Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised
vaccination 6576827 640

COVID-19 läbipõdenud saavad tõhustusdoosi teha viis kuud pärast viimast vaktsiinidoosi või läbipõdemist

„Kui inimene on COVID-19 haigust põdenud, siis COVID-19 haigusesse taas nakatumine on võimalik, kuid Eesti andmed näitavad siiski, et COVID-19 haigust põdenute risk uuesti nakatumise korral haiglasse sattuda on võrreldes vaktsineerimata inimestega väiksem“ selgitas riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige dr Marje Oona. “Kuigi andmeid on veel vähe, siis esmased andmed näitavad, et omikroni variandi vastu ei anna COVID-19 haiguse põdemine nii efektiivset kaitset kui delta variandi puhul.”

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab  omikroni tüve leviku valguses COVID-19 läbipõdenutele võimaldada tõhustusdoosi tegemist viis kuud pärast viimast vaktsiinidoosi või läbipõdemist.

Arvestades omikroni variandi laialdast levikut kogu maailmas, selle variandi oluliselt kiiremat levikut ja sellega kaasnevat riski tervishoiusüsteemi koormuse kiireks kasvuks:

  • Soovitab immunoprofülaktika ekspertkomisjon jätkuvalt COVID-19 haigust põdenud inimestele eelistatult mRNA põhise COVID-19 vastase vaktsiini ühe doosiga vaktsineerimist kuuendal kuul pärast läbipõdemist.
  • Kui COVID-19 haigust põdenud inimene (või inimene, kes haigestus vähem kui kaks nädalat pärast vaktsiinidoosi saamist) on saanud läbipõdemise järgselt esimeses punktis toodud vaktsiinidoosi (või möödapääsmatul vajadusel ka kahedoosilise kuuri), siis võib 18+ inimesele võimaldada tõhustusdoosi kuuendal kuul alates viimasest vaktsineerimisest.
  • Kui vaktsineerimiskuuri alustanud inimene haigestus rohkem kui kaks nädalat pärast vaktsineerimiskuuri alustamist COVID-19 haigusesse, siis võib 18+ inimesele kuuendal kuul pärast läbipõdemist võimaldada tõhustusdoosi.
  • Kui vaktsineerimiskuuri lõpetanud inimene haigestus COVID-19 haigusesse, siis võib 18+ inimesele kuuendal kuul pärast läbipõdemist võimaldada tõhustusdoosi.

Vaktsineerijad võivad juba COVID-19 haigust läbipõdenutele tõhustusdoose teha. Läbipõdenutele tõhustusdoosiks aja broneerimise võimaluse arendustööd digiregistratuuris valmivad selle nädala neljapäeval. Seni on võimalik läbipõdenutel teha tõhustusdoose etteregistreerimiseta vaktsineerimispunktides, perearsti juures või võttes muul moel ühendust otse vaktsineerimiskohaga.  COVID-19 haigust läbipõdenute soovitusliku tõhustusdoosi aja väljaselgitamisel saab abi koroonakaitse kalkulaatorilt, mis on leitav vaktsineeri.ee lehelt.




Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon on sotsiaalministeeriumile riikliku immuniseerimiskava ja teiste vaktsineerimistega seotud küsimustes nõu andev komisjon, kuhu kuuluvad allergoloog-immunoloogide, infektsionistide, perearstide, lastearstide, õdede, terviseameti, ravimiameti, haigekassa ja sotsiaalministeeriumi esindajad.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, kaitsta riskirühmi, kelle nakatumisel võib COVID-19 haigus kulgeda raskemalt, vähendada koroonaviiruse levikut Eestis ning hoida sellega COVID-19 haiguse kolmas laine võimalikult madalal, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning hoida Eesti ühiskond võimalikult avatud. Infot vaktsineerimise võimaluste kohta saab veebilehelt www.vaktsineeri.ee.

Vaata ka:

Edda Paukson

Edda Pauksoni ennustused 2025. aastaks: Puu Mao aasta toob tasakaalu ja muutusi

Edda Pauksoni ennustused aastaks 2025 keskenduvad traditsiooniliselt tähemärkide mõjutustele, aastale tervikuna ning sellele, kuidas astroloogilised

armastus.minuaeg.com

Kuidas ma oma abielu päästsin

Abielu on keeruline. See on armastuse, kompromisside ja kasvamise teekond, kuid samas ka teekond, mis