Finantsmugavuse idee laiem levik on kaasa toonud kättesaadavamad investeerimislahendused, mis võimaldavad investeerida minimaalse algsummaga. Lausa 34% kõikidest eelmisel aastal SEB-s tehtud investeerimistehingutest olid alla 10 euro. Kuigi väikeste summade paigutamine aitab tekitada regulaarset investeerimisharjumust, ei vii igavesed 1-eurosed investeeringud finantsmugavuseni.
Üks levinumaid müüte investeerimisega alustamisel on olnud arusaam, et alustada saab alles siis, kui on kogunenud arvestatav summa. Tänaseks on see müüt ümber lükatud ning investeerimist on võimalik alustada juba 1 euroga.
„Investeerimise põhimõtted on olenemata summast tegelikult täpselt samad. Erinevus võib seisneda vaid selles, et väikeste summadega investeerimine laseb öösel rahulikult magada ja pideva mõõduka stressita teadmisi omandada,“ rääkis SEB kogumise, investeerimise ja pensionivaldkonna juht jaepangas Elisabet Visnapuu.
Veerand noortest investeerib vähem kui 20 euro kaupa
Kuigi erinevate raamatute lugemine ning podcastide kuulamine on hea viis end investeerimise põhitõdedega kurssi viia, tuleb enamus teadmistest läbi isikliku kogemuse. Nõnda on väikeste summadega investeerimine vajalik just alustavale investorile, kellel ei ole veel investeerimiskogemust. Möödunud aastal olid kõikidest SEB-s tehtud investeerimistehingutest 34% alla 10 euro ning võrreldes viimase aastaga on väikeste investeeringute tegemine tõusnud ligi 5%.
„Eelkõige on väikeste summadega investeerimise trendi näha just nooremate investorite seas, sest tööturule sisenedes on noorte sissetulek veel tagasihoidlik. Täna teevad veerand 18-29-aastastest noortest alla 20-euroseid investeeringuid,“ ütles Visnapuu.
Igavesed 1-eurosed investeeringud finantsmugavuseni ei vii
Viimase aastaga on regulaarsete investeerijate arv tõusnud SEB-s 7%. Kõikidest regulaarsetest investeerijatest lausa 40% eelistab seejuures investeerida igakuiselt. 9% investeerib aga püsivalt iga poole aasta või aasta järel.
„Väikeste summade investeerimise alustamisest ei räägita seetõttu, et sellisel viisil saaks üleöö rikkaks, vaid, et rõhutada regulaarsuse olulisust. Kui inimene on harjunud väikeste summadega investeerima, on tal ka lihtsam hiljem kohaneda mõttega summade suurendamisest. Kuigi investeerides tuleks arvestada nii oma võimalusi kui soovitavat tulemust, ei võiks aastakümneid järjest 1-euroseid investeeringuid tehes loota, et see strateegia viiks finantsmugavuseni,“ märkis Visnapuu.
Finantsteenust pakub AS SEB Pank. Investeerimisega kaasnevad riskid. Vajadusel pidage nõu asjatundjaga ja registreeruge nõustamisele SEB kodulehel www.seb.ee.