“EL-i Riikide COVID-19 Vaktsiinide Raiskamine: 215 Miljonit Doosi Visatud, Maksumaksjale Kulukas”
Politico analüüs paljastab, et alates COVID-19 pandeemia tippajast on EL-i riigid ära visanud vähemalt 215 miljonit vaktsiinidoosi, põhjustades hinnanguliselt 4 miljardi euro suuruse kulu maksumaksjale. Tegelik raisatud dooside arv võib olla suurem.
EL-i riigid on alates 2020. aasta lõpust vastu võtnud üle 1,5 miljardi vaktsiinidoosi, mis ületab kolmekordselt Euroopa elanikkonna vajaduse. Suur osa neist doosidest on jõudnud prügilatesse.
Andmetel põhinevad hinnangud näitavad, et iga EL-i riigi elaniku kohta on ära visatud keskmiselt 0,7 doosi, Eesti ja Saksamaa on raiskamises esirinnas.
Kui see keskmine kohaldada kogu EL-i elanikkonnale, võib raisatud dooside arv ulatuda üle 312 miljoni. Paljud valitsused, sh Prantsusmaa, hoiavad vaktsiinide raiskamise ulatust saladuses.
Politico arvutused põhinevad 19 Euroopa riigi andmetel, millest mõned on hiljuti uuendatud. Saksamaa andmed, mis esitati juunis, näitasid, et laos oli veel 120 miljonit doosi. Uuemad vaktsiiniversioonid on muutnud vanemad doosid aegunuks, suurendades tõenäosust, et need on ära visatud.
215 miljoni raisatud doosi hinnaks arvatakse olevat üle 4 miljardi euro, tuginedes meedias kajastatud vaktsiinihindadele. Riigid, kes teatasid ainult hävitatud dooside arvust, olid Politico kaalutud keskmise hinna alusel hinnatud.
Summa võib olla tegelikult suurem, kuid isegi 4 miljardit eurot on oluline, võrreldav suure infrastruktuuriprojekti või Horvaatia aastaste tervishoiukuludega.
Pandeemia haripunktis sõlmis EL lepingu 1,1 miljardi doosi ostmiseks Pfizerilt ja BioNTechilt. Tagantjärele vaadates oli see leping suur ja probleemne, pidades silmas pandeemia taandumist ja logistikaprobleeme.
Lisaks finantsküsimustele on leping põhjustanud ka poliitilisi probleeme. Euroopa Komisjon on lepingut survet tundvate EL-i riikide nõudmisel üle vaadanud, Poola ja Ungari on lõpetanud vaktsiinide vastuvõtmise ja Pfizer kaebab neid kohtusse. Rumeenia uurib ülemääraste vaktsiiniostude tagajärgi.
Kuigi leping Pfizeriga on uuendatud, võimaldades riikidel vaktsiine osta vähemalt 2027. aastani, jätkub vaktsiinidooside rohkus.