Huvitavat

Kert Kingo: Reformierakonnale on inimesed selleks, et neid maksudega kurnata

Kolmapäevasel alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu teise lugemisel rääkis rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus sellest, kuidas inimesi ei saavat rohkem aidata ja sellele tegi vastukõne EKRE saadik Kert Kingo.

“Väga tore on, et valitsus vähemalt ühele sektorile natukenegi mõtleb ja alandas põllumeeste tarbeks eriotstarbelise diislikütuse aktsiisimäärasid. Aga samal ajal meil on üüratult kõrged kütusehinnad koos aktsiisiga, samamoodi elektrihinnad ja kõik muud kaubad.

Ministri vastuseid oli lihtsalt koomiline kuulata. Minister vastas, miks ei saa teisi aktsiise aktsiise vähendada – see ei mõjutavat mitte midagi. Ja siis teatas uhkelt: aga meie toetame põllumehi. Iga loogiliselt mõtlev inimene saab aru: aga milles see toetus siis seisneb, kui ta mitte midagi ei mõjuta? Keegi siit ju valetas ja mina pakun, et see oli minister, kes siin vassis.

Toetuse mõte on see, et luua paremad ja soodsamad tingimused, mida ka minister siin tunnistas, öeldes, et et nemad toetavad põllumehi. Aga teisi aktsiise ei saavat seetõttu alandada, räägin siin just eelkõige energiaaktsiisist, elektriaktsiisist ja kütuseaktsiisist, sest see ei mõjutavat hindasid. See on puhas vale. Ja see on kujunenud juba selle valitsuse käekirjaks, et jumala eest mitte ainult oma inimestele mõelda. Oma inimesed on selleks, et neid lihtsalt maksudega kurnata. Anname noaotsaga natukene, aga võtame kulbiga, nii kuis jõuame.

Kui EKRE oli valitsuses, siis alandasime kütuseaktsiisi, elektriaktsiisi, alkoholiaktsiisi ja kõiki aktsiise. Ja tulemus oli näha. Kui senikaua sõitsid kõik maksud Lätti, siis hakkasid need maksud laekuma Eestisse. Piirikaubandus praktiliselt kadus. Kui praegune valitsuse poliitika jätkub, siis me jõuame jälle tagasi sellesse punkti, et kõik maksud hakkavad jälle sõitma Lätti. Piirikaubandus saab ainult hoogu juurde ja oma inimesed on vaesed.

Huvitav, et see jant käibki nende maksudega kogu aeg selles suunas, et kõikidele teistele ja mitte ainult oma inimestele, praeguse suurte hinnatõusude juures, hinnaralli juures, mis on otseselt mõjutatud nii elektri hinnast kui ka kütuse hinnast. Inimeste ostuvõime on drastiliselt vähenenud, inimesed ei jõua kodusoojuse eest maksta, ei jõua elektri eest maksta. See ei ole normaalne olukord. Ja siis minister väga tähtsalt ja uhkelt teatab, kuidas nemad toetavad, aga ühegi maksu alandamine mitte midagi ei aitavat.

Ja täpselt sama on ka lastetoetustega. Puistatakse eelarve kohaselt raha igale poole mujale, aga kui tuleb teemaks lastetoetuste tõstmine, siis peaminister hakkab perutama. Siis tulevad ultimaatumid. Hakatakse jonnima ja leitakse ettekäändeid, miks ei saa. Sotsiaalkomisjonis oli see arutelu all ja seal ma kuulsin ministrilt ainult juttu, kuidas ei saa lastetoetusi tõsta ja miks ei saa. Mitte ühtegi põhjendust, kuidas oleks võimalik. Aga see on hädavajalik. Lapsed on meie tulevik.
Valitsus peab hoolitsema eelkõige oma riigi eest ja oma rahva eest. Valitsus peab tagama, et riigis majandus areneks, et inimesed saaksid hakkama ja et inimestel oleks võimalikult hea elada. See valitsus ainult räägib. Selle valitsuse arvates on parem Eesti see koht, kus inimesed külmetavad, istuvad pimedas ja nälgivad. See on selle valitsuse nägemus.

Selle valitsuse nägemus sellest, et meil on nüüd parem Eesti. Ja see valitsus kuulutab selles lisaeelarves ligemale 800-miljonilist summat igale poole mujale. Ainuke, kuhu ei jätku, on meie oma rahvas, meie oma riigi toetuseks, et meil oma rahval oleks siin hea olla. See on häbiväärne. Ja see eelnõu on täpselt see üks näide, miks see valitsus on meie riigi- ja rahvavaenulik.”

Allikas. UuedUudised.ee

Jaga
Back to top button