Laupäev , 2 detsember 2023
photo 1508780709619 79562169bc64

Kuidas kaitsa end kelmide eest: Ära kunagi jaga oma Smart-ID, Mobiili-ID ja PIN koode teistega ega siestada teiste inimeste palvel. Politsei, pangad ja ka teised asutused neid andemeid ei küsi mitte kunagi.

Tänapäeva internetiavarustes varitseb mitmeid ohte, millest üks tõsisemaid on netikelmused. Internetipõhised petuskeemid on muutunud üha peenekoelisemaks, mängides osavalt inimeste usalduse, lootuste ja hirmude peal. Oluline on mõista, et igaüks võib saada pettuse ohvriks ning et teadlikkus on esimene samm enesekaitseks.

Internetikelmused: Kuidas kaitsta oma digitaalset identiteeti

Me elame ajastul, kus internetipettused on muutunud igapäevaseks reaalsuseks ning neist teadlikkus on hädavajalik. Küberkurjategijad on osavad manipulaatorid, kes kasutavad ära iga võimalust, et varastada sinu isikuandmeid ja raha. Järgnevalt toome välja mõned põhitõed, mida iga internetikasutaja peaks järgima, et vältida pettuste ohvriks langemist.

Ära Kunagi Jaga Oma Smart-ID Koode

Smart-ID on muutunud paljudes riikides populaarseks viisiks digitaalse identiteedi kinnitamiseks. See on mugav, kuid nõuab ka suurt vastutustunnet. Sinu Smart-ID koodid on võtmed sinu digitaalse identiteedi juurde ja neid ei tohi kunagi jagada. Petturid võivad proovida sind meelitada või hirmutada neid andmeid välja käima. Pea meeles, et ametlikud asutused ei küsi kunagi sinu isiklikke koode telefoni teel ega e-kirja teel.

Ära Lae Alla Kahtlaseid Programme

Tarkvara, mida sa oma seadmetesse installid, peaks alati pärinema usaldusväärsetest allikatest. Petturid kasutavad tihti tasuta tarkvara lubadust, et panna sind alla laadima programme, mis võivad sisaldada pahavara. Need programmid võivad varastada isiklikku teavet või isegi kaaperdada sinu seadme. Alati kontrolli allika usaldusväärsust ja loe kasutajate arvustusi enne mis tahes rakenduse allalaadimist.

Ära Usu Libapolitseid

Kui saad telefonikõne kellegi käest, kes väidab end olevat politseinik ja nõuab raha või isikuandmeid, on väga suur tõenäosus, et tegemist on pettusega. Ametivõimud ei küsi kunagi raha ega isiklikke andmeid telefoni teel. Kui saad kahtlase kõne, on kõige õigem tegu pöörduda otse politseisse ja teavitada juhtumist.

Hoia Oma Pangakaarte ja Koode Turvaliselt

Sinu pangakaardid ja PIN-koodid on otseühendus sinu rahaliste vahenditega. Ära kunagi anna oma kaarte ega koode teistele. Samuti ära kunagi kirjuta PIN-koode ülesse sellisesse kohta, kus keegi teine võib neid näha või leida. Kui kaotad kaardi või arvad, et sinu PIN-kood võib olla ohus, teavita kohe oma panka.

Kaitse Oma ID-kaardi PIN-Koode

Sarnaselt Smart-ID koodidele, on sinu ID-kaardi PIN-koodid kriitiliselt tähtsad. Need võimaldavad ligipääsu olulistele riiklikele teenustele ja isikuandmetele. Ära kunagi jaga neid koodid koos sinu ID-kaardiga. Kui sinu ID-kaart või koodid satuvad valedesse kätesse, võid kaotada kontrolli oma digitaalse identiteedi üle.

Mis on Netikelmused?

Netikelmused hõlmavad laia spektrit pettusevorme, alates identiteedivargusest kuni finantsskeemideni. Petturid kasutavad e-posti, sotsiaalmeedia platvorme, võltsitud veebisaite ja isegi otsekontakte, et saada ohvritelt delikaatset teavet või raha. Phishing (õngitsemine), vishing (hääleõngitsemine) ja smishing (SMS-õngitsemine) on vaid mõned näited kasutatavatest meetoditest.

Kuidas Tunda Ära Netikelmus?

Netikelmuste üks levinumaid tunnuseid on kiireloomulisus. Petturid väidavad tihti, et tegutsema peab kohe – kas siis väidetava kontohalduse probleemi lahendamiseks või “viimase võimalusena” mingisuguse auhinna võitmiseks. Samuti võivad nad esitada usutavaid lugusid, miks on vaja just Sinu isiklikku informatsiooni.

Vaata ka:

pound euro exchange rate brexit news dollar gbp latest 899653

Uuring: Töötajad soobib teenida 2000 eurot kätte.

Palgakasv on ületanud 10% piiri vastavalt rahandusministeeriumi analüüsile, kuid tarbijahinnad tõusid alguses lausa 14%. Ostujõud

horoskoop

Nädalavahetuse horoskoop 2.12 – 3.12.23

Jäär (21. märts – 19. aprill): Nädalavahetus võib tuua sulle võimaluse seiklusteks ja uute kogemuste

error: Sisu on kaitstud!