Detsembri teises pooles jõuavad Eestisse 5-11 aastastele lastele mõeldud koroonavaktsiinid. Kuigi sellesse vanusegruppi kuuluvad lapsed põevad viirust sageli kergelt, soovitavad meditsiinitöötajad neid siiski vaktsineerida. Paljud lapsevanemad on aga esialgu kõhkleval seisukohal.
Kuigi Eestis on vanemaid, kes on oma lapsele vaktsiini juba pikalt oodanud, on paljudel laste vaktsineerimise osas veel vastuseta küsimusi. Kaheldakse nii tõhususes kui ka vaktsiini mõjudes, mis võivad aastate pärast avalduda, vahendas “Aktuaalne kaamera. Nädal”.
“See on nii uus kõik, et ei teagi, et mis ja kuidas. Aega on vaja anda tõesti, et need teadlased rohkem uuriks seda asja,” ütles lapsevanem Irena.
“Minu kaheksa-aastane laps on näiteks küsinud, et ema, mille jaoks see vaktsiin on ja ega ma ei oskagi midagi talle vastata. Ma ei ole kindel selles, et nüüd kümne aasta pärast ei ole midagi sul selle vaktsiini tagajärjel. Mitte keegi ei tea seda,” sõnas Irena.
Lapsevanem Sigrid aga märkis, et ajalugu on näidanud, et vaktsiinid on üks suuremaid saavutusi meditsiinis ja aitab vältida koolide sulgemisi.
“Ma arvan, et see on üks asi, mida mina saan teha ühiskonna lahti hoidmiseks,” ütles Sigrid.
Lapsevanem Triin lisas, et tema laps sai kolme aastaselt mumpsi, sest ülejäänud lapsed rühmas olid vaktsineerimata ja seda siis mitte immuunpuudulikkuse põhjusel. Oleks kõige targem, kui me prooviksime kõikide vaktsiinide osas karjaimmuunsuse saavutada,” lausus Triin.
Teadusnõukoja juht Irja Lutsar peab laste vaktsineerimist samuti vajalikuks. Samas mõistab ta lapsevanemaid, kes vajavad veel aega otsuse langetamiseks.
“Loomulikult mõistan neid lapsevanemaid ja soovitangi, et võtke aega. See on pere otsus ja kindlasti mõelge see läbi. Mitte midagi ei juhtu, kui te võtate mõned nädalad või kuu aega, et mõtelda. Oma lapse pärast on ju väga suur vastutus,” ütles Lutsar.
“Kui ma ütlen eakatele inimestele, et tehke see vaktsiin ära, sest vanemal inimesel on see vaktsiin elupäästev, siis lastega seoses ma ütlen, see on võimalus lastele vältida rasket haigust, mida küll lastel on väga vähe. See on võimalus ka lapsele elada lapse elu, et on koolid lahti, saab huviringides käia,” rääkis Lutsar.
Tallinna lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja Reet Raukas kinnitab, et 5-11 aastaste hulgas on koroonaviirust raskelt põdenuid vähe. Samas võib selles vanusegrupis olevatel lastel ka haiguse väga kergete sümptomite korral tekkida multisüsteemne põletikureaktsioon, millega seoses on Tallinna lastehaiglasse jõudnud 17 last. Nende paranemist jälgivad arstid Raukase sõnul ligi aasta.
Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee