Erakorralised uudised
Keskeakriis

Keskeakriis: mõistmine, mõjutegurid ja soolised erinevused

Keskeakriis viitab perioodile inimese elus, tavaliselt vanuses umbes 40–60 aastat, millega kaasnevad sageli intensiivsed isiklikud küsimused ja mõtisklused elu mõtte ja saavutuste üle. See on aeg, mil inimesed võivad hinnata oma saavutusi, eesmärke ja unistusi, võrreldes nendega, mida nad varem oma elus soovisid saavutada. Keskea kriis võib kaasneda mõnede järgmiste tunnustega:

  1. Isikliku identiteedi ja enesekindluse küsimused: Inimesed võivad hakata kahtlema oma rollis ühiskonnas ja isiklikus elus.
  2. Muutused suhetes: Võib esineda probleeme abielus või muudes lähisuhetes.
  3. Karjäärirahulolu: Rahulolematus praeguse töö või karjäärivalikutega.
  4. Vananemise tunnustamine: Mure oma füüsilise välimuse ja tervise pärast, kui märgatakse vananemise märke.
  5. Elumuutused: Soov muuta oluliselt oma elustiili või teha muid suuri muudatusi.

Keskea kriisi vanus ja kogemus võivad erineda inimeseti. Mõned võivad seda kogeda juba 30ndate lõpus, teised aga 50ndates.

Keskea kriisi kogemus võib erineda ka sõltuvalt soost:

  • Mehed võivad keskenduda rohkem karjäärile, saavutustele ja seksuaalsusele. Neil võib tekkida soov tõestada endiselt oma tõhusust ja konkurentsivõimet nii tööl kui ka isiklikus elus.
  • Naised võivad kogeda keskea kriisi seoses laste iseseisvumise, peresuhete muutuste ja menopausiga. Nende jaoks võib olla keskne roll oma rolli ümberhindamine perekonnas ja ühiskonnas.

Oluline on märkida, et keskea kriis ei ole vältimatu ega juhtu kõigil inimestel. See on pigem üks võimalik arenguetapp täiskasvanueas, mida mõjutavad isiklikud, kultuurilised ja sotsiaalsed tegurid.

Vaata ka:

kaja kallas

– Eesti peaminister Kaja Kallas kohtus Varssavis Poola peaministri Donald Tuskiga, kellega arutati Ukraina toetamist ja Läänemere regiooni julgeolekut.

Eesti peaminister rõhutas kohtumisel, et Ukraina vajab kiiresti laskemoona, aga ka pikaajalist sõjalist abi. “Eesti

Kivioli uus uhishoone 2023726

Põhja päästekeskuse sündmused 11.04 – 12.04.2024

Tallinn 11.04 kell 15.39 sõitsid päästjad Põhja-Tallinnasse Manufaktuuri tänavale, kust oli tulnud teade sügavasse kraavi

error: Sisu on kaitstud!