Salakavalad karastusjoogid võivad tekitada sõltuvust ning ülekaalu. See aga omakorda suurel hulgal ka muid tervisehädasid.
Karastusjoogid on suur terviserisk laste ja noorte tervisele. Need kemikaale ja töödeldud komponente täis “vedelad kommid”, tekitavad organismile tõsiseid kahjustusi, sealhulgas maksarasvumist ja ülekaalulisust, millest võivad edasi areneda kümned kroonilised haigused, kirjutab KSA Silmakeskus.
Karastusjoogid ja töödeldud toidud on täis fruktoosirohket maisisiirupit (high-fructose corn syrup ehk HFCS).
HFCS teeb paksuks ning odava ja ülimalt kontsentreeritud suhkruna ei ole sellel mitte midagi ühist looduse poolt loodud päris toiduga.
Ohuks ka kofeiin
Lisaks suhkrule, maisisiirupile ja kemikaalidele sisaldavad need joogid tihti ka kofeiini, mis on sõltuvusttekitav stimulaator. Mida vanemaks meie lapsed saavad, seda enam nad seda juurde soovivad. Täiskasvanuks saades on enamik lastest karastusjookidest sõltuvuses.
Ilmselgelt on ka Eestis viimaste aastakümnete jooksul leviva ülekaalulisuse epideemia algpõhjuseks suure kalorsuse ja madala toitainesisaldusega toitude kättesaadavus ja tarbimine ning kõrge toiteväärtusega toidu tarbimise vähenemine.
Üks kõige muret tekitavam probleem, mis on seotud kontsentreeritud maisisiirupit sisaldavate jookidega on see, et fruktoosimolekul on sarnane alkoholimolekuliga ja see toimib suurtes kogustes lapse maksale sama hävitavalt nagu alkohol täiskasvanu maksarakkudele.
Maksa rasvumine ka lastel
Kui viiskümmend aastat tagasi oli maksa rasvumine eranditult vaid täiskasvanute alkohoolikute terviseprobleem, siis 2006 aasta uuringte põhjal oli juba 38 % noortel ülekaalululistel ameeriklastel see diagnoos.
Huvitav fakt on see, et kontsentreeritud fruktoos ei langeta näljahormoonide (ghrelin ja leptin) taset organismis, kuigi keha peaks aru saama, et just tarbiti toitaineid ja lisati süsteemi kaloreid.
Uuringus osalenud inimesed, kes enne rämptstoidurestorani menüü söömist jõid karastusjooke sõid keskmiselt rohkem, mitte vähem. Selline mehhanism on kiirtee rasvumise ja krooniliste haiguste juurde.
USA tuntud lasteendokrinoloog ja San Fransisco Ülikooli professor Robert Lustig peab kontsentreeritud fruktoosist põhjustatud maksarasvumist palju suuremaks probleemiks kui HIV, gripiviirus ja siberikatk kokku.
Maksarasvumine põhjustab omakorda metaboolset sündroomi, suhkruhaigust, maksapuudulikkust. Üleliigne suhkur organismis kahjustab ka südamelihast, tõstab insuliinitaset ja tekitab noortel inimestel südameveresoonkonna haiguseid.
Suhkruhaigusest põhjustatud silmapõhjade verevalumid ja katarakt on omakorda kõige levinumad põhjused, miks arenenud riikides elavad noored inimesed nägemise kaotavad.
Ameerikas on ette näidata juba hulgi 15 aastaseid, rohkelt karastusjooke tarbinud lapsi, kellele on juba teostatud maksasiirdamise operatsioon.
allikas: virtuaalkliinik.ee