumine parandab vereringet, ainevahetust ja organismi, kaasa arvatud aju üldist toimimist. On vaja arvestada, et rasvumine põhjustab sageli mitmeid haigusi, mis pikkamööda hävitavad aju. Soovitatav on treenida vähemalt kolm kuni viis korda nädalas. Treeningu hulka peaks kuuluma vähemalt 45 minutit aeroobseid harjutusi.

4. TOITU TERVISLIKULT

Tervislik toit parandab suurel määral mälu ja muudab selle tõhusamaks. Igapäevane toit peaks sisaldama palju köögivilju, puuvilju, täisteratooteid, kalaõli, mune ja pähkleid. Joo ka palju vett: vähemalt 2,5 liitrit päevas.

5. KESKENDUMINE

Tehes korraga vaid üht asja, suudad paremini keskenduda ja jätta meelde rohkem teavet palju kergemini ja tõhusamalt. Kui keskendud ühele ülesandele, õnnestub see paremini, kui minimeerid häirivad tegurid, nagu teler, mobiiltelefonid jms.

6. PLANEERI ELU

Korralda igapäevased tegevused ja kohustused elektroonilise märkmiku abil. Niimoodi on hoopis väiksem võimalus, et unustad midagi tähtsat. Pane tähele, et organiseerimine on väga tähtis kõikide asjade ja kohustuste puhul, mida rutiinselt tehakse.

7. HARJUTUSED AJULE

Ole kogu aeg vaimselt aktiivne, sest ainult nii on võimalik aju erksana hoida. Saad parandada mälu ja meeldejätmise võimet, õppides mõnda pilli või võõrkeelt, lahendades ristsõnusudokumõistatusi jms.

8. MAGA PIISAVALT JA HÄSTI

Aju suutlikkust ja head mälu mõjutab suuresti une kvaliteet. Soovitatav on magada 6–8 tundi ööpäevas. Piisav kvaliteetne uni parandab kindlasti lühiajalist mälu.

Kui märkad mälu järsku halvenemist, pea kindlasti nõu arstiga.

allikas: dormeo.ee

Vaata ka:

euro

Tallinna 3 inimest kaotasid suure summa raha netikelmidele.

Põhja prefektuuri ööpäevainfo Tallinn Kehalised väärkohtlemised 27. jaanuaril teatati, et Kristiine linnaosas tungis seni tuvastamata

Suitsuandur

Suitsuandur päästis mehe elu

27. jaanuaril kell 9.49 said päästjad väljakutse Pärnusse Aru tänavale, kus asuvas eramajas oli tööle