Friday , 24 September 2021
irja lutsar

Irja Lutsar: Vaktsiini ei tehtud selleks, et inimesed saaks minna reisile või ööklubisse.

Viroloogiaprofessor ja COVID-19 tõrje teadusnõukoja esimees Irja Lutsar ütleb, et on väga ebatõenäoline, et jäämegi nüüd aastateks maskides ringi käima. “Kes iganes inimesele lõi suu, mis peab välisõhuga kokku puutuma, seda nii ei mõelnud,” märgib ta.
Teie olete vaktsineeritud ja mina olen saanud ühe doosi Pfizerit. Kas omavahel vesteldes peaksime siin praegu maske kandma?

Põhimõtteliselt ei peaks. Avalikus ruumis ma kannan maski, seal on liiga raske vahet teha, kes on vaktsineeritud ja kes mitte. Minu kabinet ei ole avalik ruum ja oma töökollektiivis koos olles me ei ole siin maske kandnud, nagu ka mitte pere keskel. Mis mõte siis vaktsiinil üldse oleks?

Praeguse kogemuse kohaselt tundub, et vaktsiinid suudavad kaitsta?

Väga hästi suudavad. On olnud juhtumeid, kus peres on vaktsineeritud meditsiinitöötaja ning kui keegi teine perest haigestub, siis tema jääb terveks või siis on sümptomid väga kerged.

Minu teada on olnud vaid üks juhtum, kus vaktsineeritud inimene on raskete sümptomite tõttu haiglasse sattunud.

Miks on nii, et mõnel viiruse läbipõdenul või vaktsineeritul on väga vähe antikehasid?

Keegi ei tea seda. Kas on tegemist geneetilise eripäraga või millegi muuga… Neid juhtumeid on rahvastiku hulgas alla ühe protsendi. Ei mina ega perearstid — me ei soovita antikehade testi teha. See ei anna mitte midagi. Isegi kui antikehasid ei ole, ei tähenda see, et immuunsust ei ole. Võimalik, et mälurakkudes on see info ikkagi olemas.
Ma pole ka näinud mingit tõestust sellele, et kui kellelgi on tase 30, siis ta oleks vähem kaitstud kui see, kellel on 300.

Teil siin Biomeedikumis vaktsiinivastaseid ei ole?

Ei, kõik on vaktsineeritud. Ka minu tutvusringkonnas on kõik vaktsineeritud, kellel selleks on vähegi võimalust olnud. Pigem on nii, et kõigile soovijatele pole see veel kättesaadav.

Kas Ida-Virumaal ei võiks pakkuda vaktsiini kõigile, kes seda tahavad?

Vaktsiin väldib eeskätt rasket haigestumist ja haiglasse sattumist. Tõenäoliselt ka haiguse edasi kandumist, aga mitte täiesti. Nii et kui me vaktsineerime noored inimesed, siis ei tähenda see veel, et nad viirust edasi ei kanna. Kui me tahame, et inimesi satuks vähem haiglasse ja vähem sureks, siis me peame vaktsineerima vanemaealisi, kellel on suurem oht raskemini haigestuda.

Jaga

Vaata ka:

12586772t1h39c1

FOTO: Kirsti Timmeri uus välimus.

“Kui natukene jälgid, mida suhu pistad, siis tulemuseks on kahe nädalaga miinus 4kg,” muigab Timmer, …

Tarokaart

Kirsti Timmeri tarokaardid ennustasid Uudo Sepa lahkuminekut ette

Pühapäeval puhkes skandaal Uudo Sepa ümber, kes avalikustas sotsiaalmeedia vahendusel, et läks reisil olles lahku …

auto

SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor: Soodne autosõit ei teeni ühiskonna huve

Tugeva lobitöö, hea maksulaekumise ja inflatsioonihirmu tõttu on valitsus otsustanud kütuseaktsiisi tõusu edasi lükata. Kuigi …

Tarokaart

Reede 24.09 Tarokaart on MÜNDID 5

Mündid 5 pole just heade mõjudega kaart. Seetõttu tuleks täna olla valmis mitmesugusteks tagasilöökideks ja …