Saturday , 18 September 2021
photo 1512856246663 647a81ef198e scaled

OLULISELT TÄIENDATUD: Kellakeeramine lähiaastatel ei lõppe.

 Eesti jääb kevadel ja sügisel kella keerama veel mitmeks aastaks. Nimelt ei saa riik üksinda langetada otsust kellakeeramise lõpetamiseks ja siseturu toimimiseks on vaja langetada Euroopa-ülene otsus, selle peab omakorda tõstatama Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariik.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi pressiesindaja Laura Laasteri sõnul on Euroopa siseturu toimimiseks vajalik, et otsus tehtaks Euroopas ühtselt. Vastasel juhul tekib nii-öelda lapiteki efekt, kus mõned riigid jäävad vööndiaega ja teised lähevad iga-aastaselt üle suveajale. Ehk kui Eesti sooviks sügisest jääda suveaega, siis ei ole sellist otsust riigina üksinda võimalik langetada.

Viimati peeti kellakeeramise lõpetamise osas pikemaid arutelusid 2018. aastal. 2019. aastal toetas ka Euroopa Parlament ülekaalukalt kellakeeramise lõpetamist 2021. aastast.
Kellakeeramise lõpetamine takerdus toona Euroopa ülestesse läbirääkimistesse, kuna kõik riigid peavad otsustama, kas soovitakse jääda talve või suveaega. Eesti on eelistanud varianti jääda suveaega, seda on soovinud ka Läti ja Leedu. Keeruliseks teeb asja see, et põhjanaaber Soome on avaldanud soovi jääda talveajale.

Laaster märkis, et viimaste aastate jooksul ei ole teema Euroopa tasandil õhus olnud ja seetõttu ei ole hiljem valitsuse tasandil riik ka Läti ega Soomega selle üle rohkem arutanud.

Otsuse kellakeeramise teema taas päevakorda tuua peab tegema Euroopa eesistujamaa ning praeguse kriisi ajal on Euroopa tasandil olulisemaid muresid, millega tegeleda.

“Eesistujamaa peab selle tõstatama, kui nad seda ei tee, siis ka me ei saa midagi teha. Pigem ei näe, et lähiaastatel tõstauks see teema,” märkis Laaster.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi esindajast leiab Euroopa Komisjoni küll välja idee kellakeeramine 2021. aastal lõpetanud, ent Euroopa Liidu üleseid kokkuleppeid ses osas veel pole. Viimaste eesistumise ajal pole kellakeeramise teemat eriti arutatud, mis tähendab Eesti jaoks, et kella keeratakse lähemas tulevikus.

 Euroopa Parlament asub Strasbourg´is häältega 410: 192, et kellakeeramine lõpetatakse alles 2021. aastal
Endiselt jääb liikmesriigi võimalus ise otsustada, mis jääb püsivalt suve- või talveaega. Need riigid, kes otsustavad üle püsivale suveajale, keeravad kella viimast korda 2021. aasta märtsi viimasel pühapäeval ja talveajale jääjad sama aasta oktoobri viimasel pühapäeval.

Euroopa Parlamendi samal viisil, et tõendatakse, et ühisturu toimimise kaitseks on oma tegevusega ajavööndi otsustamisel kooskõlastama. Kui lepingu kokkuleppele ei jõua, siis võib Euroopa Komisjoni ettepanek lükata kellakeeramise lõpetamine aasta jooksul edasi.

Eesti peab mõistlikuks olema Euroopa Liidus hooajalised kellakeeramised lõpetatud ja kui mõlemad kokkuleppel saavutatakse ja tuleb kinnitada, mis jäävad alaliselt suve- või talveaega, eelistab Eesti jääda suveaega koos naaberriikidega.

Jaga

Vaata ka:

maal elamise paev 2021 scaled

Maal Elamise päev – 25. september 2021

Maal Elamise päeva eesmärk on avada uksed tegusatele ja säravatele inimestele, et aidata neil leida …

vesi2

JAHMATAV AVASTUS: Kõik, mis inimesed on vee joomise kohta teadnud, on vale.

Väidetakse, et midagi rohkem juua vett, seda parem on mälu ja vaimne tervis, seda rohkem …

tuuli roosma

Kuhu jäi Tuuli Roosma? Arbo Tammiksaar käis EFTA galal noore modellist kaaslasega

Eile toimunud Eesti filmi- ja teleauhindadel märkasid nii mitmedki külalised, et Arbo Tammiksaar ei saabunud galale …

SYNNE VALTRI

SYNNE VALTRI sai uue välimuse

Nüüd võttiski Synne kätte ja lasi endale uue soengu lõigata – ei saa mainimata jätta, …