Saturday , 23 November 2024
Erakorralised uudised
british flag 1907933 1280

Briti välisministeerium käskis valitsusametnikel lõpetada Ühendkuningriigi suhtes vaenulike riikide nagu Venemaa, Hiina ja Põhja-Korea nimetamine „vaenulikeks riikideks.

Ministeerium sattus seetõttu kriitika alla, seda süüdistati koguni Pekingiga mesti löömises, kuna käskis valitsusel viidata „vaenulike riikide” asemel „vaenulikele osapooltele”, vahendab Daily Mail.

Üks valitsuse allikas ütles väljaandele Times, et neile on öeldud, et „riigid ei ole oma olemuselt vaenulikud, nad lihtsalt teevad vaenulikke asju”, hoolimata sellest, et sellised riigid nagu Venemaa esitavad Ühendkuningriigile regulaarselt avalikke ähvardusi.

Hiinat kritiseeriv parlamendisaadik Sir Iain Duncan Smith ütles väljaandele: „See on haletsusväärne.”

„Meie seisukoht Hiina suhtes on, et me käsitleme seda jõulise pragmatismiga, kuid sageli ei saa te olla samal ajal jõuline ja pragmaatiline,” märkis Smith.

„See on orwellilik poliitiline lähenemine, milles leiutate termineid, millel pole tähendust tõeliselt ohtlike ja raskete asjaolude kirjeldamiseks, kuna teil on tagamõte, näiteks mitte hirmutada oma inimesi või mitte häirida neid, kellega on tegemist. Mõte, et Hiina ei ole vaenulik riik, on absurdne,” lisas ta.

Eelmisel kuul hoiatasid parlamendiliikmed, et Suurbritannia seisab silmitsi õudusunenäo stsenaariumiga, kuna Hiina kontrollib riigis tuumaelektrijaamu, ülikoole ja tehnoloogiasektorit.

Parlamendi luure- ja julgeolekukomisjon süüdistas valitsust selles, et ta reageeris hukkamõistvas raportis esitatud küsimustele vaikimisega.

Komisjon märkis, et Hiina on tunginud Ühendkuningriigi majanduse kõikidesse sektoritesse. Ilmne eiramine julgeolekumõjude suhtes on võimaldanud tal „kontrollida Ühendkuningriigi kriitilise tähtsusega riikliku infrastruktuuri”.

MI5 ja MI6 abiga koostatud aruanne viitas sellele, et meeleheide Hiina investeeringute saamiseks on viinud julgeolekuprobleemide eiramiseni.

Aruande autorid hoiatasid: „Ilma kiirete meetmeteta oleme luupainaja stsenaariumi trajektooril, kus Hiina varastab kavandeid, kehtestab standardeid ja ehitab tooteid, avaldades igal sammul poliitilist ja majanduslikku mõju. See võib kujutada endast eksistentsiaalset ohtu demokraatlikele süsteemidele.”

Nad lisasid: „Hiina on püüdnud kontrollida või mõjutada Ühendkuningriigi tööstus- ja energiasektoreid. Hiina raha võeti vastu ilma pikalt küsimata.”

„On vastuvõetamatu, et valitsus kaalub endiselt Hiina osalemist kriitilises riiklikus infrastruktuuris,” märkis aruanne.

Samal ajal on Venemaa Ühendkuningriiki korduvalt ähvardanud seoses Ukraina toetamisega võitluses sissetungi vastu.

Maikuus ähvardas Vladimir Putini režiim Suurbritanniat „meie sõjaväe piisava vastusega” pärast kokkulepet tarnida Kiievile kaugmaaraketid Storm Shadow. Suurbritannia on andnud ka lahinguväljarelvi ja tanke.

Valitsuse pressiesindaja ütles: „Integreeritud ülevaate uuendus kasutab riiklike ja mitteriiklike osalejate tegevuse kirjeldamiseks mitmesuguseid termineid, sealhulgas „riiklikke ohte”.”

„See terminoloogia on valitsuses kokku lepitud ja meie liitlased kasutavad seda laialdaselt. Valitsus jätkab jõuliste meetmete rakendamist Ühendkuningriigi vastu suunatud riiklike ohtude tõrjumiseks, sealhulgas meetmed meie tarneahelate kaitsmiseks Hiina majandustegevuse eest ja eelmisel nädalal teatati uuest Iraanile suunatud sanktsioonirežiimist,” märkis pressiesindaja.

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus