Monday , 21 June 2021
Rakvere Lille Kodu

KOHUTAV: Rakvere Lille Kodu töötajad lõid ja alandasid vaimupuudega lapsi

KOHUTAV: Rakvere Lille Kodu töötajad lõid ja alandasid vaimupuudega lapsi

“Kui esimesest kiusamise juhtumist teada saime, vallandasime süüdi oleva töötaja ja algatasime järelevalve. Järelevalve käigus läbitöötatud materjalist selgus, et veel mõni töötaja on laste korralekutsumiseks ja nendega tegelemisel kasutanud täiesti lubamatuid võtteid,” tõdes AS-i Hoolekandeteenused direktor Liina Lanno.

Aprilli lõpus tuli järelevalve käigus ilmsiks, et Rakvere Lille kinnise asenduskodu töötajad on niigi suure traumakogemusega vaimupuudega lapsi väärkohelnud – järelevalve käigus selgus muu hulgas, et lapsi löödi ja jäeti toidust ilma, kirjutab Postimees.Aprilli lõpus esitas sotsiaalkindlustusamet (SKA) prokuratuurile kuriteoteate, et uurida AS-i Hoolekandeteenused Rakvere Lille Kodu kinnises asenduskodus aset leidnud väärkohtlemise juhtumeid. Rakvere Lille kinnises asenduskodus, kuhu määratakse hoolealuseid kohtumääruse alusel kuni üheks aastaks, on kuus intellektipuudega noort vanuses 13–17.

Asenduskodus on ka üheksa töötajat, kellest kolm on praegu uurimise all ning töölt kõrvaldatud, mistõttu tulid koolile appi asendustöötajad, kes on juba lastega tuttavad, et anda aega uute alluvate leidmiseks. “Oleme juba konkursi välja kuulutanud uute töötajate leidmiseks,” sõnas direktor Liina Lanno.

Väärkohtlemist märgati Lille Kodus tänu AS-i Hoolekandeteenused külaskäigule, kes osutab kinnise lasteasutuse teenust (KLAT) mõõduka või raske intellektipuudega ja käitumishäiretega lastele. Teenust korraldab ja rahastab alates 2018. aastast SKA.

Lanno sõnul on see juhtum šokeeriv, nagu iga laste füüsiline väärkohtlemine.

“Kui esimesest kiusamise juhtumist teada saime, vallandasime süüdi oleva töötaja ja algatasime järelevalve. Järelevalve käigus läbitöötatud materjalist selgus, et veel mõni töötaja on laste korralekutsumiseks ja nendega tegelemisel kasutanud täiesti lubamatuid võtteid.”

Kuigi teadaolevalt on kinnises asenduskodus osutatud teenuse kvaliteedi kohta kostnud varem nurinat – täpsemalt kurdeti mõne töötaja vähese kompetentsuse üle – ning väga meelsasti lapsi sinna suunata ei soovitud, Lanno kinnitusel Lille Kodus varem probleeme täheldatud ei ole ning kaebusi esitatud samuti mitte.

Asenduskodus on kaamerad, kust pole küll heli kuulda, kuid pilt on siiski näha, ning Lanno nägi kaameratest laste suhtes hoolimatut käitumist.“Selle põhjal hakati läbi vaatama kõiki märtsi salvestisi kõikidest avalikest kaameratest. Turvakaamerad on kõikides avalikes ruumides: koridoris, elutoas, köögis, lisaks õuealal. See on väga suur maht ja kui üksik intsident ei anna täit pilti, siis kogu salvestise läbivaatamine näitas süstemaatilist despootlikku käitumist,” kinnitas Lanno.

Praeguse info järgi võis laste väärkohtlemine alguse saada juba veebruari lõpus.

“Tegu on kõige halvemas mõttes nõukogudeaegse lastekodu korraga: laste toidust ilma jätmine, näpistamine, löömine. Samuti karmi korra nõudmine, mis ei ole iseenesest kuritegu, aga kui seda vaadata koos füüsilise karistamisega, on see alandav ja despootlik käitumine, mis on meie väärtustega teravas vastuolus,” sõnas Lanno, lisades, et ka praegu kogutakse veel materjale, et need politseile üle anda.

Prokuratuur on samuti juhtumi suhtes menetlust alustanud. “Juhtumi analüüs veel käib, et tuvastada kõik töötajad, kes nendest tegudest teadsid, kuid sellest ei teavitanud. Lapse kehalise karistamise suhtes saab olla ainult nulltolerants, meie vastutame asenduskodus elavate laste heaolu ja turvalisuse tagamise eest,” ütles Lanno kindlameelselt ja täpsustas, et veel pole leitud kinnitust, kas väärkohtlemise all kannatasid kõik kuus last.

Allikas. Pealinn

Jaga

Vaata ka:

Loosaar Venno.IMG 1800 scaled

Ringkonnakohus jättis Venno Loosaare süüdimõistmise muutmata

Ringkonnakohus jättis Venno Loosaare süüdimõistmise muutmata Tallinna ringkonnakohus jättis esmaspäeval muutmata meelelahutaja ja lasteürituste juhi …

ekre

KOHUS: EKRE peab Indrek Tarandi ees vabandama

KOHUS: EKRE peab Indrek Tarandi ees vabandama Harju maakohus otsustas, et Eesti Konservatiine Rahvaerakond (EKRE) …

elamuste keskus ujula

Veekeskus kaebas valitsuse koroonapiirangute pärast kohtusse

Veekeskus kaebas valitsuse koroonapiirangute pärast kohtusse Tallinnas tegutsev veekeskus Elamus esitas halduskohtusse kaebuse valitsuse korralduste …

aike

Elektrilevi hoiatab kuumalainele järgneva äikese eest

Elektrilevi hoiatab kuumalainele järgneva äikese eest Elektrilevi talituspidevuse juhi Jüri Klaasseni sõnul pole kuumalaine elektrivõrgu …