Sunday , 19 September 2021
tomat aknalaual maaeluministeerium

Kasvatame tomateid aknalaual või rõdul

Kui oled seni tomatite kasvatamist vältinud, sest Sul ei ole kasvuhoonet, aga neelud oma tomati järele ikkagi käivad, siis haara kohe võimalusest ja pane sel kevadel ise oma tomatid kasvama aknalauale või rõdule. Eesti Taimekasvatuse Instituudi teadur Ingrid Bender jagab rahvusvahelise puu- ja köögivilja-aasta puhul näpunäiteid alustavatele tomatikasvatajatele.

 

 

Tomat vajab hoolt

Kõigepealt pead arvestama, et tomatitaim on nagu laps või lemmikloom, kes vajab pidevat tähelepanu ja hoolt.  Hea hoolitsuse ja pühendumise korral võib tomatitaim kasvatada Sinu aknalaual terve aasta ja kauemgi, pakkudes samal ajal noppimiseks kogu aeg küpseid vilju.

Hea aeg tomatiseemne mulda pistmiseks on siis, kui päevad hakkavad venima pikemaks. Usinamad külvasid tõenäoliselt juba jaanuaris, aga hiljaks pole jäänud veel ka praegused seemne mulda poetajad.  Jaanuaris külvajate jaoks võivad esimesed viljad valmida juba mai algul, aga täpne saagi algus sõltub palju ka konkreetsetest kasvutingimustest.

 

 

Seemned, väiksem pott ning kasvuturvas

Sobiva sordi valimine on oluline, sellest kirjutasime lähemalt Maablogi eelmises postituses. Pea meeles, et hea valgusega aknalaual või rõdul kasvatamiseks sobivad paremini kääbussordid või madalad, vähem valgust nõudvad sordid, mille viljad ei kasva väga suureks.

Eesti Taimekasvatuse Instituudi valikust soovitame aknalauale või rõdul kasvatamiseks sorti ‛Varto’, mis on varajane, kompaktne ja poolvarju taluv sort umbes 50 g kaaluvate viljadega, mis saavad küpseks 110–115 päeva pärast taime tärkamist.

 

 

tomat varto 181 etki 700
Tomat ‘Varto’. Pilt: Eesti Taimekasvatuse Instituut

Hea saak algab heast mullast

Tomatiseeme külva kindlasti varem kasutamata märga kasvuturbasse või muusse substraati, mida oled eelnevalt hoidnud vähemalt ühe ööpäeva toatemperatuuril, et muld saaks soojeneda. Iga seeme pane eraldi potti. Kata seemned kuni 1 cm paksuse kasvuturbakihiga ning vajuta kergelt kinni. Nii saavad seemned niiske keskkonnaga hea kontakti ja hakkavad kiiresti idanema. Pärast külvi võid poti katta kilega või kattelooriga, mis hoiab niisket idanemiskeskkonda. Taimed tärkavad enamasti 6–7 päeva jooksul. Pärast tärkamist eemaldada kile või loor, see väldib taimede väljavenimist.

 

 

Jaga

Vaata ka:

Tarokaart

Pühapäev 19.09 Tarokaart on ARMASTAJAD

Tänase päeva Taro kaardi nimi Armastajad on romantilise kõlaga. Traditsiooniliselt tähendab antud kaart mõningaid probleeme …

242282563 2008683005967760 6536352264939314420 n scaled

Laupäeval 18.09 sängitati Haljala kalmistulmulda armastatud, laulja ja looja Lea Dali Lion’i urn.

Laupäeval 18.sept. sängitati Haljala kalmistul Lääne-Virumaal mulda armastatud, mitmekülgse ja väga erilise andega laulja ja …

maal elamise paev 2021 scaled

Maal Elamise päev – 25. september 2021

Maal Elamise päeva eesmärk on avada uksed tegusatele ja säravatele inimestele, et aidata neil leida …

vesi2

JAHMATAV AVASTUS: Kõik, mis inimesed on vee joomise kohta teadnud, on vale.

Väidetakse, et midagi rohkem juua vett, seda parem on mälu ja vaimne tervis, seda rohkem …