Kas tead, milline on sinu lemmikmarjade sügavam tähendus?

Kas sulle maitsevad marjad? Väga hea, sest marjad on täis head ja paremat, mida su keha vajab, ning pealegi on marjad ülimaitsvad. Kui palju sa aga tegelikult oma lemmikmarjade kohta tead? Kas tead, et neil on päris oma isiksus ja oma elu? Ei? Heakene küll, kui tahad teada saada, siis loe edasi!

Põldmarjad

Kas sinu lemmikmari on salapärane põldmari? Põldmari on hea ja tugeva maitsega, kuid temaga seostub ka üpris tume sümboolika. Põldmarjal on väga tugev religioosne tähendus: kristluses on neid kasutatud spirituaalse hoolimatuse või rumaluse sümbolina, samal ajal sümboliseerib nende tume värv Kristuse verd.
Mõnes kultuuris seostatakse põldmarju halbade ennetega ja mõnedes Euroopa rahvajuttudes nimetatakse põldmarju surmamarjadeks. Sageli nimetatakse neid ka mure, kurvastuse, viha või isegi ülbuse sümbolina.

Leedrimarjad

Ka leedrimarju on sageli seostatud halbade ennetega ja paganlikus mütoloogias peetakse neid väga õela vaimuga marjadeks. Samuti ei ole mõistlik jamada leedripuuga: kui puule haiget teed, ajab see marjad tigedaks, samas kui leedripuu põletamine võib kurja kaela tuua ja leedripuu all magades võib näha unes surma.
Ka muud leedrimarjadega seotud teemad ei ole just palju positiivsemad: sedasorti marjad sümboliseerivad tavaliselt kahetsust, nukrust ja mõnikord agarust – võib-olla sellepärast me leedrimarju niisama ei söögi, vaid neid lisatakse rohkem moosidesse ja siirupitesse.

Jõhvikad ehk kuremarjad

Ka jõhvikad kannavad mitmeid tähendusi – juba nende nimes on varjul kaks erinevat lugu. Mõned väidavad, et kuremarjade (inglise keeles muide sama seos: crane – sookurg; cranberries – kuremarjad) nimi tuleb asjaolust, et need maitsevad kurgedele, samas kui teised arvavad, et nimi „cranberries” on seotud Massachusettsi palveränduritega, kes uskusid, et marjade õied on sookure pea kujuga. Kuidas on „jõhvikad” kõige sellega seotud, tuleb alles täpsemalt uurida.
Kuremarju ehk jõhvikaid seostatakse Ameerika-maal ja tänupühaga, see püha on väga populaarne USAs ja Kanadas ning jõhvikakaste on iga tänupüha söömaaja oluline osa. Huvitaval kombel pole aga mingeid tõendeid selle kohta, et esimesel tänupühal jõhvikaid söödi, kuigi sel oleks täitsa mõte sees: mõnes traditsioonis sümboliseerivad jõhvikad nimelt ka lahkust ja heldust.

Karusmarjad ehk tikrid

Tikrid on väga huvitavad marjad, mis kannavad ka väga erinevaid tähendusi: näiteks Suurbritannias, kui lapsed küsivad, kust tited tulevad, ütlevad vanemad neile, et nad leitakse „karusmarja põõsa alt”.
Ajaleheäris lähevad keeled samuti omajagu lahku, sest inglise keeles kasutatakse väljendit „great goosberry season” aja kohta, kui midagi eriti ei juhtu ja uudiseid pole kusagilt võtta, nii et leheruumi täidavad sellised artiklid nagu „Kõige suurem karusmari”. Teadupärast öeldakse eesti keeles sellise perioodi kohta, mis langeb üldiselt suviste puhkuse ajale juuli- ja augustikuus, teadupärast „hapukurgi hooaeg”, mitte „kaarusmarja hooaeg”. Ja mida hakata peale väljendiga „karusmarja mängima” („playing gooseberry”)? Eesti keeles võiks siinkohal kasutada „viies ratas vankri all”, kui juhtud olema kohtamisel kolmas inimene ja võimalik järelevaataja ehk n-ö seltsidaam või bonne.

Vaarikad

Kreeka legendi järgi avastati vaarikad siis, kui Olümpose jumalad otsisid Ida mäel marju. Kristluses on vaarikad lahkuse sümbol; nende punast mahla peetakse vereks, mis voolab läbi südame, mida peetakse ka kohaks, kust tuleb inimese lahkus.
Marja õrna liha tõttu sümboliseerib vaarikas ka haprust, samas kui üks Filipiinide hõim usub, et kui maja ümber vaarikavarred riputada, kaitsevad need majas elavat peret kõigi eest, kes peaks üritama majja siseneda (vaimud sealhulgas).
Erinevatest allikatest pärit teabe kohaselt peetakse vaarikat ka raviomadustega marjaks, eeskätt sünnitamise ja raseduse seisukohast. Rasedatel, kes joovad vaarikateed, peaks sünnitus kergemalt kulgema ja vaarikateed peetakse heaks leevendusvahendiks ka rasedusaegsete iivelduhoogude korral. See ei ole aga kõik: vaarikamahlaga kuristamine peaks aitama valusa kurgu korral, samas kui vaarikavartega liigeste hõõrumine peaks valu vähendama.

Maasikaid

Maasikad on ilmselt kõige populaarsemad marjad üldse ja üks selle põhjus nende imelise maitse kõrval võib olla ka see, et nad kannavad väga positiivset sümboolikat. Kristluses sümboliseerivad maasikad õiglust ja vaimset võimekust, kolmeharulised lehed tähistavad aga kolmainsust.
Teistes traditsioonides sümboliseerivad maasikadtäiuslikkust, elu magusust ja ka tagasihoidlikkust, sest marjad on sageli lehtede all peidus. Maasikatel on tugev seos ka armastusega, samuti usutakse Ameerika põliskultuurides, et maasikad puhastavad keha kõigest toksilisest.

Vaata ka:

Paeva sonum

Päeva Sõnum: Neljapäev 20 juuni 2024.

Usalda oma intuitsiooni ja sisemist häält. Täna on päev, mil avada ennast uutele võimalustele ja

ILM

ILM: Neljapäev 20.06 – Kohati võib hoovihma sadada, sooja kuni +22°C.

Öösel: Lääne poolt alates pilvisus hõreneb. Öö hakul sajab Ida-Eestis kohati hoovihma. Puhub valdavalt lääne-