Jõuluvana elukutse on päris salapärane. Ehkki me ei tea, kes ennast valge habeme taga varjab, ootame igal aastal seda müstilist taati suure kingikotiga nagu väikesed lapsed. ETV+ saatest “Insight” selgub, et diletanti võib professionaalist eristada isegi lõhna järgi, põhjapõtradega saani võib aga asendada vana Žiguli või surnupealuudega mootorratas.
Eestis on olemas isegi jõuluvanade selts. Ebatavalisele liikumisele pandi juba 2001. aastal, mil rühm entusiastlikke Tartu taate otsustas sel teemal kohalike võimudega suhelda. Et saada luba linna üritustel osalemiseks, pidid nad ennast ametlikult registreerima.
“Asutasime Tartu Jõuluvanade Seltsi, kuid mõne aja pärast ühinesid meiega teisedki jõulumehed. Nad olid pärit kõigist Eestimaa nurkadest, seepärast nimetasime oma organisatsiooni Eesti Jõuluvanade Seltsiks,” jutustab Raul Kivi, jõuluvanade seltsi juhatuse liige.
Kiviga suheldes võiks pidada teda kutseliseks näitlejaks, kuid nii see pole. Ta on õigusbüroo omanik, kes kehastub talve tulekul jõuluvanaks ja elab oma muinasjutulisse rolli täielikult sisse. Ta keeldub rahva ees habet ära võtmast, selgitades, et paljastamine on jõulumehele kõige hirmsam asi.
Jõuluasjandust õpitakse aastaid. Tänapäeva jõuluvana peab olema nii psühholoog, näitleja kui ka lingvist. Lapsed on erinevad ja igaühele neist on vaja leida oma lähenemine – ühel tuleb aidata häbenemisest üle saada, teisele teha märkus.
“Lastepsühholoog käis meile rääkimas, kuidas lastega käituda. Meil on käinud näitlejaid ja lavakõne spetsialiste, kes on õpetanud, kui valjusti võib lastega rääkida, et nad ei ehmuks,” räägib Raul Kivi.
Kallis ja rikkalik
Tõeline jõuluvana tellib oma kostüümi disainerilt. Selle hind võib ulatuda 3000 euroni. Kõige kvaliteetsemad parukad ja habemed valmistatakse individuaalsete mõõtude järgi tõelisest mägijaki villast. Oma välimusse panustatakse sageli palju rohkem kui teenitakse.
“On täiesti võimalik, et sa ei teeni ühe hooaja jooksul sellesse panustatud raha tagasi. Selle äriga eriti rikkaks ei saa,” selgitab Raul Kivi.
Hooaja jooksul võib teenida 5000 eurot, ent võib ka kõigest viissada. Kuid peamine polegi laste arvel rikastumine. Rauli Kivi sõnul on oluline, et lapsed usuksid jõuluvanasse, sestap on taatidel olemas nii juhiload kui isikut tõendavad dokumendid. Jõuluvanad meisterdavad endale ise saane. Sõiduk on igaühel oma. Kivi näiteks sõidab nääri-Žiguliga, tavalisest adrast aga ehitas ta endale mobiilse saani.
Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee