viktor forgacs r3SkTAMGeUg unsplash

Alternatiivsed tubakatooted: e-sigaret, huuletubakas ja vesipiip – eksitavalt kahjutuna tunduvad

E-Sigaretid, huuletubakas ja vesipiip võivad tunduda ohutumate alternatiividena tavalisele suitsetamisele, kuid tegelikult kätkevad need endas varjatud ohte. Järgnevalt käsitleme lähemalt, millist mõju avaldavad need kolm toodet inimeste tervisele.

Vesipiip

Vesipiibu kasutamist peetakse ekslikult ohutumaks, kuna suits läbib enne sissehingamist veefiltri. Kuid vesipiibu ja teiste tubakatoodete tervisemõjud on võrreldavad sigarettide omadega. Tüüpilise vesipiibu seansi jooksul, mis võib kesta 20 kuni 80 minutit, hingatakse sisse oluliselt suurem kogus suitsu võrreldes sigaretiga – 100 kuni 200 korda rohkem. Maitse- ja lõhnaainete lisamine vesipiibutubakale teeb selle eriti ahvatlevaks neile, kes pole varem tubakat proovinud.

Huuletubakas

Huuletubakas ehk snus põhjustab nikotiinisõltuvuse kiiremat ja intensiivsemat teket kui sigaretid, suurendades sõltuvusse jäämise riski 2–4 korda. Huuletubaka kasutamine on seotud suuõõne kahjustustega ning pikemaajalisel tarvitamisel võib see viia hammaste lagunemise ja kaotuseni, igemehaigusteni ja suurendab mitmesuguste vähivormide riski. Huuletubaka mõjud ulatuvad kaugemale suuõõnest, mõjutades negatiivselt kogu keha ja kesknärvisüsteemi, põhjustades muuhulgas uimasust ja keskendumisraskusi.

E-sigaret

E-sigarettide pikaajalised tervisemõjud on endiselt uurimise all, kuna tegemist on suhteliselt uue tootega. E-sigarettide mitteuniformsus ja kemikaalide sisalduse varieeruvus teeb nende mõju uurimise keeruliseks. Tartu Ülikooli teadlaste uuringud, mida juhib prof Alan Altraja, on näidanud, et e-sigaretid käivitavad hingamiselundites sarnased protsessid nagu sigaretisuits, suurendades samade haiguste riski, mida seostatakse tavasuitsetamisega. Samuti pole e-sigaretid osutunud suitsetamisest loobumisel efektiivsemaks kui teised turvalisemad meetodid.

Suitsetamisharjumuste muutused noorte seas

Tervise Arengu Instituudi ekspert Tiiu Härm märgib, et noorte suitsetamisharjumused on muutunud, sageli alustatakse tubakatoodete tarbimist huuletubakast, maitsestatud e-sigarettidest või vesipiibust, mis võivad kiiresti viia nikotiinisõltuvuse ja hilisema tavasigaretini. Tervise Arengu Instituut on alustanud kampaaniat, mis juhib tähelepanu e-sigarettide, huuletubaka ja vesipiibu terviseohtudele, rõhutades, et need tooted ei ole suitsetamise ohutumad alternatiivid ega aita suitsetamisest loobuda.

Vaata ka:

elron

Märtsi algusest muutuvad rongipiletite hinnad

1. märtsist muutuvad rongipiletite hinnad ja senisest enam hakatakse kasutama nõudluspõhist hinnastamist. Linnalähirongide 1. tsooni

file 20191211 95111 fbz9rf

ILM: Esmaspäev 24.02 – Kohati sajab vähest lund ja lörtsi, õhutemperatuur on -9..+4°C.

Öösel: Muutliku pilvisusega ilm. Kohati sajab vähest lund ja lörtsi, Lääne-Eestis vihma ja lörtsi, sekka