Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised
filip mroz oko 4WnoM98 unsplash scaled

Beebide kujutlusvõime ületab ootusi

Beebid on ju alles väikesed, aga tundub, et nende kujutlusvõime võib olla juba päris suur.

Hiljutised pupillomeetrilised katsed osutavad, et juba aasta ja kahe kuu vanused väikelapsed oskavad kujutella, milline võiks tervikuna välja näha ese, mida neile näidatakse ainult osaliselt.

Pupillomeetria on uurimismeetod, milles teadlased mõõdavad isiku, meie juhul beebi silmaava ehk pupilli läbimõõtu ja selle muutumisi ning teevad sellest kaugeleulatuvaid järeldusi.

Ameerika Ühendriikide ja Ungari teadlased eesotsas Nicolò Cesana-Arlottiga Baltimore’ist Johns Hopkinsi Ülikoolist esitasid neljateistkümnekuustele lastele põnevaid animatsioonivideoid, millel liikusid ringi kolm erisugust eset: nukk, mänguelevant ja pall. Mõnikord liikusid esemed mõneks ajaks sirmi taha ja tulid sealt siis uuesti välja.

Oluline oli aga asjaolu, et kõigi kolme eseme ülaosad olid täpselt ühesugused, nii et kui neist ainult ülaosa sirmi tagant paistiski, siis ei olnud aru saada, milline neist kolmest esemest see tegelikult on.

See asjaolu võimaldas luua kahesuguseid olukordi: esiteks olukord, kus ese paistis küll ainult osaliselt, kuid teraselt vaadates oli juba selge, millega tegu; ja teiseks olukord, kus vaataja, selles katses siis beebi võis jääda ses küsimuses veel kahe- või kolmevahele.

Siin tuligi mängu pupillomeetria. Teadlased panid tähele, et esimest laadi olukorras laienesid beebi pupillid vähem kui teises olukorras.

Pupillide laienemine tähendab, et inimene, siinkohal beebi on asjast huvitatud ja keskendub sellele pingsalt. Et huvi ja keskendumine väljendus beebide pupillides rohkem just mitmeti tõlgendatavates olukordades, siis võibki arvata, et nad pidid suutma ette kujutada erisuguseid võimalusi, kuidas osaliselt nähtav ese võiks tervikuna välja näha.

Siit saamegi järeldada, et lapse kujutlusvõime ongi päris elav, isegi kui ta seda meile veel sõnades väljendada ei oska.

Kujutlusvõime on inimese edasises elus aga määratult tähtis: kas või juba restoranis endale ilma piltideta menüü põhjal rooga tellides.

Cesana-Arlotti ja kaasautorid kirjutavad oma tööst ajakirjas Philosophical Transactions of the Royal Society.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Err.ee

Vaata ka:

joulud

Mis on jõulustress?

Jõulustress viitab pinge- ja stressitundele, mida paljud inimesed kogevad pühadeperioodil, eriti jõulude eel ja ajal.

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik