Sel aastal leidis AS Hoolekandeteenused innovatsioonikonkursiga kaks lahendust, mis aitavad psüühilise erivajadusega inimeste elu teha ohutumaks, iseseisvamaks ja huvitavamaks.
AS Hoolekandeteenused juhatuse esimees Maarjo Mändmaa: “Oleme viimased 10 aastat korraldanud oma ettevõttes töökorralduse uuenduslike lahenduste konkurssi. Selle eesmärk on kutsuda töötajaid üles pakkuma välja ideid, kuidas teha erivajadustega inimeste päevi huvitavamaks ja oma tööd leidlikumalt. Kui esimestel aastatel olid võitjateks käsitöö lahendused, siis tänavuse konkursi keskmes oli
teabetehnoloogia kasutamine.”
Tartu õpetas tehnoloogia abil hädaolukordade lahendamist
Selle aasta konkursi võitis nutiprojekt kogukonnateenuse klientidele, kes õppisid tehnoloogia abil, kuidas käituda kriisi korral.
Selleks, et osata iseseisvalt erinevaid probleeme lahendada, harjutasid Tartus elavad kliendid tehnoloogia kasutamist hädaolukordades. Näiteks prooviti, kuidas teha videokõne töötajaga, samal ajal veekraani, suitsuandurit või elektrikilpi kontrollides. Samuti prooviti virtuaalse juhendamise kaudu tulekustuti ja tuleteki kasutamist ning harjutati, kuidas helistada häirekeskusesse või küsida naabrilt abi.
Tänu projektile suurenesid kogukonnas elamise teenuse kasutajate eneseteadlikus, turvatunne ja teineteisemõistmine. Tekkis julgus minna naabrilt või korterikaaslaselt abi küsima ja kasutada tehnoloogiat olukorra lahendamiseks.
Virtuaalruum aitab maailma kogeda
Tapa Kodus loodi virtuaalreaalsuse ruum, mis lubab intellektipuudega inimestel maailma avastada ja positiivseid kogemusi saada. Eriti oluline on see inimestele, kes ei ole võimelised ise ringi liikuma. Võrreldes tavaliste virtuaalreaalsuse prillidega on erivajadusega inimestele mõeldud süsteem veidi keerulisem – koos virtuaalreaalsust kogeva inimesega on toas töötaja, kes näeb telekast sama pilti, mida inimene prillidest. Kui virtuaalreaalsuses ringi kõndiv inimene ehmub või talle tuleb midagi tundmatut ette, saab töötaja teda kohe aidata.
Projekt ei uurinud ainult virtuaalreaalsuse võimalusi, vaid sisustas sama ruumi ka toaks, kus saab toetada meeli. Tajude toas on valgus, muusika ja pehmed padjad, kus klient saab tunda ennast mõnusalt ja kogeda ümbrust kõigi meeltega.
Tulevikuplaan on uurida koos Tartu Ülikooliga, kuidas aitab virtuaalreaalsus psüühilise erivajadusega inimesi nende igapäevaelus.
Lisainfo:
Katrin Pärgmäe
Avalike suhete juht
AS Hoolekandeteenused
+372 56 623 823
katrin.pargmae@hoolekandeteenused.ee
Allikas. https://www.bns.ee