Marss on üks meie Päikesesüsteemi kõige huvitavamaid planeete. See on meie sarnasuselt teine planeet, kuid selle pinnatingimused on tänapäeval äärmiselt karmid. Marsi atmosfäär on väga õhuke, pinnatemperatuur on keskmiselt -63 kraadi Celsiuse järgi ja päikesekiirgus on väga intensiivne.
Vaatamata nendele karmidele tingimustele on teadlased leidnud Marsilt tõendeid, mis viitavad sellele, et planeet võis kunagi olla elukõlblik. Nende tõendite hulka kuuluvad:
- Vesi: Marsil on olnud vett, seda on leidnud nii pinnalt kui ka pinna all. Vesi on eluks hädavajalik, seega on selle olemasolu Marsil vihje sellele, et elu võis seal kunagi eksisteerida.
- Orgaanilised ained: Marsil on leitud orgaanilisi aineid, mis on elu süsinikuühendid. Orgaaniliste ainete olemasolu näitab, et Marsil on olnud keemilist aktiivsust, mis on eluks vajalik.
- Geokeemilised tunnused: Marsil on leitud geokeemilisi tunnuseid, mis viitavad sellele, et planeet on olnud kunagi aktiivne. Näiteks on Marsil vulkaanid, mis võisid pakkuda elule vajalikke tingimusi.
Need tõendid viitavad sellele, et Marsil võis kunagi olla elu, kuid kas see elu on tänapäeval veel alles, on ebaselge.
Elu võimalikud saatused Marsil
Kui Marsil oli kunagi elu, siis võis see olla kahes võimalikus kohas: pinnal või pinna all.
Pinnaline elu
Pinnaline elu oleks pidanud olema väga vastupidav, et ellu jääda Marsi karmides tingimustes. See elu võis olla näiteks mikroorganismid, mis suudavad elada äärmuslikes tingimustes.
Pinnaalune elu
Pinnaalune elu oleks olnud kaitstud Marsi karmide tingimuste eest. See elu võis eksisteerida näiteks jääkihtide all või vulkaanide läheduses.
Mis juhtus Marsi eluga?
Kui Marsil oli kunagi elu, siis võis see kaduda mitmel põhjusel. Üks võimalus on see, et elu lihtsalt suri välja, kuna Marsi tingimused muutusid liiga karmiks.
Teine võimalus on see, et elu kolis Marsi pinnalt pinna alla. See oleks olnud võimalik, kui Marsil oleks olnud piisavalt sügav jääkiht, mis oleks kaitsnud elu Marsi päikesekiirguse eest.
Kolmas võimalus on see, et elu eksisteerib Marsil tänapäevalgi. See elu võiks olla kas pinnaline või pinnaalune.
Elu otsingud Marsil
Teadlased jätkavad Marsi elu otsimist. Selle otsingu käigus uuritakse Marsi pinnast, pinnaaluseid jääkihte ja atmosfääri.
- aastal maandus Marsile NASA kosmoselaev Perseverance. Selle kosmoselaeva üks eesmärke on otsida Marsilt elu. Perseverance’i peal on kaasas mitmeid instrumente, mis aitavad otsida orgaanilisi aineid, geoloogilisi tunnuseid, mis viitavad elule, ja muid elu märke.
Perseverance’i andmed aitavad teadlastel mõista paremini Marsi ajalugu ja võimalust, et seal on kunagi olnud elu.