Esmaspäev , 22 aprill 2024
Erakorralised uudised
krakenimages liT5AlTmC8I unsplash

Jõuluvana ajalugu: kes ta on ja kust ta tuli?

Jõuluvana on üks jõulude kõige populaarsemaid tegelasi. Ta on pikk, paks, habemega vanahärra, kes lendab põhjapõtradel üle maailma, et viia lastele kingitusi. Kuid kes ta on ja kust ta tuli?

Jõuluvana päritolu on keeruline ja vastuoluline. Ta on kokkusulanud mitmest erinevast tegelasest, kes on pärit erinevatest kultuuridest.

Püha Nikolaus

Üks Jõuluvana eelkäijaid on Püha Nikolaus, kes oli III sajandil elanud kristlik pühak. Nikolaus oli tuntud oma heategevuse poolest ja ta on tuntud ka kui laste patroon.

Püha Nikolause legendi järgi oli ta kord teel, kui nägi vaest peret, kellel ei olnud raha oma tütarde kaasavaraks. Nikolaus pani oma taskusse kuldmündid ja viskas need salaja läbi akna sisse. Tütred leidsid mündid ja said abielluda.

See legend on inspireerinud Jõuluvana traditsiooni lapsi kingitustega kostitada.

**Teine Jõuluvana eelkäija on põhjapõtradel sõitev pühak, keda tuntakse nimega Percht. Percht oli germaani folkloori tegelane, kes külastas lapsi jõululaupäeval. Ta oli tuntud oma hirmuäratava välimuse poolest, kuid ta oli ka lahke ja ta jagas lastele kingitusi.

Jõuluvana kuju kujunemine

Jõuluvana kujunemine tänapäevaseks tegelaseks algas 19. sajandil. Sel ajal hakkasid jõulud muutuma populaarsemaks pühaks ka Põhja-Ameerikas.

Ameerika kirjanik Clement Clarke Moore kirjutas 1822. aastal luuletuse “The Night Before Christmas”, mis tutvustas Jõuluvana tänapäevast kuju. Moore’i luuletuses on Jõuluvana pikk, paks, habemega vanahärra, kes lendab põhjapõtradel üle maailma, et viia lastele kingitusi.

Moore’i luuletus oli väga populaarne ja see aitas kaasa Jõuluvana kuju kinnistumisele.

Jõuluvana tänapäeval

Tänapäeval on Jõuluvana üks populaarsemaid jõulutegelasi kogu maailmas. Ta on tuntud oma heategevuse ja kingituste jagamise poolest.

Jõuluvana on saanud ka populaarseks sümboliks. Teda kujutatakse sageli jõulukaartidel, jõuluehetes ja muudes jõulutoodetes.

Päkapikud

Jõuluvana on alati kaasas ka tema päkapikud. Päkapikud on väikesed, punased päkapikud, kes aitavad Jõuluvana kingitusi valmistada ja laiali jagada.

Päkapikute päritolu on samuti mitmekesine. Nad on tõenäoliselt pärit germaani folkloorist, kus neid kutsuti nimega “knecht Ruprecht”. Knecht Ruprecht oli kuri päkapikk, kes hirmutas lapsi.

  1. sajandil hakkasid päkapikud muutuma lahkemateks ja heasüdamlikumaks tegelasteks. Nad hakkasid Jõuluvana aitama kingitusi valmistada ja laiali jagada.

Tänapäeval on päkapikud populaarne jõulutraditsioon. Neid kujutatakse sageli jõulukaartidel, jõuluehetes ja muudes jõulutoodetes.

Jõuluvana on populaarne tegelane, kes on tuntud oma heategevuse ja kingituste jagamise poolest. Ta on saanud populaarseks sümboliks ja tema kuju on kinnistunud jõuludesse.

Vaata ka:

53670818443 84670bfb9c c

Eesti läbis Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni kohustusliku auditi heade tulemustega

15.–22. aprillini toimus Eestis Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni (IMO – International Maritime Organization) kohustuslik audit. Audit hindab

minuaeg.com uudised

NB! Internetis müüdavad isetehtud sõidukite numbrimärgid on ebaseaduslikud

Transpordiametini on üha enam jõudnud infot liikluses olevatest sõidukitest, millel kasutatakse keelatud numbrimärke. Samuti on

error: Sisu on kaitstud!