Eesti ametivõimud tegid koostööd rahvusvahelises operatsioonis, mille eesmärk oli peatada ulatuslik retseptiravimite salakaubavedu. Operatsioonis osalesid Rumeenia, Soome, Serbia ja Eesti ametiasutused ning neid toetasid Eurojust ja Europol. Aktsiooni tulemusena vahistati 47 inimest ja konfiskeeriti üle kuue miljoni psühhotroopse tableti, mille koguväärtus ulatus 12,5 miljoni euroni.
Prokurör Liis Vainola sõnul oli Eesti panus operatsiooni oluline, kuna riikidevahelise koostöö abil suudeti katkestada psühhotroopsete ainete ebaseaduslik tarneahel.
„Me sulgesime ahela algusest, milleks oli Serbia legaalne ravimitehas, kuni lõppsihtkohtadeni, kuhu kuulusid Soome ja teised Põhjamaad. Kinni peeti nii algallikas kui ka lõpptarbijatele tarnijad,“ selgitas Vainola „Ringvaates“.
Kurjategijad tegutsesid peamiselt Serbias ja Rumeenias, kuid Eesti mängis tarneahelas transiitriigi rolli. „Ravimid tarniti algselt Serbia legaalsest tehasest, kust need liikusid läbi Rumeenia ja teiste riikide Eestisse ning sealt edasi Soome, Norrasse ja Rootsi,“ lisas Vainola.
Kuigi Eesti oli vaid üks vaheetapp, leiti tõendeid, et kurjategijad plaanisid rajada Eestisse vaheladu ainete hoiustamiseks.
Vainola rõhutas, et kuigi see operatsioon oli edukas ja häiris olulisel määral ebaseadusliku ravimite turgu, ei ole kogu süsteemi lõplikult peatatud. „Sellise ahela mahavõtmine tähendab aga, et turu taastamine võtab aega ja muudab kurjategijate tegevuse keerulisemaks,“ lisas ta.