-1.8 C
Tallinn
Neljapäev 16. märts 2023
UncategorizedElmar Vaher: Lihula tulistajale anti relvaluba ilmselt kergekäeliselt, suri 2 ja 3...

Elmar Vaher: Lihula tulistajale anti relvaluba ilmselt kergekäeliselt, suri 2 ja 3 last on haiglas

Politsei- ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheri hinnangul anti laupäeva hilisõhtul Lihula lähistel tulistanud mehele relvaluba 2017. aastal ilmselt kergekäeliselt.

 

Pärnumaal Lääneranna vallas tulistas laupäeval kella 22 ajal 32-aastane mees maanteel Lihula tankla lähistel inimeste pihta, kellest kaks hukkusid ning veel kolm, nende seas kaks last, said viga. Politsei pidas kahtlustatava kinni. Vaher rääkis juhtumist intervjuus “Aktuaalsele kaamerale”:

See on täiesti uskumatu juhtum ja võtab, mulle tundub, ka veel uskumatuid pöördeid. Alustame sellest, mida te leidsite tema autost.

 

Tõepoolest, eile toimunud kuritegu on päris hirmus. Sügav kaastunne hukkunute lähedastele ja hoiame kõik pöialt, et lapsed paranevad haiglas kiiresti.

Meie öö on olnud üsna töine. Oleme pidanud läbi viima päris tõsise operatsiooni metsas, kuna oli alust arvata, et kaks inimest on pantvangi võetud. Tänaseks võib öelda, et see ei osutunud tõeseks. Pantvangi võtta ta ei jõudnud.

 

Me oleme teinud mitmeid läbiotsimisi ja hetkel käib tema ülekuulamine. Me oleme leidnud hulganisti relvi ja oleme leidnud hulganisti laskemoona.

Kas te leidsite need relvad ja laskemoona tema autost? Kas ta kasutas erinevaid relvi erinevates episoodides? Seal oli ju kolm episoodi – mootorrattur, möödasõitjad, politseini tulistamine.

Inimesel on kokku neli relva ja neist kolm oli tal kaasas. Praegusel hetkel oleme kõik relvad üles leidnud. Üks oli autos ja kaks oli ta metsa peitnud. Me oleme need relvad kätte saanud.

Miks ta seda tegi? Ma saan aru, et ülekuulamine veel käib, aga teil kindlasti on juba mingi aimdus või selgem pilt?

 

Politseinikuna ja endise uurijana mina ei suuda mõista selle inimese tegu. Mis tema peas toimub, see on arusaamatu minu jaoks.

Olid seal mängus mingisugused ained? Me teame, et ta oli alkoholi tarvitanud, aga oli seal veel midagi lisaks?

 

 

Tänaseks on selgunud see, et ta oli tarvitanud alkoholi ja kiirtest näitas ka rahustite ja narkootiliste ainete tarvitamist.

Politsei jõudis sündmuskohale 45 minutiga, sest Lihulas pole konstaablipunkti juba mitu aastat ja patrull tuli Pärnust 56 kilomeetri kauguselt. Kas maapiirkondadesse oleks vaja rohkem politseid?

Me saime esimese väljakutse liiklusõnnetuse kohta 21.45. Kella 22 paiku täpsustus väljakutse, et tegemist on tulistamisega. Meie üksused olid kohal esimesena 25 minuti jooksul. Võttes arvesse, et Lihula on üldiselt turvaline koht, siis lähim patrull tuli Pärnust ja selle reageerimisega võib kindlasti rahule jääda.

Inimestes tekitab nördimust, kuidas sellisel mehel, kellel on varasemad rikkumised relvadega, üldse on relvaluba. See on asi, mida arutatakse nüüd edaspidi väga palju, aga ma küsin ka teie käest, mida teie arvate sellest?

Minu hinnangul täna siin, aastal 2020, ei oleks pidanud aastal 2017 inimesele relvaluba andma. Kuigi seadus ei välistanud mitteandmist, aga samas seadus ütleb, et tuleb hinnata tema eluviisi. Paraku 2017 jäi politsei poolt see hinnang andmata ja relvaluba anti ilmselt ikkagi kergekäeliselt.

Võttes nüüd selle juhtumi ja hiljutise juhtumi, kus naine tulistas oma relvainstruktorist meest, kas me peaksime nende sündmuste valguses relvaseaduse värske pilguga üle vaatama?

Minu hinnangul need inimesed, kes on varem toime pannud vägivallakuriteo või kuriteo, mis on seotud relvadega, lõhkeainega, ei peaks mitte kunagi saama luba kasutada ja hoida kodus tulirelva.

Loe ka: Pärnumaal tulistas mees 4 inimest, 2 surid ja 2 last on haiglas.

Veel artikleid