Huvitavat

Irja Lutsar: Mõistlik on lubada koroonatestiga ka vaktsineerimata inimesi igale poole

Haiglad peavad lõpuks töö ümber korraldama, et järgmistel talvedel poleks vaja Eestis piiranguid kasutada, leiab endine teadusnõukoja juht professor Irja Lutsar. Lutsar peab mõistlikuks lubada testiga kõikjale ka vaktsineerimata inimesi, sest koroonaviiruse omikroni tüve tulek on olukorda muutnud.

Varsti täitub kaks aastat koroonaviiruse Eestisse jõudmisest. Meie haiglad on pidanud üle elama erakorralisi aegu. Aga kas meil ongi selline tulevik, et igal talveperioodil piirame meelelahutust ja korraldama haigalatele niiöelda toimetulekutesti? Kas tõesti on nii keeruline üle Eesti leida mõnisada lisakohta nakkushaiguste raviks?

Praegune olukord ei saa jääda igaveseks. Talvel on ikka alati olnud rohkem respiratoorseid haigusi ja ma ei oska täpselt öelda, kas nüüd haiglates on oluliselt rohkem haigeid kui 10-20 aastat tagasi. Meil on olnud ju suuri gripilaineid ja teisi viirushaigusi.

Haiglad peavad nüüd lõpuks mõtlema küll selles võtmes, et koroonaviirus kadumas ei ole ja tulebki teha siis voodikohti juurde, kuhu nakkushaigeid panna. Ja mitte koondada neid haigeid ainult suurtesse haiglatesse, sest koroonapatsiente saab ravida ka maakonnahaiglates.

Ma küll ei kujuta ette, et me saame igaks talveks jälle koolid kinni või muu elu pausile panna.

Omikroni viirusetüve tulek on mängureegleid muutnud. Valitsus peab täna otsustama, kas lubada kiirtestidega üritustele, kohvikutesse, spordisaalidesse ja kultuuri nautima inimesi, kes ei ole vaktsineeritud. Kas see on nüüd mõistlik?
See on kindlasti praeguses olukorras mõistlik, me peame hakkame seda ühiskonda kokku õmblema. Juba praegu korraldatakse üritusi vaktsineeritutele, kes teevad enne sisenemist kiirtesti. Üldse peaks kiirteste rohkem kasutusele võtta.

Ja kui kiirtest on juba positiivne, siis ei ole vajadust seda PCR-testiga üle kontrollida, sest meil on haigust nii palju. Valepositiivsus on praegu ilmselt väga vähetõenäoline. Küll peaks PCR testi tegema haiglasse minejad.

Omikroni tüvi ei ole immuunsusega inimesele hirmus. Meil on vaktsineerituid palju, meil on põdenud terve rida inimesi ja meil on hübriidimmuunsusega inimesi, kes on vaktsineeritud ja põdenud.

Muidugi praegu omikron vanemate inimeste hulgas väga levinud veel ei ole, aga hooldekodudes on õnneks meil inimesed üsna hästi vaktsineeritud. Ma vaatan hoolega Krista Fischeri analüüse ja sealt on väga selgelt näha, kuidas vaktsineerimata inimestele oli delta tüvi raskem kui alfa. Milline on omikroni mõju vaktsineerimata inimesele, selle kohta on praegu on meil veel vähe andmeid.

Aga veelkord, piirangutel peab alati mõte olema, näiteks aja võitmine, et me saaks inimesi vaktsineerida või neile teha tõhustusdoose. Piirangutel lihtsalt piirangute pärast praegusel ajal ei ole enam mingit mõtet.

loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee

Jaga
Back to top button