Friday , 22 November 2024
Erakorralised uudised
1220minuaeg

Kergemate tervisemuredega on nõu võimalik küsida ka perearsti nõuandetelefonilt

Kuna Eestis on hetkel viiruste periood ning nakkushaiguste levik on väga ulatuslik,  tuletab Tervisekassa meelde, et kergemate tervisemurede korral saab lisaks perearstidele ja -õdedele abi küsida ka üleriigiliselt perearsti nõuandetelefonilt 1220.

„Kui inimesel on hooajaliste viirustega seotud tervisemure, saab ta nõu küsida helistades perearsti nõuandetelefonile. Lisaks, kui inimene on haigestunud nädalavahetusel ja vajab töövõimetuslehte, on võimalik oma haigestumine fikseerida ning selle alusel saab perearst väljastada töövõimetuslehe. Nädalavahetusel või riigipühal on nõuandetelefoni kaudu võimalik hädavajadusel pikendada ka retsepte krooniliste haiguste puhul,“ rääkis üleriigilise perearsti nõuandetelefoni teenindusjuht Kärt Kukk.

„2022. aastal võeti nõuaandetelefoni kaudu meiega ühendust ligemale 444 000 korral, päevas saime keskmiselt 1300 kõnet. Kõikidest helistajate tervisemuredest said nõustajate poolt lahendatud 88%, mis tähendab, et helistaja ei pidanud enam kuhugi edasi pöörduma,“ lisas Kukk. Tema sõnul peavad siiski 9% helistajatest pöörduma kõne järgselt oma pere- või raviarsti poole täiendavateks uuringuteks või analüüsideks. Ülejäänud suunatakse kas erakorralise meditsiini osakonda või ühendatakse Häirekeskusega.

Üheks võimaluseks on perearstile pöörduda ka e-kirja teel. Kiirema vastuse huvides tasub hoida e-kirjad konkreetsed ning panna kirja ainult oluline haigust puudutav info. Juhul, kui perearstikeskuses on kasutusel mõni kaugteenustest, soovitame inimestel perearsti või õega kontakti saamiseks seda võimalust kasutada. Kui perearstikeskuses on mõni kaugteenus kasutusel, leiab selle kohta informatsiooni vastava perearstikeskuse kodulehelt.

Kergemate tervisemurede korral on võimalik abi küsida ka apteekidest – seal töötavad apteekrid ning proviisorid on igati kompetentsed andma inimestele nõuandeid näiteks kergemate külmetus- või viirushaiguste osas. Samuti oleks hea hoida kodus pisikene ravimivaru, näiteks valuvaigistid, palavikualandajad, kõhulahtisuse puhul aitavad tabletid, köharavimid ning kurguvalu leevendavad vahendid.

Endiselt pole kadunud vajadus end vaktsineerida praegu laialdaselt leviva gripi ja COVID-19 viiruse vastu – vaktsineerimine kaitseb raske haigestumise ning haiglaravi eest. Kui aga inimene on juba haigeks jäänud, tuleks püsida kodus, sest nii ei levi nakkus edasi.

Perearsti nõuandetelefon on abiks, kui:

  • te soovite teada, kas teie tervisemure korral on vältimatu pöörduda erakorralise meditsiini osakonda, perearsti poole või saab olukorra lahendada koduste vahenditega
  • terviseprobleem tekib väljaspool tööaega, puhkepäevadel või riiklikel pühadel
  • te viibite väljaspool kodukohta või olete välismaal ega saa oma perearsti poole pöörduda (välismaalt helistades valige +372 634 6630)
  • te soovite informatsiooni Eesti tervishoiusüsteemi korralduse kohta (kuidas elukoha muutumisel perearsti vahetada, millise eriarsti juurde pöörduda, kuidas teha tervisedeklaratsiooni jm)
  • perearsti nõuandetelefon on abiks ka laste- ja hooldusasutustele juhul, kui asutuse tervishoiutöötaja ei ole kättesaadav.
  • kui teie või teie lähedane vajab inglise keelset nõustamist.
     Inglise keelset nõustamist osutatakse iga päev kella 15.00 kuni 17.00.
  • vajate isikustatud konsultatsiooni.
     Alates 2020. aasta jaanuarist saavad inimesed küsida perearsti nõuandetelefonilt isikustatud nõustamist. Et nõuandetelefoni arst saaks täpsemat tervisenõu anda, on inimese loal võimalik tal näha helistaja terviseandmeid nagu näiteks põetud haiguseid, määratud ravimeid  ja tehtud analüüse. Isikustatud nõustamise nõuandev arst edastab kogu nõustamise info digilukku, et ka inimese perearst oleks kursis tema patsiendile muret teinud terviseseisundiga. Isikustatud konsultatsiooni osutatakse esmaspäevast reedeni ajavahemikul 08:00-22:00 ning reedest alates kell 22:00 kuni pühapäevani kell 22:00 ööpäevaringselt. Eeltoodud aegadel on isikustatud konsultatsioon kättesaadav nii eesti kui ka vene keeles.
  • Hädavajadusel pikendavad perearsti nõuandetelefoni arstid ravimiretsepte nädalavahetuseti ning riigipühadel ajavahemikus 08.00-22.00.
  • Samuti riiklikel pühadel ja nädalavahetusel, ajavahemiku 08.00-22.00, graafikuga töötavatel mobiilse autentimise võimalusega inimestel haigestumise korral võimalik helistada nõuandetelefonile isikustatud konsultatsiooniks, kõne vastu võtnud arst saab teha haigestumise ning töövõimetuslehe avamise vajaduse kohta märke digiloosse. Seejärel peab inimene kindlasti esimesel võimalusel ühendust võtma oma perearstikeskusega, et töövõimetuslehe avamise vajadusest märku anda. Siinkohal tuleb arvestada, et tegemist on haiguslehe soovist teatamisega, lõpliku otsuse lehe kinnitamiseks ning avamiseks teeb inimese perearst.

NB! Enne helistamist:

  • kraadige ennast või abivajajat, et nõustajal oleks lihtsam nõu anda (eriti oluline väikelaste puhul!)
  • võimalusel mõõtke vererõhk ja pulsisagedus ning pange paberile kirja
  • kui tarvitate ravimeid, siis olge vajadusel valmis nõustajale nende kohta infot andma
  • hoidke paber ja pliiats käepärast, et saaksite vajadusel koduse ravi juhised kirja panna
  • Hoidke võimalusel enda ID-kaart või pass käeulatuses.

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus