Sunday , 26 September 2021
lapsed

KAS VANEMAD ON SÜÜDI, KUI LAPSED ON RAHUTUD EGA TAHA MAGAMA JÄÄDA?

Enamiku lapsevanemate õhtud näevad välja umbes sellised: laste pesemine, neile tuduriiete selga panemine, magama äiutamine, õhtujutu lugemine, unelaulude laulmine ja õrn veenmine. Siinkohal lugu aga ei lõpe – alles nüüd see õigupoolest algab.

Sest kõige sellega kaasneb sageli nutt, jonn ja magamisest keeldumine, mis võib venida hiliste öötundideni välja. Hommikul sarnanevad aga nii lapsed kui vanemad zombidega – aga kes on selles tegelikult süüdi?
Siiani oleme süüdistanud unetutes öödes lapsi…

Lapsed ei taha magada mitmel põhjusel; nad ärkavad pidevalt üles, otsivad tähelepanu, tahavad süüa või pissil käia. Tegelikult on asi aga teisiti. Briti psühholoog Tanya Byron üllatas väitega, et hoopis vanemad on süüdi, kui lapsed on rahutud ega suuda uinuda.

Vanemad õpetavad lastele halbu uneharjumusi

Byroni sõnade kohaselt tekitavad vanemad ise lastele halvad uneharjumused ja põhjustavad lastele aastate viisi unetuid öid.

Mis on siis need peamised vead?

Selliste vanemate peamine viga on see, et nad lasevad lastel hilisõhtuni üleval olla, samuti see, et nad lasevad lastel alati magama jääda, kui nad seda tahavad, olgu siis päeval või öösel.

Kord peab olema

Kui heidad pärastlõunal diivanile ja teed paaritunnise uinaku, on sul õhtul raske uinuda – kahjuks lubavad paljud vanemad lastel just seda teha, mis põhjustab aga tundidepikkust unetust õhtul, kui on vaja ööunele jääda. Kindla unegraafikuga lastel on õhtul uinumisega palju vähem probleeme ja neid ei löö rivist välja ka see, kui hommikul tuleb vara tõusta.
Nad otsivad tähelepanu

Byron tõi esile tähelepanuvajaduse kui ühe halbade harjumuste algteguri. Paljud lapsed ärkavad öösiti üles; mõnel on vaja pissil käia, teised paluvad süüa või juua, mõni aga näeb õudusunenägusid – see on aga üksnes tähelepanu võitmiseks. Vanematel tuleb lahendada raske ülesanne, tunda ära, kas tegemist on tõelise vajadusega või kapriisiga, mille abil laps üritab tähelepanu püüda.

Ja mis on selle tagajärjed?

Unepuudus on tõsine probleem, millel peatselt on teatavad tagajärjed. Lastel, kes ei maga piisavalt, on probleeme füüsilise ja vaimse arenguga ja neil võivad välja kujuneda isegi hüperaktiivsusega seotud häired. Kõik see kajastub ka rahutuses, käitumisprobleemides, õpiraskustes ja muudes ebameeldivates nähtustes.

Lahendus: ole rangem

Kui sinu peres on magamisega probleeme, on ehk aeg rangemad reeglid kehtestada ja armutult neist kinni pidada. Esmapilgul võib see kõlada päris julmana, kuid pikemas plaanis teed sellega oma lastele suure teene. Harjutad neid heade magamisharjumustega, mis muudavad nende elu palju lihtsamaks.

Jaga

Vaata ka:

priit toobla

Priit Toobla: Olen Edgar Savisaarest pettunud, sest ta on pundis koos vaktsiinivastastega.

„Hea Edgar. Kõige lugupidamise juures sinu vastu, ei saa ma aru sinu kandideerimisest valimisliidus. Olime …

ekre

EKRE laus vale oma valijatele, et valitsus tahab langetada pensione ja lastetoetusi 25% võrra. Kurb on see, et nende vailjad usuvad ka seda.

EKRE laus vale oma valijatele, et valitsus tahab langetada pensione ja lastetoetusi 25% võrra. Kurb …

vaktsiin

Tallinna Ülikooli professor: Mittevaktsineerituid tuleb survestada, sest demokraatias peab lõpuks vähemus alluma enamusele.

Tallinna Ülikooli professori, kasvatusteadlase Mati Heidmetsa hinnangul oleks pidanud vaktsineerimisvastaste suhtes karme sammu astuma juba …

Tarokaart

Pühapäev 26.09 Tarokaart on MÜNDID RÜÜTEL

Pühapäev 26.09 Tarokaart on MÜNDID RÜÜTEL Sinu jaoks on täna oluline see, et kõikides asjades …