Esmaspäev , 22 aprill 2024
Erakorralised uudised
Katlin Kukk

Armastuspettuse ohvriteks on ka mehed

Armastuspettust iseloomustab see, et esialgu räägivad kelmid ohvri ära ilusate lubaduste ja ahvatlevate tulevikupiltidega. Seejärel hakatakse ootamatult küsima rahalist abi – kuigi võidakse alustada väikestest summadest, võib ohvri lõppkahju ulatuda tuhandetest kuni kümnete tuhandete eurodeni ning paljud võtavad selleks ka laenu. SEB statistika näitab, et möödunud aastal tuvastatud armastuspettuste arv kahekordistus ja see on jätkuvalt kasvutrendis.

 

Kõige suurem väljakutse seda tüüpi pettustega on see, et neid on keeruline tuvastada ja ära hoida ning politseiga või pangaga võtavad sellel teemal ühendust vähesed. Isegi kui pank kasutab armastuspettuste tuvastamiseks ja kliendi hoiatamiseks oma ennetussüsteeme, siis tänaseks on petturid juba nii vilunud, et ohvrid tihtipeale eitavad seda fakti, kuniks on juba liiga hilja ning petuskeem on laastanud inimese nii hingeliselt kui ka majanduslikult.

 

Lisaks juhtub armastuspettustega sageli, et ohvrid ei kasuta kelmide abistamiseks mitte ainult oma sääste, vaid võtavad selleks ka laenu. Laenamine omakorda viib olukorrani, kus hiljem tuleb tagasi maksta laen ja ka sellele lisanduv intress.

 

Kuidas armastuspettust ära tunda?

 

Armastuspettuste skeemid ja mustrid on ajas enamasti muutumatud – petturid kohtuvad potentsiaalsete ohvritega sotsiaalvõrgustikes või tutvumisportaalides. Kui kontakt on saavutatud, siis jätkatakse suhtlust e-posti või mõne sõnumisaatmise rakenduse kaudu. Suhtlus kestab tavaliselt nädal või paar, kuniks pettur on võitnud ohvri usalduse ja tihti ka südame. Kuigi pettur päriselus ohvriga ei kohtu, siis lähedane kontakt saavutatakse veenvate sõnumite ning realistlike ja usaldusväärsete piltide jagamisega.

 

Legendid, kuidas petturid end esitlevad, võivad olla väga erinevad. Kõige sagedamini tutvustatakse ennast kui salateenistuse sõdurit, kodumaast kaugel salarajatist ehitavat inseneri, sõjatsoonis töötavat arsti või vangi langenud välisdiplomaati. Kui usaldus on saavutatud, tekitatakse ohvril tunne, et ta on ainus inimene maailmas, kes suudab oma uut kaaslast erinevatest raskustest välja aidata, et mõlemad saaksid lõpuks koos õnnelikud olla.

 

Andres, kes ootab Eleanori

 

Kuigi tihti arvatakse, et armastuspettuse ohvriks langevad valdavalt naised, siis elu võib olla ettearvamatu. Oleme päris juhtumite põhjal koostanud ühe näite, et tõsta teadlikkust petturite meetoditest.

 

Andres tutvus Eleanoriga internetis. Jagatud piltide põhjal oli ta väga ilus naine, pealegi huvitava ametiga – ta teenis USA armees Süüria erivägedes. Pärast lühikest suhtlust ootas ta Andresega kohtumist väga kannatamatult, oli vaja vaid dokumendid korda ajada. Selles küsimuses soovitas ta pöörduda Küproselt pärit vahendaja Erichi poole.

 

Andres soovis olla igati abiks, et kohtumine toimuks võimalikult ruttu – tasuda oli vaja vaid piletite ja dokumenditöötlusega seotud kulude eest ning maksta vahendajale. Andres võttis selleks mitu laenu ja soovis teha Erichile Küprosele makseid 2 100 euro ja 1 500 euro väärtuses, märkides, et tegemist on pereabiga.

 

Pangal tekkis kahtlus kliendi maksete õiguses, kuna seni polnud klient oma kontolt Küprosele ühtegi makset teinud. Andres selgitas, et tema tüdruksõbral Eleanoril on vaja Eestisse lennata ning Erich on vahendaja, kes aitab naise dokumente korda ajada. Andres saatis panka tõenduseks isegi Eleanori ajateenistust tõendava tunnistuse. Dokumenti analüüsides oli selle võltsing aga üpris lihtsasti tuvastatav – see oli kokku kleebitud teistest dokumentidest ja erinevate kirjastiilidega. Kui pank siiski keeldus makseid tegemast, võttis Andres summa välja sularahas.

 

Hiljem on Andres üritanud korduvalt teha makseid erinevatele Küprose pankade kontodele, kuid pank lükkab maksed kahtlastena tagasi. Sealjuures laekuvad mehe kontole jätkuvalt laenud, mille ta sularahas välja võtab ja tõenäoliselt alternatiivseid võimalusi kasutades edasi kannab ning ilmselt on ta endiselt petturite lõksus.

 

Kuidas end kaitsta?

 

Soovitame pettuste eest kaitsmiseks järgmist:

 

  • Ärge kiirustage reageerimisega – võtke aega, et kirjeldatud olukorda analüüsida.
  • Uurige tausta ja täpsustage, millise inimese, ettevõtte või organisatsiooniga on tegu. See aitab kaardistada detaile ja saada selgust.
  • Kui teilt küsitakse isikuandmeid, pangaandmeid või paroole, olge eriti ettevaatlik, neid ei tohiks edastada mitte kellelegi. Näiteks PIN2-kood on sisuliselt võrdne allkirjaga ja seda tohiks sisestada ainult juhul, kui olete ise mõne tehingu või toimingu algatanud ja soovite seda kinnitada oma allkirjaga.
  • Tundmatutele inimestele ei tohiks lubada kaugjuurdepääsu arvutile või nutiseadmele, sest sellega saab piiramatu ligipääsu seadmes toimetada.
  • Kui arvate, et olete sattunud petturite lõksu, pöörduge politseisse ja samuti teavitage sellest viivitamatult oma panka, kasutades panga ametlikul kodulehel olevaid kontakte. Mida kiiremini pangaga ühendust võtta, seda tõenäolisem on kiiremini sulgeda edasist kuritarvitust võimaldavad teekonnad.

 

Kätlin Kukk, SEB Turbekeskuse turbejuht

Vaata ka:

Lumesahk

Transpordiamet hoiatab: lumi ja lörts on muutnud teeolud väga keeruliseks

Jätkuvalt talvised ilmaolud on kaasa toonud intensiivse lume- ja lörtsisaju. Talvised teeolud valitsevad hetkel peamiselt

minuaeg.com uudised

USA pangad kaasasid nädalaga ligi 20 miljardit dollarit

Möödunud nädalal leidis aset mitmeid võlakirjade oksjoneid, kus suurimat mahtu olid kaasamas USA suurpangad. Kõige

error: Sisu on kaitstud!