Erakorralised uudised
10 eur taldrik

Kas Eestis on võimalik hakkama saada 10 eurot päeva eelarvega toidule?


Üldiselt võib öelda, et 10 eurot päevas toidule on võimalik, kuid see nõuab teatud pingutusi ja planeerimist.

Elukoha mõju

Eluasemekulud on üks suurimaid kulutusi, mis mõjutavad toidukulutusi. Tallinnas on toiduhinnad üldiselt kõrgemad kui mujal Eestis. Seega on 10 eurot päevas toidule Tallinnas keerulisem ellu viia kui väiksemas linnas või maapiirkonnas.

Elustiili mõju

Kui inimene on aktiivne ja harrastab sporti, siis vajab ta rohkem toitu. Samuti vajavad lapsed ja noorukid rohkem toitu kui täiskasvanud. Seega on 10 eurot päevas toidule keerulisem ellu viia inimestel, kellel on aktiivne elustiil või kes kasvatavad lapsi.

Tervislike vajaduste mõju

Kui inimene peab järgima mõnda kindlat toitumiskava, näiteks toitumisnõustaja poolt koostatud dieeti, siis võib see muuta toidukulud kallimaks. See on tingitud sellest, et tervislikud toiduained, näiteks puuviljad, köögiviljad ja täisteratooted, on sageli kallimad kui töödeldud toiduained.

Kuidas ellu viia 10 eurot päeva eelarvet toidule?

Kui otsustad ellu viia 10 eurot päeva eelarvet toidule, siis tuleb teha mõningaid pingutusi ja planeerimist. Siin on mõned näpunäited:

  • Planeeri oma toitumine ette. Kui tead, mida sa süüa tahad, siis saad osta toiduaineid soodsamalt.
  • Osta hooajalisi toiduaineid. Hooajalised toiduained on tavaliselt odavamad kui väljaspool hooaega müüdavad toiduained.
  • Ostu soorita õigel ajal. Toiduaineid on kõige soodsam osta hommikul, kui kauplused panevad allahinnatud toiduaineid välja.
  • Osta odavamaid toiduaineid. Odavad toiduained ei pea olema ebatervislikud. Näiteks on võimalik osta odavalt ka puuvilju, köögivilju ja täisteratooteid.
  • Valmistage toitu ise. Toidu valmistamine ise on tavaliselt odavam kui toidu ostmine restoranist või toidupoest.

Näide 10 eurot päeva eelarve toidule

Siin on üks võimalik näide, kuidas ellu viia 10 eurot päeva eelarvet toidule:

  • Hommikusöök: 100 g kaerahelbeid, 1 banaan, 1/2 klaasi piima (kokku 1,5 eurot)
  • Lõunasöök: 100 g keedetud riisi, 100 g köögivilju, 50 g kanafileed (kokku 2,5 eurot)
  • Õhtusöök: 100 g kartuleid, 100 g köögivilju, 50 g kala (kokku 2 eurot)

See toidukava annab inimesele umbes 2000 kcal energiat päevas. See on piisav energiakogus enamikule inimestele.

Muidugi on võimalik seda toidukava vastavalt oma vajadustele ja eelistustele kohandada. Näiteks võib hommikusöögiks süüa ka saia või putru, lõunaks suppi või salatit ning õhtusöögiks pastat või linssirooga.

Eelarve kogemused ja näited: Eesti kontekstis on võimalik piiratud eelarvega hakkama saada, kuid see eeldab teatud harjumuste kohandamist ja planeerimist. Maalehe katsetuses jagasid kolm ajakirjanikku oma kogemusi, kuidas nad said hakkama 10 euroga päevas toidule. Üks katsetusest osavõtja, Argo Ideon, seadis endale eesmärgiks kulutada toidule päevas keskmiselt mitte üle kümne euro, mis tähendaks kuueelarvet 300 eurot. Tema hinnangul võib hoolika planeerimisega toidule kulutada oluliselt vähem, vältides samas üksluist ja ebatervislikku toitumist​​​​.

Maal elavad inimesed tõid välja, et isekasvatatud toiduga ja harvemate poeskäikudega on võimalik oluliselt säästa. Näiteks Lii Sammler tõi näite oma majapidamisest, kus kuus toimub 2–3 põhjalikku poeskäiku, kusjuures taluelu võimaldab saada oma lehmadelt piima ja valmistada sellest jogurtit, mis aitab kokku hoida. Samasuguseid kogemusi jagas Mari Kartau, kes märkas, et oma aias kasvatatud toidu ja metsasaadustega saab vähendada toidukulusid, eriti suve lõpus ja sügisel​​.

Praktilised nõuanded ja säästustrateegiad: Swedbanki blogis jagatud nõuanded toidukulude vähendamiseks Eestis hõlmavad erinevaid strateegiaid, alates eelarve planeerimisest kuni toidukorralduse ja tooraine valikuni. Soovitused hõlmavad toidukulude analüüsimist, eelarve järgimiseks abivahendite kasutamist, toidu ostmist e-poest, harvemaid poeskäike ning toidukordade planeerimist. Samuti soovitatakse lõunasöögi kodust kaasa võtmist, toidupoodide sooduspakkumiste jälgimist ja toidu valmistamist ise, vältides poolfabrikaate ja valmistoite. Nõuannete hulka kuulub ka liha tarbimise vähendamine, maitsetaimede ise kasvatamine, juurviljade ja liha otse talunikult ostmise ning marjade ise korjamise ja sügavkülma panemise soovitus​​.

Eelarve koostamine ja jälgimine: Financer.com õpetuse kohaselt on koduse eelarve koostamine oluline osa rahalise kindluse tagamisel. Eelarve koostamine algab andmete kogumisest ja liigitamisest. Soovitatav on koguda ühe kuu kõik tšekid, kviitungid, arved ja pangaväljavõtted ning seejärel liigitada kulud vastavatesse kategooriatesse. Selle protsessi hõlbustamiseks võib kasutada Excelit või muid eelarvestamise programme, näiteks BudgetPulse, Mint või Pocketsmith. Samuti on soovitatav arvutada kokku keskmine toidukulu kuus ja jätta eelarvesse kõikumisruumi​​​​.

Eestis on võimalik hakkama saada 10 euro päeva eelarvega toidule, kuid see nõuab hoolikat planeerimist, kulude jälgimist ja mõningaid elustiilimuutusi. Toidukulude vähendamiseks on abiks isekasvatatud toidu kasutamine, harvemad ja planeeritud poeskäigud, toidukordade etteplaneerimine, ja sooduspakkumiste kasutamine. Lisaks on oluline jälgida oma kulutusi ja kohandada eelarvet vastavalt vajadusele, arvestades keskmist toidukulu ning jättes ruumi kõikumisteks.

Kokkuvõtteks võib öelda, et 10 eurot päevas toidule on võimalik, kuid see nõuab teatud pingutusi ja planeerimist. Kui oled valmis oma toitumisharjumusi muutma ja veidi rohkem aega toidu valmistamisele kulutama, siis on see kindlasti teostatav.

Vaata ka:

ILM

ILM: Pühapäev 16.06 – Vähese ja vahelduva pilvisusega ilm, sooja kuni +24°C.

Öösel: Vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Saartel sajab kohati hoovihma. Paiguti võib tekkida udu. Puhub

horoskoop minuaeg.com

Tähemärgid, kes on sunnitud tõele vastu astuma (heas või halvas) pühapäeval 16.24 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill): Jäärad võivad täna seista silmitsi reaalsusega, mis puudutab nende