Erakorralised uudised
michele blackwell przZDqzZKpk unsplash

Kas toidupoest tasub osta toidulisandeid või vitamiine? Ekspert kutsub üles pöörama tähelepanu eelkõige ühele asjale

Toidulisandeid ja vitamiine võib tänapäeval leida mitmel eesmärgil. Apteekide, tervisekaupade kaupluste ja supermarketite riiulid langevad erinevate kapslite ja tablettidega, kuid kui palju varusid leiate tõhusa ja ohutu toote? Küsisime selle kohta toitumisnõustajalt Hanna Partanenilt.

Mida peaksite toidulisandi ostmisel arvestama?

Kohe algusest peale tuleks alustada sellest, kas toidulisandit on tõesti vaja – neid ei tohiks ka lõbu pärast süüa.

Sageli on õigustatud vajadus teatud vitamiinide järele. Näiteks soovitatakse D-vitamiini toidulisandit talvel purgist süüa. Kui eelistate vegantoitu, tasub toidulisandist muu hulgas täiendada joodi ja B-12-vitamiini tarbimist. Paljud inimesed söövad igaks juhuks multivitamiini lisandeid, arvates, et nad ei pruugi piisavalt tervislikult süüa. Uuringute valguses tundub aga, et just need vitamiini haarajad söövad suhteliselt targalt ja saavad vajalikud toitained suures osas kätte juba toidust. Nad, kes omakorda ei söö mitmekesiselt, ei söö ka vitamiinilisandeid.

Kas vitamiinide üleküllus võib kujutada endast ohtu?

Regulaarsetel multivitamiinilisanditel on tavaliselt mõistlikus koguses kõike, seega pole vaja muretseda liigse tarbimise pärast. Mitte kõik tootes sisalduvad vitamiinid ei imendu organismis sel määral, et toode neid sisaldab.

Keha on tavaliselt tark selles mõttes, et kui on toitainete puudus, suurendab keha selle imendumist. Kui varud on omakorda juba täis, siis keha ei saa seda nii tõhusalt.

Kui vitamiinid on vees lahustuvad, tulevad vitamiinide üleliigsed kogused iseenesest välja – nii et kui sööd vees lahustuvaid vitamiine asjatult, niiöelda, jõuad vaid kalli pissini.

Kuidas kapslid ja tabletid erinevad?

Sellisena pole kasutaja jaoks oluline, millist neist valida. Tasub valida toode, mida on igapäevaelus lihtne kasutada. Paljude jaoks võib see olla ka eelistuse küsimus, kas valida näiteks närimistablett või allaneelatav kapsel.

Lastele võivad pihustid olla hea valik, kui tableti neelamine on ebamugav. Lastele on olemas ka näiteks kaisukarukujulised veinikummilaadsed tooted. Aga kui toode on väga atraktiivne, siis tasub hoida vitamiine lastele kättesaamatus kohas. Vastasel juhul võivad hea maitsega vitamiinid müstiliselt liiga kiires tempos kahaneda.

Kas vitamiinide imendumise seisukohalt on oluline, et neid tarvitatakse teatud kujul?

Ma ei näe, et see oleks väga oluline. Teisest küljest sisaldab näiteks rauapihusti väga väikeses koguses rauda ja raua imendumise mehhanism nõuab soolestikus happelisi tingimusi, nii et mul on kahtlusi, kas raud imendub organismis sama tõhusalt pihusti kujul.

Kas kõiki toidulisandeid või vitamiine võib muretult võtta samal ajal?

Mõned vitamiinid ja toitained võivad pärssida üksteise imendumist, näiteks raud ja kaltsium. Selliseid tooteid tasub planeerida nii, et üks võtab näiteks hommikul ja teine õhtul.

Multivitamiini tabletid ja kapslid on sageli ehitatud sel põhjusel nii, et neis sisalduvad vitamiinid ja mikroelemendid imenduvad soolestiku erinevates punktides. Kapsli või tableti pealmisest kihist on aineid, mis imenduvad esimesena. Kui tablett on niimoodi üles ehitatud, imendub üks koostisosadest kõigepealt ja seetõttu ei takista see teise imendumist.

Loe kaVitamiinilisandid võivad põhjustada iiveldust – miks ja mis aitab?

Kas vitamiine saab tavalistes supermarketites muretult osta?

Toidulisandeid peetakse toiduks, mistõttu neid ei kontrollita samamoodi nagu ravimeid. Seetõttu on ettevõtte ülesanne jälgida ja kontrollida, kas toode sisaldab täpselt sellist kogust teatud koostisosi, mida ta lubab. On olnud juhtumeid, kus tootelubadus ei ole olnud tõene ja neid ei täideta peaaegu üldse.

Apteekides otsustavad professionaalsed apteekrid, mida riiulile panna. Kuid supermarketitel võib olla ka sama tähelepanuväärne valik.

Selle asemel, kust osta, peaksite tundma õppima toote importijat. Soome tootjad ja importijad on sageli üsna vastutustundlikud.

Seega on hea mõte kulutada aega näiteks maaletooja või tootja uurimisele. Sageli toimib ka suurte kaubamärkide enesekontroll üsna hästi. Teisest küljest võib veebipoodide poolel olla metsikum turg, seega peaksite veebist tellides olema ettevaatlik.

Vaata ka:

minuaeg.com uudised

Advokatuur: kohtute “kaadripuhastuse” jutud ründavad õigusriiki

Asju tuleb nimetada õigete nimedega – kohtusüsteemi “kaadripuhastust” nõudvad poliitikud ründavad õigusriiki, rõhutas Eesti Advokatuuri esimees

53664049516 d81712b430 c

Eesti suursaadik Moldovas Aune Kotli andis üle volikirja

Eile, 18. aprillil andis Eesti suursaadik Aune Kotli üle volikirja Moldova presidendile Maia Sandule. Volikirja

error: Sisu on kaitstud!