Friday , 22 November 2024
Erakorralised uudised
covid

Terviseamet: Kõige olulisem info testimise, karantiini ja lähikontaktsuse kohta

Kui teil on küsimusi testimise korralduse, piirangute või isolatsioonitingimuste kohta, siis helistage riigi infotelefonile 1247. 

Tõsisemate tervisemuredega pöörduge perearstikeskusesse või kui ei õnnestu perearstikeskusega ühendust saada, siis abistab perearsti nõuandetelefon 1220. 

Lihtsamate tervisemuredega pöörduge perearstikeskuse poole e-kirja teel.

  • 1. Kuidas saan aega testile panna?
    Koroonaviiruse tasuta testimine on mõeldud haigussümptomitega patsientidele. Testimiseks on vaja saatekirja.
    Haigussümptomite esinemisel helistage oma perearstikeskusesse või perearsti nõuandeliinile 1220 (välismaalt helistades +372 6346 630), mille kaudu saab saatekirju E-P 8.00-22.00.
    Pärast saatekirja laekumist testimise süsteemi saadetakse täisealisele (alates 18 eluaastat) testitavale saatekirjas märgitud telefoninumbrile lühisõnum (SMS), mis annab võimaluse broneerida proovi andmise aeg online-broneerimissüsteemi kaudu: www.veebiregistratuur.ee
    Keskmiselt 24 tundi pärast koroonaviirus SARS-CoV-2 testi väljastab labor tulemused Terviseinfosüsteemi ning tulemusi näeb digilugu.ee keskkonnas.

    Reisieelsele tasulise testile saab aega kinni panna konkreetse teenuseosutaja kaudu.

  • 2. Sain kõnerobotilt kõne, et olen positiivne. Kuidas pean edasi käituma?

    Kui oled COVID-19 positiivne või kahtlustad haigestumist, siis mistahes haigussümptomite korral püsi kodus ja võta ühendust oma perearstikeskusega. Väldi kontakte teiste inimestega, järgi hingamisteede ja käte hügieeni ning lase kõik eluks vajalik endale kontaktivabalt koju toimetada. Juhul, kui ei saa ühendust oma perearstikeskusega, helista perearsti nõuandeliinile 1220. Töövõimetuslehe saamiseks pöördu oma perearstikeskuse poole.
    Positiivse testitulemuse korral tuleb jääda vähemalt 10 päevaks koju karantiini. Karantiin alguseks loetakse sümptomite tekkimise päeva ja seda on võimalik arvutada siit: https://isolatsioonikalkulaator.netlify.app/
    Teavita oma lähikontaktseid võimalikust nakatumise riskist.

    Kodune ravijuhend on leitav: www.perearstiselts.ee/patsient/koduse-ravi-juhend-taeiskasvanutele

  • 3. Olen lähikontaktne, kas pean testima?

    Lähikontaktsel puudub testimiskohustus. Vaktsineerimata inimesed peavad lähikontaktsuse korral jääma seitsmeks päevaks eneseisolatsiooni. Eneseisolatsiooni on soovitatav jääda ka inimestel, kes vaktsineeritud või COVID-19 haiguse läbi põdenud.  Soovitame teha võimalusel kaugtööd ja jääda koju vähemalt viieks päevaks.
    Haigussümptomite tekkimise korral võtke ühendust oma perearstikeskusega või helistage nõuandeliinile 1220, kes saavad väljastada saatekirja testile. Pärast saatekirja saamist saate telefonile lühisõnumi, mille kaudu saate endale broneerida aja testimiseks. Veebist saab endale aja broneerida aadressil: www.veebiregistratuur.ee

    Veebi vahendusel aja broneerimine on kiireim viis testimisaja saamiseks. Kui saatekirja saanud inimene ei pane endale ise aega, tuleb jääda ootama kõnekeskuse kõnet.

  • 4. Sain saatekirja testimiseks. Kas pean vaktsineerituna suunduma testima?

    Juhul, kui teil esinevad COVID-19 iseloomulikud haigussümptomid, on tungivalt soovituslik ka vaktsineeritutel suunduda testimisele.

  • 5. Sain saatekirja aga soovin testida end tulevikus. Kas saab nii?

    Tuletame meelde, et saatekirjaga testimine on mõeldud haigussümptomitega inimestele. Juhul, kui puuduvad koroonaviirusele viitavad sümptomid, pole vaja testimisele suunduda. Reisimiseks tuleb kasutada tasulisi testimisvõimalusi.

  • 6. Kuidas saan testi aega tühistada?




    Veebilehel koroonatestimine.ee saab aegu broneerida ja tühistada. Kui tühistate veebis aja ja uut ei broneeri, helistatakse teile kõnekeskusest ja pakutakse uut aega.
    Kui testimisaja broneeringut on alustatud kõnekeskusest ja inimene testimisele kohale ei tule, siis kaotab saatekiri kehtivuse. Uue testimisaja saamiseks on sellisel juhul vaja küsida uus saatekiri.

  • 7. Kiirtesti tulemus positiivne. Kuidas saan saatekirja PCR-testile?

    Saatekirja PCR-testile saab perearsti nõuandeliinilt 1220 või perearstikeskusest.

  • 8. Kui pikk on eneseisolatsiooni aeg, liikumispiirangud?

    Positiivse testitulemuse saanud inimene peab olema koduses isolatsioonis vähemalt 10 päeva ja alles seejärel saab arst otsustada patsiendi tervenemise üle. Isolatsiooni aega aitab arvutada kalkulaator: https://isolatsioonikalkulaator.netlify.app
    Inimesed, kellel on diagnoositud COVID-19, ei tohi alates haiguse diagnoosimisest kuni terveks tunnistamiseni püsivast viibimiskohast lahkuda.

    Lähikontaktse eneseisolatsioon on seitse  päeva. Eneseisolatsiooni määratud inimene ei tohi minna tööle, kooli (v.a. lihtsustatud karantiini korral), avalikesse kohtadesse ega kasutada ühistransporti. Viibida tuleb kodus. Poe või apteegi külastamise asemel soovitame paluda lähedaste abi  või kasutada vajalike kaupade tellimiseks e-teenuseid. Kui tellid toidu- ja esmatarbekaubad kulleriga, väldi otsekontakti. Kodust võib väljuda vaid hädavajadusel, näiteks arsti juurde minekuks või esmatarbekaupade ja ravimite ostmiseks, kui inimene neid kodust lahkumata kätte ei saa.
    Eneseisolatsiooni on soovitatav jääda ka inimestel, kes on küll vaktsineeritud või COVID-19 haiguse läbi põdenud, kuid kellega koos elav inimene on haigestunud. Soovitame teha võimalusel kaugtööd ja jääda koju vähemalt viieks päevaks.

  • 9. Laps lasteaias lähikontaktne, ilma PCR-testita lasteaeda ei lubata, kes teeb saatekirja?

    Lasteasutustes kehtib lihtsustatud karantiin. Kui lähikontakt COVID-19 viiruse kandjaga toimus lasteaias või -hoius, üldhariduskoolis või kutseõppeasutuses, võivad lapsed ja noored, kes ei ole COVID-19 haiguse vastu vaktsineeritud või COVID-19 haigust läbipõdenud, jääda lihtsustatud karantiini.
    Lasteaialapsed saavad jätkata lasteaias või -hoius käimist ilma täiendava testimiseta. Mistahes haigussümptomite korral tuleb jääda koju ja suunduda testimisele.

  • 10. Mida tähendab lihtsustatud karantiin?

    Kui lähikontakt COVID-19 viiruse kandjaga toimus lasteaias või -hoius, üldhariduskoolis või kutseõppeasutuses, võivad lapsed ja noored, kes ei ole COVID-19 haiguse vastu vaktsineeritud või COVID-19 haiguse läbipõdenud, jääda lihtsustatud karantiini.
    Pärast lähikontaktist teada saamist tuleb jääda koju tavapärasesse karantiini ning tegema viienda päeva hommikul antigeeni kiirtesti. Kui testi tulemus on negatiivne, tohib ta samal päeval ja edasised kaks päeva käia üksnes koolis, osaleda huvihariduses ja noorsootöös. Muud tegevused, kus kontrollitakse COVID-tõendit, nagu kinos, teatris, kontserdil, muuseumis, spaas, kohvikus käimine, on 7 päeva pärast lähikontakti keelatud. COVID-19 sümptomite ilmnemisel tuleb õpilasel jääda kohe koju.
    Kui õpilane on COVID-19 haiguse läbipõdenud viimase 6 kuu jooksul või selle vastu vaktsineeritud, siis ta ei pea karantiini jääma ega sooritama ka PCR-testi lähikontaktsuse korral. Küll aga peavad nad jälgima hoolikalt oma tervist, kandma rahvarohketes kohtades maski, vältima mittevajalikke kontakte ning mitte külastama riskirühma kuuluvaid lähedasi.

  • 11. Kui usaldusväärsed on kiirtestid?




    Kiirtesti usaldusväärsus sõltub suuresti konkreetse testi eripärast ja tundlikkusest, samuti testi kasutamise viisist ja ajast. Kiirtesti kasutusjuhendis on kirjeldatud testi tundlikkus ja muud võimalikud eripärad ehk tõenäosus saada valepositiivne või valenegatiivne tulemus. Kuna alati on võimalus, et kiirtestiga saadud tulemus ei pruugi olla täpne, tuleb positiivne tulemus kinnitada PCR-testiga. Sama kehtib ka kiirtesti negatiivse tulemuse korral, kui inimesel esinevad koroonaviirusele iseloomulikud sümptomid.

    Juhinduma peab PCR-testi tulemusest. Tuletame meelde, et negatiivne kiirtest ei vabasta eneseisolatsiooni nõudest.

  • 12. Kuidas saan luua tõendi positiivse tulemuse kohta?

    Tõendi saab endale tasuta luua patsiendiportaalis www.digilugu.ee

    Täpsem juhis tõendi loomiseks on leitav aadressil: www.tehik.ee/el-covid-toendite-loomise-juhend

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus