Suitsetamine on üks peamisi ennetatavaid surma põhjuseid maailmas. See mõjutab peaaegu iga organit kehas ja on seotud mitmete haigustega, alates kopsuvähist ja südamehaigustest kuni kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) ja insuldini. Õnneks on suitsetamisest loobumisel kiireid ja pikaajalisi tervisemõjusid, mis võivad oluliselt parandada inimese üldist heaolu ja pikaealisust.
Suitsetamisest loobumise esimesed tunnid ja päevad
- Vererõhu ja pulsi langus: Vaid 20 minutit pärast viimast sigaretti hakkavad vererõhk ja pulss normaliseeruma.
- Süsinikmonooksiidi taseme langus: 12 tunni möödudes langeb süsinikmonooksiidi tase veres normaalseks, mis parandab vere hapniku kandevõimet.
- Maitse- ja lõhnataju paranemine: 48 tunni jooksul paranevad maitse- ja lõhnataju, kuna närvid hakkavad paranema.
- Nikotiini eliminatsioon: 72 tunni pärast on nikotiin kehast suuresti elimineeritud, mis viib nikotiinihimu vähenemiseni.
Nädalad ja kuud pärast suitsetamise lõpetamist
- Hingamisteede paranemine: Esimese kuu jooksul hakkavad hingamisteed puhastuma, mis vähendab köha ja parandab hingamisfunktsiooni.
- Vereringe paranemine: 1–3 kuu jooksul paraneb vereringe, mistõttu füüsilised tegevused nagu kõndimine ja jooksmine muutuvad lihtsamaks.
- Kopsufunktsiooni paranemine: 9 kuu pärast võivad kopsud olla kuni 10% võrra rohkem funktsionaalsed kui enne suitsetamise lõpetamist.
Aasta ja edasi pärast viimast sigaretti
- Südamehaiguste riski vähenemine: Aasta pärast suitsetamisest loobumist on südamehaiguste risk poole võrra väiksem võrreldes suitsetajatega.
- Vähi riski vähenemine: 5 aasta möödudes on mitmete vähitüüpide, sealhulgas suu-, kõri-, söögitoru- ja põievähi risk oluliselt vähenenud.
- Kopsuvähi riski vähenemine: 10 aasta pärast on kopsuvähi risk peaaegu sama madal kui inimestel, kes pole kunagi suitsetanud.
- KOK riski vähenemine: KOK progresseerumise risk väheneb pärast suitsetamisest loobumist, kuigi juba tekkinud kahjustusi ei saa täielikult tagasi pöörata.
Muud olulised muutused ja eelised
- Naha tervise paranemine: Naha verevarustus paraneb, vähendades enneaegse vananemise märke ja parandades üldist naha tervist.
- Hamba- ja igemete tervis: Suitsetamisest loobumine vähendab igemehaiguste, hammaste kaotuse ja halitoosi (halb hingeõhk) riski.
- Vaimne tervis: Ärevuse, depressiooni ja stressi sümptomid võivad pärast suitsetamisest loobumist väheneda.
- Reproduktiivtervis: Naistel paraneb fertiilsus ning raseduse ja sünnitusega seotud riskid vähenevad. Meestel võib parandada erektsioonihäireid ja suurendada spermide kvaliteeti.
- Finantsiline kokkuhoid: Lisaks tervisele säästab endine suitsetaja olulist summat raha, mida varem kulutas sigarettidele.
- Kognitiivsed funktsioonid: Mõned uuringud viitavad sellele, et suitsetamisest loobumine võib pikas perspektiivis aeglustada kognitiivsete võimete langust ja dementsuse teket.
- Sotsiaalsed ja psühholoogilised eelised: Suitsetamisest loobumine võib parandada inimese sotsiaalseid suhteid ja enesehinnangut, andes tunde saavutusest ja kontrollist oma elu üle.
- Võõrutus ja järelhooldus
- Suitsetamisest loobumisel võivad ilmneda võõrutusnähud, nagu ärrituvus, peavalud, unehäired ja suurenenud isu, mis on nikotiini sõltuvuse lõpetamise loomulik osa. Need sümptomid on tavaliselt ajutised ja hakkavad mõne nädala jooksul taanduma.
- Täiendava toena suitsetamisest loobumise teekonnal on saadaval nõustamine, toetusgrupid, nikotiinasendusteraapiad (plaastrid, närimiskummid, pastillid) ja retseptiravimid. Nende vahendite kasutamine võib suurendada inimese võimalusi edukaks suitsetamisest loobumiseks.
- Kokkuvõte
- Iga sigareti mittesüütamine on samm parema tervise poole. Suitsetamisest loobumise positiivsed mõjud algavad peaaegu kohe pärast viimase sigareti suitsetamist ja need eelised kogunevad aja jooksul. See protsess ei ole alati lihtne, kuid sellel on hindamatu väärtus inimese elukvaliteedile ja pikaealisusele. Lõppkokkuvõttes on suitsetamisest loobumine investeering, mille tulusid mõõdetakse lisaaastates ja paremas tervises.